reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Eurosport w kwietniu

dodano: 2004-03-31 20:09
autor: Piotr Lewiński | źródło:

eurosport_big_logo_sk.jpg



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W kwietniu w Eurosporcie nastąpi pożegnanie ze sportami zimowymi. Ostatnim akcentem sezonu zimowego będą mistrzostwa świata w curlingu, które rozegrane zostaną w dniach 17-25 kwietnia w szwedzkim Gävle.

Kwiecień będzie prawdziwym początkiem rywalizacji w nowym sezonie w sportach motorowych: motocyklowe mistrzostwa świata (16-18 kwietnia, Welkom RPA), wyścigi endurance (w tym słynny 24-godzinny wyścig w Le Mans, 3-4 kwietnia), rajdowe mistrzostwa świata (15-18 kwietnia, Nowa Zelandia) oraz współorganizowany przez Eurosport cykl LG Super Racing Weekend™ (17-18 kwietnia, Walencja), to tylko część oferty Eurosportu w sportach motorowych.

Na cztery miesiące przed Igrzyskami Olimpijskimi o kwalifikacje olimpijskie walczyć będą przedstawiciele letnich dyscyplin. W tym gronie jest m.in. Agata Wróbel. Nasza najlepsza sztangistka ostatnią szansę na olimpijską nominację będzie miała podczas mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów (20-25 kwietnia, Kijów).

Kwiecień zapowiada się niezwykle pracowicie dla kolarzy: cztery rundy Pucharu Świata (Tour of Flanders, Paryż-Roubaix, Amstel Gold Race i Liege-Bastogne-Liege), dwa 'klsayki' (Gent-Wevelgem oraz Strzała Walońska), a także dwa wyścigi etapowe (Wyścig Dookoła Basków i Tour of Romandy). Wszystko będzie można obejrzeć w Eurosporcie.

Eurosport zakończy również sezon snookerowy: Players Championships (5-11 kwietnia) i mistrzostwa świata (17-30 kwietnia) to ostatnie zawody sezonu.

Uzupełnieniem oferty Eurosportu będą także stałe pozycje: relacje z tenisowych turniejów z cyklu ATP (Charleston 15-18 kwietnia) i WTA (Miami 1-3 kwietnia; Amelia Island 10-11 kwietnia) oraz piłkarskiej Ligi Mistrzów.


SPORTY MOTOROWE


MOTOCYKLE

Motocyklowe Mistrzostwa Świata NA ZYWO

Welkom, Republika Południowej Afryki 16-18 kwietnia

Rywalizacja w motocyklowych mistrzostw świata w sezonie 2004 rozpocznie się na torze Welkom w Republice Południowej Afryki. Sezon 2004 składa się z 16 rund i zakończy się 31 października na torze w Walencji. Dziesięć Grand Prix rozegranych zostanie w Europie, a pozostałych sześć rund odbędzie się w RPA, Brazylii, Japonii, Katarze, Malezji i Australii. Gospodarzami aż trzech rund będzie Hiszpania. Z kolei Japonia zorganizuje tylko jedną rundę. Po ubiegłorocznej tragicznej śmierci Daijiro Kato organizatorzy MŚ zdecydowali się zrezygnować z rywalizacji na torze Suzuka uznawanym za bardzo niebezpieczny. W kalendarzu mistrzostw rundę tę zastąpiono Grand Prix Kataru.

Eurosport pokaże całą rywalizację w sezonie 2004 – począwszy od treningów po wyścigi.








W rywalizacji powinni się liczyć najbardziej doświadczeni: Steve Jenkner (Niemcy, Aprilia), Youichi Ui (Japonia, Aprilia), Roberto Locatelli (Włochy, Aprilia) oraz Jorge Lorenzo (Hiszpania, Derbi), Mika Kallio (Finlandia, KTM), Thomas Lüthi (Szwajcaria, Honda) i Pablo Nieto (Hiszpania, Aprilia).


Klasa 250cc:







W nowym sezonie jego głównymi rywalami będą Roberto Rolfo (Włochy, Honda), Antonio Elias (Hiszpania, Honda), Randy De Puniet (Francja, Aprilia), Alfonso Nieto (Hiszpania, Aprilia) i Sebastian Porto (Argentyna, Aprilia). Na uwagę zasługuje fakt, iż Antonio Elias przeniósł się z Aprili do zespołu Hondy. Na jego miejsce wskoczył z kolei Argentyńczyk Porto.
W nowym sezonie w klasie 250cc będą się ścigać także dwaj najlepsi zawodnicy ubiegłorocznej rywalizacji w klasie 125cc - mistrz świata Daniel Pedrosa (Hiszpania, Honda) oraz wicemistrz Alex De Angelis (San Marino, Aprilia).

Moto GP:



Wydaje się, że jedynym zawodnikiem mogącym zagrozić Rossiemu jest Sete Gibernau (Honda). Hiszpan przed rokiem wygrał 4 wyścigi i został wicemistrzem świata.
Po nieudanym sezonie 2003 swoją wartość będzie chciał na pewno udowodnić inny zawodnik Hondy Amerykanin Colin Edwards.

