reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Tajemnica twierdzy szyfrów” - serial TVP w History

dodano: 2015-03-12 10:52 | aktualizacja: 2015-03-12 11:59
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks Poland

History „Tajemnica twierdzy szyfrów” to polski, 13-odcinkowy serial sensacyjny TVP, oparty na powieści Bogusława Wołoszańskiego. Serial jest opowieścią o owianej tajemnicą maszynie, polskim szpiegu w niemieckim mundurze oraz o walce amerykańskiego i radzieckiego wywiadu. Dramatyczne wydarzenia rozgrywają się w mrocznych tunelach i zamkach z malowniczymi plenerami Dolnego Śląska w tle. Emisja w soboty, od 14 marca br. o godzinie 22:00 w History (więcej tutaj).



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To opowieść o tajnych służbach, wojnie i miłości. Jest rok 1945,ostatnie miesiące II wojny światowej. Agenci wywiadu USA i ZSRR desperacko poszukują tajnej hitlerowskiej maszyny do rozszyfrowywania sowieckich depesz. Od tego może zależeć wynik wojny, jak i późniejsze losy świata. Główny bohater, Johann Jorg, to kryptolog, który obsługuje urządzenie ukryte w tajnym ośrodku w zamku Czocha i jest polskim agentem. Wspiera go radiotelegrafistka Natalia, Niemka, której ojca zamordowało gestapo i dlatego zdecydowała się działać przeciwko nazistom. Dziewczyna skrycie podkochuje się w Jorgu, tego zaś wydaje się bardziej interesować Anna Maria, bratanica właściciela zamku. Nagle Natalia zostaje aresztowana i zmuszona do współpracy z hitlerowcami. W rolach głównych występują m.in. Paweł Małaszyński, Borys Szyc, Cezary Żak, Danuta Stenka, Karolina Gruszka i inni.

Marcin Bosak i Marcin Dorociński oraz Jeep Willys w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”, foto: A+E Networks Poland


Ciekawostki o serialu:

- w serialu grało 50 aktorów i około 400 statystów - to duża liczba w porównaniu z innymi polskimi produkcjami;
- do zdjęć wykorzystano 42 pojazdy historyczne (23 samochody wojskowe, 4 pojazdy opancerzone, 7 samochodów osobowych, 6 motocykli, 1 autobus, 1 wóz straży pożarnej) oraz unikatową broń z czasów II wojny światowej;
- w serialu wzięło udział 8 grup rekonstrukcyjnych: Pomerania 1945, Normandia 44, Festung Breslau, Aufklärungs-Abteilung 7 (AA7), Arnhem 44, Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych (TGRH), Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Pilica”, Czeska Grupa Rekonstrukcyjna;
- zdjęcia miały miejsce w plenerach Dolnego Śląska (Książ, Szczawno-Zdrój, Osówka, Walim, Włodarz, Lubomierz); zamkach: Książ, Czocha, Pszczyna i Bolków; w podziemiach kompleksu „Riese” w Osówce i Książu oraz w Warszawie i okolicach;
- serial zrealizowano w ciągu 105 dni zdjęciowych. Dzień nagrań zaczynał się o godzinie 8.00 w szatniach i garderobach, a kończył często o 3-4 w nocy.

- To wielkie historyczne widowisko i kino wojenne o akcji trzymającej w napięciu od soboty, 14 marca br. również na antenie kanału History - zachęca nadawca.

„Tajemnica twierdzy szyfrów” - w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.
emisja: sobota, 14 marca 2015 roku o 22:00

Jest marzec 1945 roku. Kapitan Johann Jorg (Paweł Małaszyński) fotografuje transport rakiety nowego typu, przez co musi uciekać przed żołnierzami. Ranny dociera do mieszkania swojej łączniczki Natalii (Karolina Gruszka), której przekazuje rolkę z filmem. Fotografie, które docierają do Londynu i Waszyngtonu, wywołują alarm. Pułkownik Hayes (Marek Barbasiewicz), szef Agencji Bezpieczeństwa Armii, ostrzega prezydenta Franklina D. Roosevelta, że szpiedzy radzieccy działający w amerykańskich laboratoriach atomowych dotarli do najważniejszych tajemnic. Z tej wiedzy korzystają też naukowcy niemieccy, którzy odczytują radzieckie depesze, przechwytywane przez nasłuch radiowy, za pomocą maszyny deszyfrującej nazywanej "Aparat". Niemcy, dowiadując się, że istnienie "Aparatu" przestało być tajemnicą, postanawiają ewakuować maszynę z Jeleniej Góry do bezpieczniejszego miejsca w podziemiach zamku Czocha. Zostaje tam również oddelegowany Johann Jorg. W zamku o tajemnicę niezwykłego urządzenia dba Obersturmbannführer Hans Jacob Globcke (Jan Frycz), wspomagany przez bezwzględnego Matheasa Beera (Borys Szyc).

