reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Prezes TVP w Sopocie o mediach publicznych

dodano: 2015-10-05 12:23 | aktualizacja: 2018-09-03 21:27
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

Europejskie Forum Nowych Idei EFNI Abonament powinien być ogólnonarodową składką, która pozwoliłaby mediom publicznym realizować misję i uodporniłaby je na walkę rynkową - zgodnie uznali uczestnicy odbywającego się w Sopocie w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) panelu „Media publiczne - między jakością a wynikami”. W dyskusji, którą moderował redaktor Piotr Kraśko, szef „Wiadomości” TVP1, wzięli udział: prezes TVP - Janusz Daszczyński, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) - Jan Dworak, dziennikarz Deutsche Welle - Michael Knigge oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego - Małgorzata Omilanowska.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Finansowanie mediów publicznych było wspólnym mianownikiem tematyki spotkania.

- Media wypracowały sobie wiodące miejsce na rynku jako nośnik dotarcia do świadomości każdego obywatela z treściami ważnymi społecznie. Tak definiuję rolę misji telewizji. Trzeba wychować społeczeństwo, a media są do tego kluczem. Kluczem w dotarciu do ludzi. Nie krytykuję mediów publicznych. Jest w nich sporo dobrych programów: Teatr TV, programy kulturalne, ale mam poczucie, że wciąż tego jest za mało. Mówiąc o przyszłości musimy myśleć nie tylko o tym, jak my przyszłość widzimy, musimy włączyć w debatę obywateli. To są świadomi widzowie, którzy nam mogą coś podpowiedzieć

- mówiła minister Omilanowska.


Jak informuje TVP, pozytywnie zostały ocenione zmiany jakościowe flagowego programu informacyjnego „Wiadomości”, którym udało się przejść na format rzetelnej, pogłębionej informacji nie tracąc przy tym widza (więcej tutaj). Jednakże, w opinii panelistów, kluczowa dla jakości programu jest sprawa stabilnego finansowania. Minister Omilanowska liczy, że w najbliższym czasie uda się tą kwestię rozwiązać.

- Telewizja bez widza nie ma wartości, więc trzeba zapewnić jej godziwe finansowanie. Dziś struktura finansowania TVP to 80 procent wpływów, które pochodzą z reklamy, a tylko 20 procent z abonamentu. Jak przy tych proporcjach tworzyć misyjną telewizję? - pytał prezes Daszczyński. - Oddziały terenowe TVP to skarb, który został zapomniany. OTV mają potencjał, są zawsze najbliżej ludzi i ich spraw. Jeśli będzie rozwiązana kwestia finansowania, to środki zostaną przeznaczone także i na ich rozwój - podkreślił.


Paneliści zwrócili ponadto uwagę na konieczność zmiany definicji abonamentu. Obecnie obowiązująca jest już archaiczna i nie przystaje do rzeczywistości. Według niej płaci się za działający odbiornik, a nie za dobrej jakości i konkurencyjny program. Prezes Janusz Daszczyński wskazał też na zmiany zachodzące obecnie w TVP. Zapowiedział, że powstanie impresariat, by rozwijać potencjał młodych, kreatywnych twórców, a w strukturze pojawi się nowa wyspecjalizowana redakcja filmu, seriali i teatru telewizji. TVP powróci też do produkowania godzinnych filmów. Najważniejszym przesłaniem całej dyskusji jest teza, że dobrze sfinansowane media i dobrej jakości programy będą podwaliną pod mądre społeczeństwo.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak uważa, że bez mediów trudno wyobrazić rozwój życia społecznego. Podkreślił, iż media publiczne są na świecie punktem odniesienia dla wszystkich, także komercyjnych nadawców na rynku, a jeśli media publiczne są słabe to także komercyjne słabną nie mając wyznaczonych standardów przez publicznego nadawcę.

 
Piotr Kraśko, Michael Knigge, Jan Dworak, Małgorzata Omilanowska i Janusz Daszczyński, foto I. Bocian-Zaciewska


Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) jest międzynarodowym spotkaniem dyskusyjnym środowisk biznesowych na temat przyszłości Europy i jej gospodarki, postrzeganych w szerokim, globalnym kontekście organizowanym już po raz piąty przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Telewizja Polska od samego początku jest partnerem strategicznym tego wydarzenia. Co roku na polskie wybrzeże zapraszani są przedsiębiorcy, menedżerowie i ekonomiści z Europy i innych kontynentów, by wspólnie z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki, kultury, mediów, polityki i organizacji pozarządowych szukać pomysłów na rozwiązanie gospodarczych, politycznych i cywilizacyjnych problemów Europy.

W tym roku głównymi tematami EFNI jest kryzys migracyjny i rosnące na Starym Kontynencie radykalizmy. EFNI zakończyło się przyjęciem „Deklaracji Sopockiej”, podsumowującej trzydniowe rozmowy i panele. Została ona przekazana Donaldowi Tuskowi, przewodniczącemu Rady Europejskiej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

30 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...