Massimiliano Biaggi (Włochy, Honda) rok temu powrócił do zespołu Hondy, ale mimo to na koniec sezonu zajął dopiero trzecie miejsce. Od 1998 roku kiedy rozpoczął starty w klasie Moto GP czterokrotnie był wicemistrzem świata i wciąż czeka na swój pierwszy mistrzowski tytuł.

Alex Barros (Brazylia, Honda) powraca do Hondy po rocznym pobycie w zespole Yamahy. Będzie miał okazję zastąpić Rossiego i zanosi się, że w sezonie 2004 będzie miał najlepszy motocykl. Na pewno będzie miał szanse na mistrzowski tytuł.

Inni faworyci:
Ducati w ubiegłym roku powróciło do rywalizacji w Moto GP, a zawodnicy z tego zespołu osiągali o wiele lepsze wyniki niż się spodziewano. Ich lider Loris Capirossi (Włochy) zdołał wygrać Grand Prix Katalonii i ukończyć całą rywalizację na czwartej pozycji. Jego kolega z zespołu Troy Bayliss (Australia) w klasyfikacji generalnej był szósty.

Dla Nicky’ego Haydena (USA, Honda) sezon 2003 był wielkim sukcesem – piąte miejsce w klasyfikacji generalnej i tytuł najlepszego debiutanta.

Marco Melandri (Włchy, Yamaha) to mistrz świata w klasie 250cc z 2002 roku. Jednak jego pierwszy sezon w królewskiej klasie był ciężki. Odnotował w nim kilkakrotnie upadki, które spowodowały liczne kontuzje. Dlatego też z nadzieją patrzy na sezon 2004.

Przez wiele lat Carlos Checa (Hiszpania, Yamaha) klasyfikowany był w najlepszej ósemce. W tym roku będzie partnerem Valentino Rossiego i na pewno będzie na nim ciążyła duża presja.


Master of Endurance NA ŻYWO

24h Le Mans, France 3-4 kwietnia

LG SUPER RACING WEEKENDTM

Seria NA ŻYWO

Monza, Włochy 1 kwietnia
Walencja, Hiszpania 17-18 i 22 kwietnia

10 weekendów, 10 torów, 4 mistrzowskie kategorie

W ostatni weekend marca na torze Monza rozpocznie się czwarty sezon rywalizacji w serii wyścigów LG Super Racing Weekend™. Jest to ekscytująca kombinacja wyścigów w różnych klasach. W jej ramach rozgrywane są mistrzostwa FIA w dwóch kategoriach, dwa emocjonujące wyścig w kategorii jednoosobowych bolidów Renault oraz kilka innych wyścigów towarzyszących.

Cykl LG Super Racing Weekend™ to wspólne przedsięwzięcie Eurosportu i Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIM). Od momentu powstania (2001) seria LG SRW z roku na rok odnosi coraz większe sukcesy zarówno pod względem kibiców odwiedzających tory (380 000 w 2003, wzrost o 91%) oraz widzów przed telewizorami (40 milionów widzów Eurosportu, wzrost o 33%).

Główni uczestnicy

Mistrzostwa Europy FIA Samochodów Turystycznych
Emocjonujące wyścigi samochodów turystycznych. Marki aut znanych z naszych ulic (Alfa Romeo, BMW, SEAT, Honda, Volvo), ale jeżdżących w sposób daleko odbiegający od obowiązujących na nich zasad.

Mistrzostwa FIA GT
Najlepsze samochody sportowe przygotowane specjalnie do trzygodzinnych wyścigów rozgrywanych na torach. Jeden wyścig to do pokonania 500 km. Rywalizują w nich kierowcy jeżdżący markami o jakich zwykły człowiek może tylko pomarzyć: Ferrari, Chrysler Viper, Lamborghini, Lister-Jaguar, Porsche, Saleen…

Formuła Renault V6 Eurocup
Jeden z ostatnich kroków jakie młody kierowca musi pokonać, aby dostać się do światowej elity i rywalizacji w Formule 1. Wyścigi jednoosobowych bolidów firmowanych przez Renault. Ta seria ma na celu przygotować do rywalizacji wśród najlepszych nie tylko kierowców, ale także konstruktorów, mechaników i menedżerów zespołów.

Formuła Renault 2000 Eurocup
Niezbędny przystanek na ścieżce kariery każdego młodego kierowcy. Na całym świecie rozgrywane są lokalne wyścigi w tej kategorii. Formula Renault 2000 Eurocup w sezonie 2004 dołączy do serii LG Super Racing Weekend™.

Kategorie dodatkowe
Zaproszenia na udział w serii zarezerwowane będą m.in. dla wyścigów w Trofeo Maserati, Alfa Challenge i wielu innych.

Faworyci

Mistrzostwa Europy FIA Samochodów Turystycznych















Mistrzostwa FIA GT










W kategorii N-GT, walka pomiędzy Porsche (zwycięstwo w kategorii konstruktorów oraz kierowców Stephane Ortelli i Marc Lieb) a Ferrari będzie kontynuowana. To musi być znakomity sezon!