Odcinek 2.
emisja: sobota, 21 marca 2015 roku o 22:00

Sieniawa, jesień 1939 roku. NKWD oddaje więźniów Gestapo. Przejmuje ich Harry Sauer. Na przejście graniczne przyjeżdża przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ), Johann Jorg. Zaopatrzony w odpowiednie dokumenty żąda wydania jednego z więźniów, oficera polskiego wywiadu lotniczego kpt. Andrzeja Czernego. Potem wypuszcza więźnia w lesie i prosi go, aby zadzwonił pod przekazany mu numer telefonu, kiedy dotrze do Paryża. Marzec 1945 roku. Globcke przypomina sobie, że opowiadał mu o tym wydarzeniu Harry Sauer, szef bezpieczeństwa w zamku Książ. Postanawia do niego pojechać. W czasie nocnej libacji Sauer potwierdza, że Jorg zabrał więźnia, co rozzłościło Heydricha. Szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy uznał, że Jorg działał na polecenie szefa Abwehry, admirała Canarisa, zamierzającego zdradzić Zachodowi najściślej strzeżoną tajemnicę Niemiec: osiągnięcia naukowców pracujących nad rozszczepieniem atomu. Sauer uprowadził i torturował Jorga. Wkrótce jednak ludzie admirała go uwolnili. Kiedy Jorg wrócił do zdrowia, wyjechał na polecenie Canarisa do Jeleniej Góry, gdzie rozpoczął pracę w tajnym ośrodku kryptologicznym. Jorg poznaje piękną dziewczynę, Annę Marię Solof, siostrzenicę właściciela zamku hrabiego Gütschowa. Jedzie z nią do pobliskiego miasteczka Leśna, gdzie przybyła już jego łączniczka Natalia. Teraz będzie mógł nawiązać kontakt z centralą.

Odcinek 3.
emisja: sobota, 28 marca 2015 roku

Londyn 1939 roku. Oficer polskiego wywiadu pokazuje swojemu podwładnemu niemieckiego studenta, zaciekłego nazistę i szpiega. - Zastąpisz go, a on zostanie aresztowany przez kontrwywiad i będzie miał do wyboru: proces i wyrok śmierci lub długie wakacje w dalekiej kolonii. Tak polski wywiad podsunął Niemcom swojego człowieka, który wcielił się w postać Johanna Jorga. Marzec 1945 roku. Z ośrodka szkoleniowego cichociemnych w Szkocji major Andrzej Czerny przenosi się do willi wywiadu brytyjskiego w Duxford. Tam Czerny poznaje Amerykanina Compeigne'a, dowódcę specjalnej grupy wywiadu, która poszukuje niemieckich kryptologów. W sztabie dowództwa 1. Frontu Ukraińskiego generał Awrami Zawieniagin na polecenie Stalina zbiera informacje o niemieckich osiągnięciach naukowych, a zwłaszcza o pracach nad bombą atomową. Zawieniagin wie o istnieniu „Aparatu", gdyż w tamtym rejonie działa jego szpieg "Kruk'. Po interwencji szefa kryptologów Jorg dostaje wreszcie przepustkę do tajnej strefy zamku. Może zapoznać się z działaniem "Aparatu"- niezwykłej maszyny łamiącej radzieckie szyfry jednorazowe. Jednakże maszyna źle funkcjonuje. Jorg i Kerstin Nowolk mają znaleźć błąd. Tymczasem Beer sprowadza do zamku najnowocześniejszy wóz pelengacyjny. Dzięki niemu łatwiej będzie namierzyć wrogą radiostację, która odezwała się w pobliżu. Natalia, która regularnie przekazuje informacje od Jorga, jest w coraz większym niebezpieczeństwie.

Odcinek 4.
emisja: sobota, 4 kwietnia 2015 roku o 22:00

W pobliżu zamku Czocha wybucha pożar. Jorg przedostaje się do ogarniętego płomieniami tajnego ośrodka ukrytego w lesie. Fotografuje znajdujący się tam reaktor atomowy. Na miejsce przybywają Globcke i Sauer. Sauer widząc zabitego wartownika wysyła do wnętrza zadymionego tunelu swojego pomocnika, Wolfa. W walce z nim zwycięża Jorg. Relacja Wolfa podsuwa Globckemu podejrzenie, kim mógł być człowiek, który przedostał się do tajnych podziemi. Choć nie udaje mu się schwytać Jorga, nabiera przekonania, że to on jest szpiegiem. W Paryżu kmdr Compeigne i Czerny otrzymują rozkaz dotarcia do zamku Czocha. Na Śląsku, gdzie wojska radzieckie toczą krwawe boje o Lubań, odległy od Czochy o 20 kilometrów, generał Zawieniagin otrzymuje informacje od swojego szpiega „Kruka", że Niemcy odczytują radzieckie szyfrogramy. Musi przejąć maszynę deszyfrującą lub ją zniszczyć. Postanawia dokonać desantu na zamek, w którym maszyna się znajduje. Wydaje się to samobójczym przedsięwzięciem. Generał nie dba jednak o ludzi. Nowy wóz pelengacyjny coraz szybciej namierza miejsca, z których Natalia przekazuje radiogramy z wiadomościami od Jorga. Dziewczynie udaje się jednak uniknąć aresztowania. Załoga wozu niespodziewanie odkrywa, że w okolicy działa również druga radiostacja.

Odcinek 5.
emisja: sobota, 11 kwietnia 2015 roku o 22:00

Jorg staje w obronie Anny Marii, którą dowódca esesmanów każe powiesić. Rosjanie są już blisko. Z zamku widać łuny nad pobliskim Lubaniem. Generał Zawieniagin przyjeżdża do oddziału spadochroniarzy, którzy mają dokonać desantu na zamek. Są gotowi zniszczyć maszynę deszyfrującą. W kościele w Leśnej Jorg przekazuje Natalii materiały szpiegowskie. Widzi ich właścicielka mieszkania, folksdojczka Ewelina Robak. W strefie X Jorg odkrywa, co blokuje „Aparat". Do jego uruchomienia potrzebne są radzieckie depesze, zdobyte przez wojska niemieckie w 1941 roku w Charkowie. Depesze przechowywane są w archiwum Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy w podziemiach Książa. Wóz pelengacyjny namierza Natalię nadającą depeszę. W panice dziewczyna pozostawia antenę od radiostacji, którą znajduje Beer. Psy doprowadzają go do ulicy, na której mieszka Natalia, tam jednak gubią trop. W pokoju Jorga niespodziewanie pojawia się Anna Maria. Pokazuje mu sekretne przejście i prowadzi do lochów, o których wie tylko ona i jej wuj. Wyjawia mu, że jest córką Hanny Solof, aresztowanej za działalność przeciwko Hitlerowi i oczekującej na proces w więzieniu w Berlinie. W pobliżu zamku lądują radzieccy spadochroniarze, którzy mają wedrzeć się do wnętrza i zniszczyć „Aparat". Ta samobójcza misja ma jednak szanse powodzenia. Jeśli ktoś w zamku otworzy im sekretne przejście i doprowadzi do „Aparatu".

Odcinek 6.
emisja: sobota, 18 kwietnia 2015 roku o 22:00

W wyniku źle zaplanowanej akcji giną wszyscy radzieccy komandosi, którzy wylądowali w okolicy zamku Czocha z zamiarem zniszczenia „Aparatu". W Leśnej na posterunek policji zgłasza się Ewelina Robak, żeby donieść, że jej lokatorka Natalia wychodziła w nocy. Beer i Globcke dochodzą do wniosku, że Natalia jest radiotelegrafistką, której szukali. Robakowa zeznaje również, że widziała Natalię z oficerem w kościele. Na zdjęciach wskazuje na czterech, wśród nich jest Jorg. Globcke postanawia schwytać Natalię, nakazuje wysłać oddział z zamku. Jorg widząc przygotowania esesmanów postanawia uratować dziewczynę. Anna Maria zawozi go do Leśnej. Jorg odnajduje Natalię na strychu, ale jest za późno, żeby ją uratować. Dziewczyna widzi, że obojgu nie uda się uciec. Oddaje się w ręce esesmanów, aby wstrzymać dalszą pogoń. Trafia do policyjnej celi w Leśnej, gdzie jest torturowana przez Beera. Wytrzymuje ból i nie zdradza Jorga, ani nie zgadza się na współpracę. Jorg jest załamany losem Natalii. Ostatnie wydarzenia uświadomiły mu, że bardzo ją kocha. W Paryżu Joanna ponownie spotyka się z Czernym i Compaignem, rozkazuje im wyjechać do Niemiec. Mają być jak najbliżej Czochy. Jeszcze nie wie o losie Natalii, od której otrzymywała depesze i która jest jej córką.