Relacje

Eurosport oferuje unikatowy przekaz relacji TV ze świata sportów motorowych: podczas każdego weekendu 60 osobowa ekipa na miejscu wydarzeń, 15 godzin produkcji oraz najnowsze technologie umożliwiające wyświetlanie wirtualnych obrazów i efektów wizualnych.
Transmisje Eurosportu to mieszanka relacji na żywo w porze największej oglądalności, skrótów najważniejszych wydarzeń i specjalnych magazynów. Dodatkowe informacje, wywiady, raporty i najnowsze wyniki można również odnaleźć na stronach internetowych eurosport.com oraz w kanale Eurosportnews.


RAJDOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Rajd Nowej Zelandii

15-18 i 21 kwietnia

NASCAR

Winston Cup

Texas, USA 6 kwietnia
Martinsville, USA 20 kwietnia
Talladega, USA 27 kwietnia



CHAMP CAR

World Series NA ŻYWO

Long Beach, USA 18 kwietnia



INDYCAR

Seria

Motegi, Japonia 20 kwietnia






OLIMPIJSKIE SPORTY LETNIE

PODNOSZENIE CIĘŻARÓW

Mistrzostwa Europy w Kijowie, Ukraina NA ZYWO

20-25 kwietnia

Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów rozegrane zostaną w dniach 20-25 kwietnia w stolicy Ukrainy Kijowie. Relacje na żywo będzie można oglądać w Eurosporcie.

Podnoszenie ciężarów jest sportem olimpijskim od roku 1896. ME rozgrywane są każdego roku. Tegoroczne zawody mają podwójną wartość, gdyż stanowią ostatnią szansę zdobycia kwalifikacji olimpijskiej przez zawodników z Europy.










Złote medalistki ubiegłorocznych mistrzostw:
Swietłana Owlianowa (Rosja) kategoria 48kg
Nurcan Taylan (Turcja) kategoria 53kg
Aylin Dasdelen (Turcja) kategoria 58kg
Anastasia Tsakiri (Grecja) kategoria 63kg
Walentina Popowa (Rosja) kategoria 69kg
Natalia Zabołotaja (Rosja) kategoria 75kg
Albina Chomicz (Rosja) kategoria +75kg













Wszyscy z wymienionych powyżej złotych medalistów powinni zjawić się w Kijowie i bronić zdobytych przed rokiem tytułów.





KOLARSTWO

Puchar Świata NA ŻYWO

Tour of Flanders, Belgia 4 kwietnia
Kwiecień zapowiada się niezwykle pracowicie dla kolarzy: cztery rundy Pucharu Świata (Tour of Flanders, Paryż-Roubaix, Amstel Gold Race i Liege-Bastogne-Liege), dwa 'klsayki' (Gent-Wevelgem oraz Strzała Walońska), a także dwa wyścigi etapowe (Wyścig Dookoła Basków i Tour of Romandy). Wszystko będzie można obejrzeć w Eurosporcie.

Każdego roku kolarski Puchar Świata składa się z 10 rund rozgrywanych od marca do października. Tour of Flanders jest drugim wyścigiem (po Mediolan – San Remo). Jego pierwsza edycja rozegrana została w 1913 roku, a tegoroczna edycja będzie 88. Ze względu na I wojnę światową wyścig nie odbywał się w latach 1914 – 1919.

Co roku Tour of Flandres przyciąga dziesiątki tysięcy kibiców, którzy dopingują swoich idoli. Wyścig uznawany jest za najpiękniejszy wyścig flamandzki. Rozgrywa się w okolicach Gent pomiędzy Brugią a Meerbeke. To co najbardziej charakteryzuje tą imprezę to liczne strome podjazdy, jak choćby legendarny 'Muur de Grammont' znajdujący się zaledwie 16km przed finiszem. Tradycyjna trasa została zmieniona w 1997 roku przez samego Eddy’ego Merckxa, ale nie straciła nic ze swojego charakteru.

Podium 2003: 1. Peter Van Petegem (Belgia), 2. Frank Vandenbroucke (Belgia), 3. Stuart O'Grady (Australia).

Paryż-Roubaix, Francja 11 kwietnia
Trzecia runda Pucharu Świata 2004 to legendarny wyścig Paryż-Roubaix.
Pierwsza edycja Paryż-Roubaix rozegrana została w 1896 roku. Klasyk ten uznawany jest za najcięższy jednodniowy wyścig na świecie. Nazywany „Królową klasyków” startuje nieprzerwanie od lat 60. w Compiègnes.

Ten legendarny klasyk nazywany również „Piekłem północy”. Opinię najcięższego zyskał m.in. ze względu na 50 kilometrowy odcinek trasy prowadzący przez wybrukowane ulice.

W trakcie tego wyścigu kolarze mogą spodziewać się również zmieniających się warunków pogodowych, a co za tym idzie nieprzewidzianych warunków na trasie: kłęby kurzy w przypadku suchego i słonecznego dnia lub błotnistych dróg ze względu na opady deszczu, które doprowadzają do bardzo wielu upadków i groźnych kontuzji. Cała trasa prowadzi przez wyjątkowe miejsca ja np. las Aremberg 'Traversee de la trouée d'Aremberg'. Finisz wyścigu rozgrywany jest w Roubaix.









Przeważnie w tym wyścigu zwyciężają doświadczeni kolarze. Nie wyklucza to jednak niespodzianek, jak choćby wygrana Frédérica Guesdona (Francja) w 1997, czy tez zupełnie nieznanego Dirka De Mola (Belgia), który triumfował w 1988 roku po samotnej ucieczce liczącej 222 kilometry.

Przed rokiem najlepszy okazał się Peter Van Petegem (Belgia), który wyprzedził Dario Pieri (Włochy) oraz Wiaczesława Jekimowa (Rosja).

Ostatni zwycięzcy: Van Petegem (2003), Museeuw (2002, 2000 i 1996), Knaven (2001), Tafi (1999), Ballerini (1998 i 1995), Guesdon (1997), Czmil (1994) oraz Duclos-Lassalle (1993 i 1992).

Amstel Gold Race, Holandia 18 kwietnia
Amstel Gold Race to przedostatni wyścig Pucharu Świata rozgrywany wiosną. Edycja 2004 będzie 39 w historii. Wyścig po raz pierwszy rozegrano w 1966 roku. Stanowił test dla zawodników przygotowujących się do Tour de France. Ten jedyny holenderski klasyk jest mniej atrakcyjny od pozostałych ze względu na łagodne podjazdy. Od zeszłego roku rozgrywany jest pomiędzy innymi jednoetapowymi wyścigami Paryż-Roubaix i Strzała Walońska.

Zawodnicy holenderscy od zawsze dominowali w tej imprezie, a zwłaszcza w latach 1977-1991, kiedy zwyciężyli w 11 z 15 edycji. Od tamtego czasu tylko Michael Boogerd w 1999 i Erik Dekker w 2001 zdołali wygrać przed własną publicznością. 'Mister Amstel Gold 'Raas'' jest Jan Raas (Holandia), który ustanowił absolutny rekord pięciu zwycięstw w latach 1977, 1978, 1979, 1980 i 1982. Eddy Merckx (Belgia) triumfował tutaj dwukrotnie w 1973 i 1975.

W ubiegłym roku najszybszy był Aleksander Winokurow (Kazachstan). Wyprzedził on na mecie Michaela Boogerda (Holandia) oraz Danilo Di Lucę (Włochy).

Ostatni zwycięzcy: Winokurow (2003), Bartoli (2002), Dekker (2001), Zabel (2000), Boogerd (1999), Järmann (1998 i 1993), Riis (1997), Zanini (1996), Gianetti (1995), Museeuw (1994) oraz Ludwig (1993).

Liège-Bastogne-Liège, Belgia 25 kwietnia
Piąta runda Pucharu Świata wyścig Liege-Bastogne-Liege to najstarszy z wiosennych klasyków. Pierwsza edycja rozegrana zostanie w 1892. Tradycyjnie odbywa się w niedzielę i jest jednym z dwóch klasyków rozgrywanych w Ardenach (drugi to Strzała Walońska). Wyścig ten ma charakter górski (blisko 10-stopniowe nachylenie) i co roku kolarze muszą zmagać się z ciężką pogodą (wiatr, deszcz oraz duże wahania temperatur). Np. w 1980 Bernard Hinault wygrał wyścig mimo burzy śnieżnej, a w 1996 roku Pascal Richard (Szwajcaria) musiał walczyć w niemiłosiernym upale. Tegoroczna edycja będzie 90 w historii.

Przed rokiem triumfował tutaj Tyler Hamilton (USA) przed Ibanem Mayo (Hiszpania) i Michaelem Boogerdem (Holandia).

Wyścig ten wygrywali najsławniejsi zawodnicy w historii: Jacques Anquetil (Francja, 1966), Eddy Merckx (Belgia, rekordzista pod względem zwycięstw: 1969, 1971, 1972, 1973, 1975), Bernard Hinault (Francja, 1977, 1979) oraz Moreno Argentin (Włchy, 1985, 1986, 1987, 1991).

Ostatni zwycięzcy: Hamilton (2003), Bettini (2002), Camenzind (2001), Bettini (2000), Vandenbroucke (1999), Bartoli (1998 i 1997), Richard (1996), Gianetti (1995), Berzin (1994) oraz Sörensen (1993).

"Klasyki" NA ŻYWO

La Flèche Wallonne, Belgia 22 kwietnia
Strzała Walońska (około 200 km) po raz pierwszy rozegrana została w 1936 roku. Nie jest zaliczana do klasyfikacji Pucharu Świata ze względu na przepisy Międzynarodowej Unii Kolarskiej. UCI zezwala jednemu krajowi na organizację tylko dwóch wyścigów PŚ, a Belgowie są już gospodarzami dwóch klasyków Tour of Flanders i Liège-Bastogne-Liège.