Paweł Małaszyński i Volkswagen Kubelwagen w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”, foto: A+E Networks Poland

Paweł Małaszyński i Volkswagen Kubelwagen w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”, foto: A+E Networks Poland


Odcinek 7.
emisja: sobota, 25 kwietnia 2015 roku o 22:00

Jesień 1939 roku. Harry Sauer, który aresztował Herberta Russa, męża Joanny, zakatował go podczas przesłuchania. Szef RSHA Heydrich jest wściekły, że Sauer zamordował cennego świadka, więc odsyła go do służby w dalekim Berlinie. Marzec 1945 roku. Torturowana przez Beera Natalia decyduje się podjąć współpracę i wysyłać spreparowane depesze. Globcke sprawdza, czy nie ukrywa w tekście sygnału alarmowego. Nic nie znajduje, ale może się myli. Tymczasem w Paryżu Joanna niepokoi się brakiem łączności z Natalią. Compaigne i Czerny wjeżdżają do Niemiec w okolicy Remagen, gdzie wojska amerykańskie przechwyciły most na Renie. Szef kryptologów prof. Kunze uzyskuje dostęp do archiwów w podziemiach zamku Książ, gdzie może być poszukiwana przez Jorga depesza, której szyfr umożliwi uruchomienie "Aparatu". Przed wyjazdem do Książa Jorg rozmawia z Globcke'm, który oświadcza mu wprost, że zdobył dowody na jego szpiegowską misję. W zamku Książ rządzi Sauer, który nie zapomniał, że w 1939 roku Jorg zabrał mu więźnia, co doprowadziło do końca jego kariery. Nie ma zamiaru stosować się do polecenia Globcke' go, który każe mu trzymać się od Jorga z daleka. Otumaniony morfiną przygotowuje się do zemsty.

Odcinek 8.
emisja: sobota, 2 maja 2015 roku o 22:00

W Książu na Jorga oczekuje Sauer, ale nie ma odwagi skrzywdzić człowieka, który przybywa tu za zgodą samego Goebbelsa. W podziemnym archiwum Jorg zaczyna poszukiwać depeszy, która umożliwi uruchomienie „Aparatu". Kiedy ją odnajduje, chowa do kieszeni. Nie może oddać jej Niemcom. Globcke każe Natalii wysłać do centrali depeszę, w której jest hasło „Orillo". Wyczerpana torturami Natalia posłusznie wykonuje jego polecenie. Joanna z ulgą przyjmuje wiadomość, że Natalia ponownie zaczęła nadawać. Jednak tknięta złym przeczuciem odkrywa, że w depeszy jest sygnał alarmowy. Domyśla się, że jej córka torturami zmuszona została do współpracy z Gestapo. Zerwany został również kontakt z Jorgiem. I to w chwilii, gdy do zamku Czocha zbliżają się wojska radzieckie. Brak łączności z Jorgiem może przesądzić o wyniku walki o „Aparat". W tej sytuacji maszynę mogą przechwycić Rosjanie. Groźba jest realna. Generał Zawieniagin urządza kwaterę w niemieckim zameczku blisko Czochy. Niezrażony klęską spadochroniarzy, zamierza ponowić atak. Czerny i Compaigne lecą na zwiad. Dochodzą do wniosku, że bardzo trudno będzie się dostać do dobrze strzeżonej twierdzy nad jeziorem. Muszą jednak wypełnić rozkaz.