Strzała Walońska to dwustukilometrowy wyścig rozgrywany na obrzeżach średniowiecznego miasteczka Huy. Wyścig startuje w Charleroi i kończy w Huy leżącym u stóp legendarnej góry Wall of Huy. Kolarze wspinają się na nią trzykrotnie, w tym decydujący raz przed finiszem. Innym ciężkim zadaniem dla zawodników jest wzniesienie Côtes de Bohissau w Ahin, na które przyjedzie wjechać dwukrotnie – na 28 kilometrze i na 11,5 kilometra przed metą.

W 2003 w 67. edycji zwyciężył Igor Astarloa (Hiszpania) wyprzedzając swojego rodaka Aitora Osa oraz Kazacha Aleksandra Winokurowa.

Ostatni zwycięzcy: Astarloa (2003), Aerts (2002), Verbrugghe (2001), Casagrande (2000), Bartoli (1999), Hamburger (1998), Jalabert (1997 i 1995), Armstrong (1996), Argentin (1994, 1990 i 1991), Fondriest (1993) oraz Furlan (1992).

Gent-Wevelgem, Belgia 7 kwietnia
66. edycja wyścigu Gent-Wevelgem rozegrana zostanie 7 kwietnia. Tradycyjnie rozgrywany jest w środku tygodnia pomiędzy dwoma innymi klasykami zaliczanymi do klasyfikacji PŚ Tour of Flanders i Paryż-Roubaix. Gent-Wevelgem nie jest zaliczany do PŚ, ale jego trasa w dużej części pokrywa się z trasą Tour of Flanders. Wyścig zazwyczaj kończy się finiszem całej grupy, gdyż na jego trasie nie ma zbyt wielu wymagających wzniesień umożliwiających ucieczkę. Dlatego Gent-Wevelgem jest jednym z trzech klasyków – razem z Mediolan-Sanremo i Paryż-Tours – w którym wygrywają sprinterzy.

Gent-Wevelgem jest także jednym z wyścigów, w którym triumfował trzech z pięciu pięciokrotnych zwycięzców Tour de France: Jacques Anquetil (Francja) w 1964, Eddy Merckx (Belgia) w 1967, 1970 i 1973 oraz Bernard Hinault (Francja) w 1977. Miguel Indurain (Hiszpania) oraz Lance Armstrong (USA) nigdy nie zdołali odnieść tutaj zwycięstwa. Wśród triumfatorów znajduje się także dziewięciu byłych mistrzów świata.

Przed rokiem wyścig wygrał Niemiec Andreas Klier. Drugi miejsce zajął Henk Vogels (Australia), a trzeci był Tom Boonen (Belgia).

Ostatni zwycięzcy: Klier (2003), Cipollini (2002, 1993 i 1992), Hincapie (2001), Van Bondt (2000), Steels (1999 i 1996), Vandenbroucke (1998), Gaumont (1997), Michaelsen (1995), Peeters (1994).


Wyścigi etapowe NA ŻYWO

Wyścig Dookoła Kraju Basków, Hiszpania 5-9 kwietnia

Wyścig Dookoła Kraju Basków po raz pierwszy rozegrano w 1924 roku. Jest to najważniejszy hiszpański wyścig zaraz po Vuelta a Espana. Należy do siedmiu tourów drugiej kategorii Międzynarodowej Unii Kolarskiej (bardziej prestiżowe to tylko Giro d’Italia, Tour de France i Vuelta) jak wyścigi Paryż-Nicea i Tour of Romandy. Zazwyczaj rozgrywany jest w ciężkich warunkach atmosferycznych i jest dla kolarzy testem przed zbliżającymi się klasykami w Ardenach (Strzała Walońska i Liège-Bastogne-Liège) oraz Amstel Gold Race.

Wyścig rozgrywamy jest w dniach 5-9 kwietnia i składa się z 5 etapów. Ostatni dzień podzielony jest na dwie części: wyścig ze startu wspólnego rozgrywany rano i krótka czasówka w godzinach popołudniowych.

Tegoroczna edycja będzie 44 w historii. W 2003 roku wygrał reprezentant gospodarzy Iban Mayo. Drugie miejsce zajął Tyler Hamilton (USA), a trzecie Samuel Sanchez Gonzalez (Hiszpania).

Jacques Anquetil (Francja, 1969), Luis Ocana (Hiszpania, 1971 i1973), Sean Kelly (Irlandia, 1984, 1986, 1987), Tony Rominger (Szwajcaria, 1992, 1993, 1994), Alex Zülle (Szwajcaria, 1995, 1997) oraz Laurent Jalabert (Francja, 1999) to najsłynniejsi zwycięzcy tego wyścigu.

Ostatni triufmatorzy: Mayo (2003), Osa (2002), Rumsas (2001), Klöden (2000), Jalabert (1999), Cuesta (1998), Zülle (1997 i 1995), Casagrande (1996) oraz Tony Rominger (1994, 1993 i& 1992).


Tour of Romandy, Szwajcaria 28 kwietnia – 2 maj

Pierwsza edycja Tour of Romandy odbyła się tuż po zakończeniu II wojny światowej w 1947 i miała stanowić jeden z punktów obchodów 50 urodzin związku kolarskiego w Szwajcarii. Sukces tej imprezy okazał się tak wielki, że rok później postanowiono rozegrać ten wyścig po raz kolejny i tak znalazł on stałe miejsce w kalendarzu kolarskim.

Tour of Romandy, obok wyścigów Paryż-Nicea, Dookoła Kraju Basków, Critérium of the Dauphiné Libéré, zalicza się do najważniejszych wyścigów świata zaraz za wielkimi tourami Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a Espana. Tour of Romandy rozgrywany jest w dniach 28 kwietnia – 2 maja i rozpoczyna cykl wyścigów wieloetapowych - Dauphiné Libéré, Tour of Catalunya, Tour of Switzerland oraz Giro i Tour de France.









Najsłynniejsi zwycięzcy Tour of Romandy: Stephen Roche (Irlandia, 1983, 1984 i 1987), Ferdy Kübler (Szwajcaria, 1948 i 1951), Tomy Rominger (Szwajcaria, 1991 i 1995), Pascal Richard (Szwajcaria, 1993 i 1994), Eddy Merckx (Belgia, 1968) oraz Laurent Jalabert (Francja, 1999).



TENIS

WTA Tour NA ŻYWO

Miami, USA 1-3 kwietnia
Amelia Island, USA 10-11 kwietnia
Turniej Bausch & Lomb Championships rozegrany ostanie w dniach 5-11 kwietnia. Zaliczany jest do kategorii Tier II z pulą nagród wynosi 585 000$.

Jak co roku przyciągnie najlepsze zawodniczki świata, w tym Justine Henin-Hardenne (Belgia), Serena Williams (USA), Lindsay Davenport (USA), Jelena Dementieva (Rosja), Mary Pierce (Francja), Jelena Dokic (Jugosławia), Amanda Coetzer (RPA), Nadia Petrova (Russia) oraz Wera Zwonariewa (Rosja). Być może któraś z tych tenisistek zgarnie przeznaczony dla triumfatorki czek o wartości 93 000$.

Przed rokiem udało się to Jelenie Dementiewie. Rosjanka pokonała reprezentantkę gospodarzy 4-6, 7-5, 6-3. Poprzednie zwyciężczynie: Martina Navratilova (1980, 1984, 1988), Chris Evert (1981, 1982, 1983), Steffi Graf (1986, 1987, 1990) i Gabriela Sabitini (1989, 1991, 1992).


Charleston, USA 15-18 kwietnia
Turniej w Charslton w ubiegłym roku obchodził swoje 30 urodziny. Tegoroczna edycja zapowiada się na emocjonującą.











W 2003 roku w finale Belgijka Justine Henin-Hardenne pokonała Amerykankę Serenę Williams w dwóch setach 6-3, 6-4.


ATP Tour NA ŻYWO

Estoril, Portugal 15-19 kwietnia

Estoril już od 12 lat gości uczestników turnieju Estoril Open. Tegoroczna edycja z pulą nagród wynoszącą 519 750$ rozegrana zostanie w dniach 12-18 kwietnia.

Po raz kolejny na ‘Estadio Nacional’ zagrają czołowi tenisiści świata. Na zwycięzcę czekać będzie 73 000$.








PIŁKA NOŻNA


Liga Mistrzów UEFA

Liga Mistrzów UEFA Vintage 12 kwietnia
Przypomnienie najciekawszych spotkań w historii Ligi Mistrzów.

Liga Mistrzów UEFA Happy Hour 5-12-19-26 kwietnia
Jednogodzinny program zapowiadający zbliżającą się kolejkę rozgrywek.

Liga Mistrzów UEFA The Game 8-22 kwietnia
Retransmisja najciekawszego spotkania z każdej kolejki

Liga Mistrzów UEFA Total 9-23 kwietnia
W ciągu dnia godzinne retransmisje od 5 do 7 meczów ostatniej kolejki

Liga Mistrzów UEFA Weekend 24 kwietnia
Najlepsze mecze tygodnia uzupełnione bogatymi statystykami

Od 15 września 2003 do 16 maja 2004 w tygodniu, w którym rozgrywane będą mecze Eurosport przygotuje ponad 15 godzin relacji podsumowujących kolejne etapy rozgrywek.


Puchar UEFA

Ćwierćfinały - pierwsze mecze i rewanże 9 i 14-15 kwietnia
Półfinały - pierwsze mecze 22 kwietnia


Droga do EURO 2004

Mecze towarzyskie 1-2 i 28-29-30 kwietnia


UEFA EURO 2004

EURO Stories 12-13-14 kwietnia

Planeta Euro 27 kwietnia
Osiem 26-minutowych magazynów nadawanych raz w tygodniu od kwietnia do czerwca. Ogólne spojrzenie na EURO 2004 poprzez raporty z ośmiu miast, w których rozgrywane będą mecze, najświeższe informacje dotyczące uczestników, wywiady z trenerami i prezentacja najbardziej znanych fanów (piosenkarze, aktorzy, gwiazdy z innych dyscyplin sportowych).

Generacja mistrzów 27 kwietnia
Sześć 26-minutowych magazynów nadawanych od lutego do czerwca. Seria poświęcona jest młodym zawodnikom, którzy w przyszłości mogą zostać gwiazdami piłki nożnej. Każdy odcinek poświęcony jest dwóm zawodnikom grającym na tej samej pozycji.