Odcinek 9.
emisja: sobota, 9 maja 2015 roku o 22:00

Do polskiego ośrodka cichociemnych w Szkocji, gdzie zajęcia prowadzi doświadczony oficer Afgan, przyjeżdża Anglik kpt. Wood. Poszukuje najlepszych komandosów do udziału w misji, która ma na celu dotarcie do Czochy. Komandosi spotykają się w hoteliku w miejscowości Nejdek. Okazuje się, że Afgan i Czerny razem walczyli, zrzucani na spadochronach w różnych krajach okupowanej Europy. Compaigne przedstawia plan akcji: mają przez jezioro dostać się do tajnego wejścia do zamku, o którym powiadomił Jorg. Jorg widzi przez okno, jak Globcke przywozi Natalię do zamku. Pamiętając o swej misji, powstrzymuje się przed interwencją. Globcke zapewnia go, że Natalia jest jego zakładniczką i nic złego jej się nie stanie. Wkrótce Jorgowi udaje się uruchomić „Aparat", lecz zataja ten fakt przed Niemcami. Jedynie profesor Kunze orientuje się, że Jorg odnalazł depeszę w archiwum, ale wie, że wojna się kończy i wszelkie działania kryptologów nie mają już sensu. W zamku rozpoczynają się przygotowania do ewakuacji. Również Anna Maria musi wyjechać. Żegna się z Jorgiem wierząc, że spotkają się po wojnie. Jorg nie ma odwagi powiedzieć jej, że kocha Natalię. Globcke przedstawia Jorgowi swój plan: Natalia i Anna Marią są zakładniczkami, które zostaną zwolnione, gdy Jorg wypełni to, czego oczekuje od niego Globcke. Plan Globckego nadal pozostaje tajemnicą.

Odcinek 10.
emisja: sobota, 16 maja 2015 roku o 22:00

Amerykańska grupa pancerna, osłaniająca komandosów w drodze do Czochy, zostaje zaatakowana. przez młodzież z Hitlerjugend. Młodociani członkowie oddziału giną w samobójczym ataku. 30 km od Czochy pojazdy pancerne pozostają, a komandosi przedzierają się w rejon zamku. Tam zakładają obozowisko w lesie, z którego wyruszają do zamku. Z wysokiej tamy spuszczają się po linach do jeziora i płyną do tajnego kanału. Stamtąd przedostają się do podziemnej części jeziora. Dwaj z nich: Hamlet i Raider oddzielają się, aby dotrzeć do transformatora, który mają wyłączyć. Dzięki temu Czerny, Compaigne, Afgan i Wood w ciemnościach przez studnię mogą dostać się do zamku. Jorg prowadzi ich do schronienia w lochu. Tam ma pozostać Afgan, który będzie nowym radiotelegrafistą. Jorg wręcza Compeigne'owi depeszę i kody do „Aparatu". Pozostali komandosi rozpoczynają odwrót do obozowiska w lesie. Wybuch miny zabija jednego z komandosów, którzy mieli dotrzeć do transformatora. Wybuch alarmuje Globckego i załogę zamku. Globcke orientuje się, że jest to kolejna próba przechwycenia „Aparatu". Wie, że nie może już dłużej zwlekać. Rozkazuje rozpoczęcie przygotowań do ewakuacji. To pozwoli mu zrealizować plan, jaki przygotowywał od dawna. Tymczasem do zamku przyjeżdża Otto Skorzeny, wsławiony akcją uwolnienia Benito Mussoliniego. Czego dowódca komandosów SS poszukuje w zamku na kresach Niemiec?

Odcinek 11.
emisja: sobota, 23 maja 2015 roku o 22:00

Beer, na rozkaz Globckego zawozi Skorzenego do miejsca nad jeziorem, gdzie więźniowie topią skrzynie ze złotem. Pokazuje inne miejsca, gdzie chowane są skarby wrocławskich banków. To złoto ma zasilić fundusz tajnej organizacji, którą tworzy Skorzeny. Z zamku wyrusza konwój z „Aparatem", którzy Globcke postanowił ukryć w podziemiach Książa. Kilkanaście kilometrów przed zamkiem konwój atakują trzy radzieckie samoloty szturmowe. Niszczą wszystkie ciężarówki, zabijają wielu żołnierzy. Dowódca konwoju nagle dostrzega, że w skrzyniach jest piasek. Poinformowany o ataku Globcke każe sprawdzić, czy był to przypadkowy nalot. Nasłuch radiowy potwierdza, że piloci byli naprowadzani, a więc Rosjanie znali trasę konwoju. Tylko trzy osoby o tym wiedziały - poza Sauerem był to Beer. Globcke dzwoni do Sauera i każe aresztować Beera. Jorg dostrzega, że mimo zniszczenia „Aparatu" Globcke wcale nie jest zmartwiony. Uznaje więc, że „Aparat" wciąż istnieje i jest w Czosze. Wkrótce Globcke żegna się z Jorgiem. Obiecuje, że Natalia i Anna Maria uratują życie, jeżeli Jorg wypełni jego polecenia. Mówi mu też, że Beer był radzieckim szpiegiem, który donosił generałowi Zawieniaginowi. Z zamku wyjeżdżają ciężarówki ze skrzyniami. To Globcke wywozi prawdziwy „Aparat". W zamku Książ Sauer przychodzi do celi, aby zastrzelić wymęczonego torturami Beera. Temu udaje się uniknąć śmierci, gdyż przekonuje Sauera, że wie gdzie jest złoto. Sauer postanawia opóźnić wyrok.

Odcinek 12.
emisja: sobota, 30 maja 2015 roku o 22:00

Do pustoszejącej Czochy przybywa Wolf, wysłany przez Sauera, aby wyrównać rachunki z Jorgiem. Agentowi udaje się jednak uniknąć zasadzki, jaką przygotował Wolf i wraz Afganem uciec z zamku. Mają jeszcze jedną misję do wykonania. Docierają do pobliskiej elektrowni, która zasila pompy w odbudowanym ośrodku nuklearnym i wysadzają ją w powietrze. Zniszczenie generatorów prowadzi do zalania betonowych tuneli. Następnie muszą dostać się do Rosenheim. Czekają już tam Compaigne i Czerny. Beer zawozi Sauera do sztolni w pobliżu Książa, gdzie SS ukryło skrzynie ze złotem z Wrocławia. Sauer, oszołomiony widokiem złotych sztab i wizją ogromnego bogactwa, nie zauważa, że Beer zatknął pochodnię w wieko skrzyni i zniknął w ciemnościach, unikając śmierci. Jorg i Afgan, przedzierają się przez tereny zajęte przez radzieckie wojska. Są świadkami egzekucji niemieckich oficerów. Wśród nich jest Kerstin Nowolk. Jorg zaczyna strzelać do Rosjan, ratując w ten sposób kobietę. Sam zostaje ranny w nogę. Afgan osłania go, dzięki czemu Jorg może się wycofać. W górach Sauer i Wolf nadzorują wysadzanie sztolni i rozstrzeliwanie więźniów. Nagle Wolf strzela do Sauera. Ranny Jorg dociera do Rosenheim, gdzie z Czernym i Compaignem mają czekać na tajemniczego Orillo.

Odcinek 13.
emisja: sobota, 6 czerwca 2015 roku o 22:00

W komendanturze w Rosenheim stawia się Orillo. To nazwisko, jakie przybrał Globcke, chroniąc się przed kolegami z SS. Gotów jest oddać „Aparat" w zamian za dokument in blanco zwalniający go z niewoli. W ten sposób może uzyskać nową legalną tożsamość i uniknąć sądu. Zawozi Amerykanów do miejsca, gdzie ukrył „Aparat". Jorg sprawdza skrzynie i potwierdza, że esesman mówi prawdę. Natalia, przetrzymywana w pobliskim kościele zostaje zwolniona przez Globckego i spotyka się z Jorgiem. Wkrótce „Aparat" zostaje uruchomiony. Amerykanie dochodzą do wniosku, że dzięki niemu będą mogli odczytywać radzieckie depesze wysyłane z ich kraju. W Paryżu spotykają się Czerny, Joanna i Natalia. Czerny dzwoni do Compaigne, który szykuje się już do powrotu do Stanów. Prosi go, żeby pomógł im walczyć z esesmanami, którzy działają w tajnej organizacji Skorzenego. Generał Kroll z organizacji „Pająk" odnajduje Globcke' go i nakazuje mu powrót do Książa, zajętego przez NKWD. Globcke zjawia się tam i przedstawia jako niemiecki komunista i antyfaszysta. Oferuje pomoc, ale czeka go przykra niespodzianka: Rosjanie nie wierzą niemieckim komunistom. W ruinach niemieckiego miasta Anna Maria, która zajmuje się osieroconymi dziećmi, dostrzega Jorga jadącego Jeepem obok Czernego i Compaigne'a. Woła go, ale uliczny hałas zagłusza jej głos...

„Tajemnica twierdzy szyfrów” - emisja w soboty (od 14 marca 2015 roku) o 22:00 w History (History HD).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

679 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...