LEKKA ATLETYKA

Maraton NA ZYWO


Paryż, Francja 4 kwietnia

Londyn, Wielka Brytania 18 kwietnia
Tegoroczny Maraton w Londynie odbędzie się 18 kwietnia. Start jak zawsze będzie miał miejsce przy Blackheath Common i Greenwich Park. Trasę przeprowadzono tak, aby biegła jak najbliżej Tamizy, a finisz rozegrał się w samym centrum stolicy.

Do startu w tegorocznym maratonie zgłosiło się ponad 80 tysięcy osób, ale do biegu dopuszczono nieco ponad połowę 46 500. W historii tej imprezy bieg ukończyło ponad pół milion ludzi. Niemal tyle samo kibiców zbierze się wzdłuż liczącej 26,2 mile trasy.

Dla samych uczestników dzień ten jest kulminacyjnym momentem poprzedzonym miesiącami treningów i przygotowań. W ubiegłym roku bieg mężczyzn zakończył się niecodziennym wynikiem, gdyż na metę jednocześnie przybiegło dwóch zawodników Gezahegne Abera (Etiopia) i Stefano Baldini (Włochy), którzy osiągnęli jednakowy czas 2:07,56. Wśród kobiet po raz kolejny triumfowała Paula Radcliffe ustanawiając rekord świata 2:15,25.

Całkowita pula nagród do wygrania wynosi 295 000 funtów, z czego pierwsza trójka (zarówno wśród kobiet i mężczyzn) dostaje odpowiednio: 55 000, 30 000 i 22 500 funtów. Dodatkowo za pobicie rekordu świata organizatorzy ufundowali premię w wysokości 125 000 funtów. W tej chwili najlepsze rezultaty na świecie to 2:05,38 (mężczyźni) i 2:15,25 (kobiety).

Boston, Stany Zjednoczone 19 kwietnia
19 kwietnia w maratonie bostońskim wystartuje 20 000 zawodników. Będzie to już 108 edycja najstarszego maratonu świata. Po raz pierwszy rozegrany został w 1897 roku.

Wzdłuż trasy liczącej 26 mil zbierze się około pół miliona kibiców – żadna inna impreza na świecie nie przyciąga jednorazowo tylu widzów. Zwycięzcy podzielą się pulą nagród wynoszącą 525 tysięcy dolarów. Maraton bostoński jest również wielką imprezą charytatywną. W tegorocznej edycji wystartuje blisko 1100 zawodników reprezentujących 16 organizacji charytatywnych. Spodziewa się, iż w sumie uzbierają na swoje cele ponad 7 milionów dolarów.

W ubiegłym roku wśród mężczyzn wygrał Kenijczyk Robert Kipkoech Cheruivot, a wśród kobiet najszybsza była Rosjanka Swietłana Zacharowa.



GIMNASTYKA SPORTOWA

Mistrzostwa Europy w Ljubljanie, Słowenia NA ZYWO

15-18 kwietnia
Mistrzostwa Europy w gimnastyce sportowej odbywają się co dwa lata. W ramach mistrzostw rozgrywane są konkurencje indywidualne i drużynowe. Zawodnicy rywalizować będą w kilku konkurencjach: skoku przez konia, ćwiczenia na koniu z łękami, na kółkach, na poręczach (poręcze symetryczne – dwie równoległe żerdzi na wysokości 170 cm), na drążku i w ćwiczeniach wolnych.

Tegoroczne mistrzostwa Europy mężczyzn rozegrane zostaną w dniach 15-18 kwietnia w Ljubljanie w Słowenii.

Zawody te będą nie tylko walką o tytuły mistrzów Europy, ale będzie to także decydujący sprawdzian przed Igrzyskami Olimpijskimi. Dlatego też do stolicy Słowenii przyjadą najlepsi zawodnicy. W sumie w imprezie wystartuje 321 sportowców reprezentujących 38 krajów.

W 2002 roku najlepszą reprezentację była Rumunia zdobywając 6 medali (4 złota, srebro i brąz). Na drugim miejscu z trzema krążkami znalazły się Grecja (2 złota, 1 srebro), Bułgaria (złoto, 2 srebra) oraz Białoruś (1 złoto, 2 brązy). W dalszej kolejności znalazły się z dwoma medalami Rosja (złoto i srebro).


GOLF

USPGA Tour

BellSouth Classic, USA 7 kwietnia
MCI Heritage Classic, USA 21 kwietnia
Shell Houston Open, USA 28 kwietnia

The European Tour

Algarve Open, Portugalia 14 kwietnia
Canarias Open, Hiszpania 28 kwietnia



IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

Kierunek Ateny (M2A - Mission to Athens)

6-13-20-27 kwietnia

M2A (Mission to Athens):

Od połowy września 2003 do Igrzysk Olimpijskich 2004 Eurosport podąża za 8 sportowcami z 8 różnych europejskich krajów. Zawodnicy ci reprezentują 8 różnych dyscyplin. Wszyscy mają w planach udany start w Atenach.

Eurosport wybrał ósemkę sportowców, aby przedstawić widzom jak wyglądają przygotowania do najważniejszych zawodów – Igrzysk Olimpijskich. Sportowcy reprezentują różne kultury i dyscypliny, mają też różne ambicje. Są wśród nich kandydaci do olimpijskich medali i dopiero wschodzące gwiazdy.

Poznamy również tradycje kulturowe i obyczajowe charakterystyczne dla ich stron rodzinnych. Poznamy ich poglądy na wydarzenia kulturalne, ekonomiczne czy też polityczne, a także ich spojrzenie na inne dyscypliny lub wydarzenia sportowe.

To wyjątkowa okazja, aby poznać gwiazdy światowego sportu z drugiej prywatnej strony.
Dotychczas żadna telewizja nie podjęła się takiego przedsięwzięcia w takiej skali, w tak długim okresie czasu, z taką liczbą zawodników, tak różnych, prezentujących tak różne dyscypliny sportu, tak różny poziom klasy sportowej oraz tak różne pojęcie sportowych celów.


Ósemka bohaterów:













JEŹDZIECTWO

Puchar Świata

Göteborg, Sweden 14 kwietnia












OLIMPIJSKIE SPORTY ZIMOWE

CURLING

Mistrzostwa świata w Gävle, Szwecja NA ŻYWO

17-25 kwietnia

22 mistrzostwa świata w curlingu rozegrane zostaną w szwedzkiej miejscowości Gävle. W hali, w której odbędą się mistrzostwa na co dzień występują hokeiści zespołu Brynäs.

MŚ rozgrywane są co roku. Ostatnia edycja miała miejsce w Winnipeg w Kanadzie. W tym roku po raz ostatni mężczyźni i kobiety będą wspólnie rywalizować. Od przyszłego sezonu organizowane będą dwie oddzielne imprezy.

Na razie jednak wystąpią razem zespoły męskie i żeńskie. Siedem krajów europejskich (najlepsza siódemka ME), dwa kraje strefy pan-amerykańskiej (Kanada i USA) oraz mistrz strefy Pacyfiku.










Już tradycyjnie największymi faworytami będzie Kanada i kraje skandynawskie. Do tego grona dołączył męski zespół Szwajcarii, który w ubiegłym roku niespodziewanie dotarł do finału. Zespół Kanady uznawany jest za najsilniejszy kraj. Od 1959 roku reprezentanci tego kraju zdobyli 28 tytułów mistrzowskich w rywalizacji mężczyzn i 12 wśród kobiet (do tych wyników wliczany jest także Scotch Cup, który był poprzednikiem mistrzostw świata). W rywalizacji kobiet drugim pod względem tytułów krajem jest Szwecja – 5 triumfów, a USA i Szwecja z czterema wygranymi zajmują drugie miejsce wśród mężczyzn.









Podczas MŚ obowiązuje system gry każdy z każdym. Po rundzie wstępnej najlepsza czwórka awansuje do półfinałów (1. zespół gra z 4., a 2. z 3.). Zwycięzcy spotykają się w finale, a przegrani rywalizują o brązowy medal.

W przypadku jeśli na koniec rundy zasadniczej dwa zespoły mają taki sam bilans, o tym kto awansuje do półfinału zadecyduje mecz barażowy.



INNE SPORTY

SNOOKER

THE PLAYERS Championship w Glasgow, Szkocja NA ŻYWO

5-11 kwietnia

Szerokie relacje Eurosportu z LG Electronics Tour w snookerze zakończą się w kwietniu zawodami Players Championship, które rozegrane zostaną w Szkockim Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Glasgow. Finałowe zawody cyklu będą miały szczególne znaczenie, gdyż punkty rankingowe wywalczone w tej imprezie są liczone podwójnie.

Zawody te wcześniej znane były pod nazwą Regal Scottish Open i do Glasgow zawsze przyjeżdżali czołowi zawodnicy świata. Impreza ta stanowi ostatni etap przygotowań do mistrzostw świata, które rozegrane zostaną w drugiej połowie kwietnia.









W tegorocznej edycji na pewno nie zabraknie gwiazd. Stephen Hendry, O’Sullivan, Mark Williams i John Higgins – wszyscy mają nadzieję na jak najlepszy występ przed mistrzostwami świata.

Mistrzostwa świata w Sheffield, Wielka Brytania NA ŻYWO

17-30 kwietnia

Ostatnia impreza snookerowego sezonu jest zarazem najbardziej prestiżowa – mistrzostwa świata. Nieprzerwanie od 1977 roku rozgrywane są one w Crucible Theatre w Sheffield. Emocji na pewno nie zabraknie.

Przed rokiem mistrzowski tytuł obronił numer jeden światowego rankingu Mark Williams. Walijczyk w tym roku będzie chciał zdobyć tytuł po raz trzeci z rzędu. Jednym z jego głównych rywali może być Stephen Hendry – rekordzista pod względem triumfów w MŚ (siedem tytułów). Hendry powrócił na drugie miejsce w światowym rankingu i na pewno ma chęci na wygranie ósmego tytułu.



Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

559 zł Więcej...