reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Eurosport w maju

dodano: 2004-04-06 20:22
autor: Piotr Lewiński | źródło:

eurosport_big_logo_sk.jpg W maju startuje najważniejsza tenisowa impreza sezonu rozgrywana na kortach ceglanych - French Open. Turniej znany też pod nazwą Roland Garros rozgrywany jest w dniach 24 maja – 6 czerwca. Drugi w tym roku turniej Wielkiego Szlema będzie w obszerny sposób relacjonowany przez Eurosport: 118 godzin transmisji, z czego około 100 godzin na żywo i 10 godzin skrótów najważniejszych spotkań. W maju najlepsze tenisistki świata przyjadą także do Warszawy, gdzie rozegrany zostanie turniej J&S Cup. Eurosport zaprasza na relacje z półfinałów i finału tego turnieju.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po rozegraniu kilku rund Pucharu Świata, pierwszych “klasyków” i wyścigów etapowych przyjedzie czas na pierwszy w tym sezonie Wielki Tour – Giro d’Italia. Wyścig wystartuje 8 maja, a na metę kolarze przyjadą 30 maja. Rywalizację na włoskim drogach będzie można śledzić w Eurosporcie, który przygotował relacje na żywo z 20 etapów wyścigu (ponad 45 godzin transmisji).

Kolejną dużą imprezą rozgrywaną w maju będą mistrzostwa Europy w pływaniu, które rozegrane zostaną w dniach 8-16 maja w stolicy Hiszpanii Madrycie. Przebieg rywalizacji będzie można oglądać w całości na żywo w Eurosporcie.

W maju w Eurosporcie nie zabraknie także piłki nożnej. Do końca dobiegną rozgrywki Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA. Ponadto zapraszamy na relacje z finału Pucharu Francji oraz towarzyskie spotkania finalistów mistrzostw Europy w tym m.in. mecz Francja – Brazylia.

Tradycyjnie nie zabraknie również bogatych relacji ze sportów motorowych. W maju rozegrane zostaną aż trzy rundy serii LG Super Racing Weekend w Magny-Cours (1-2 maja), Hockenheim (15-16 maja) oraz Brnie (29-30 maja). Ponadto pokażemy kolejne dwie eliminacje motocyklowych mistrzostw świata w Jerez de la Frontera (1-2 maja) i Le Man (15-16 maja), a także Rajd Cypru (13-16 maja).




OLIMPIJSKIE SPORTY LETNIE


TENIS

Turniej Wielkiego Szlema NA ŻYWO

French Open na kortach Roland Garros w Paryżu, Francja 24 maja – 6 czerwca

Najważniejsza impreza sezonu rozgrywana na kortach ceglanych startuje w maju w Paryżu. French Open, znany też pod nazwą Roland Garros, rozgrywany jest w dniach 24 maja – 6 czerwca. Drugi w tym roku turniej Wielkiego Szlema będzie w obszerny sposób relacjonowany przez Eurosport: 118 godzin transmisji, z czego około 100 godzin na żywo i 10 godzin skrótów najważniejszych spotkań.


Faworyci turnieju mężczyzn:









Roger Federer (Szwajcaria) to akutalny numer jeden światowego rankingu. Po zwycięstwie w Wimbledonie i Masters Cup w 2003 roku Szwajcar pokonał w finale Australian Open Marata Safina. Jego najlepszy rezultat we French Open to ćwierćfinał w 2001 roku. W ubiegłym roku z turniejem pożegnał się już w pierwszej rundzie.

Dla Andy’ego Roddicka (USA) ubiegły sezon był najlepszy w karierze. Amerykanin triumfował w US Open i zakończył rok na pierwszym miejscu w rankingu. Roddick w ostatnich dwóch latach żegnał się z paryskim turniejem już w pierwszej rundzie dlatego przed tegorocznym turniejem nie potrzebuje specjalnej motywacji.







Guillermo Coria (Argentyna) grał w ubiegłorocznym półfinale, gdzie niespodziewanie przegrał z Holendrem Verkerkiem. Argentyńczyk jest jednym z najlepiej grających zawodników na kortach ziemnych. Przed rokiem grał również w ćwierćfinale US Open.

Carlos Moya (Hiszpania) wygrał Roland Garros w 1998 i wciąż ma możliwości, aby powtórzyć ten sukces. W ubiegłym roku dotarł do ćwierćfinału, gdzie po pięciosetowej walce przegrał z Martinem Verkerkiem (6-8 w ostatnim secie).

Albert Costa (Hiszpania) wywalczył tytuł w 2002 roku, a w ubiegłym sezonie grał w półfinale. W 2003 roku Costa wyróżnił się tym, iż wygrał pięć pięciosetowych pojedynków. Dwukrotnie zdołał odwrócić losy meczu, mimo iż po dwóch partiach przegrywał 0-2. Jak większość hiszpańskich tenisistów jest specjalistą od gry na kortach ziemnych.

Inni faworyci:








Forma Sébastiena Grosjeana (Francja) w turniejach wielkoszlemowych jest bardzo stabilna. W swojej karierze grał już w półfinałach Australian Open (2001), French Open (2001) i Wimbledonu (2003). W tym roku przed własną publicznością może być groźny dla każdego.







Rainer Schuettler (Niemcy), Lleyton Hewitt (Australia), David Nalbandian (Argentyna), Tommy Robredo (Hiszpania), Rafael Nadal (Hiszpania) i Gaston Gaudio (Argentyna) to nazwiska kilku zawodników, których stać na udany występ w Paryżu.


Faworytki turnieju kobiet:








Kim Clijsters (Belgia) to jedna z najlepszych zawodniczek, ale wciąż musi czekać na swój pierwszy wielkoszlemowy triumf. Przegrała już cztery finały, w których do tej pory występowała (French Open 2001 i 2003, US Open 2003 oraz Australian Open 2004). Możemy zakładać, że i w tym roku będzie blisko finału.







Amélie Mauresmo (Francja) w ostatnich dwóch wielkoszlemowych turniejach radziła sobie bardzo dobrze. Po półfinałach (Wimbledon 2002, US Open 2002) i ćwierćfinałach (French Open 2003, US Open 2003 i Australian Open 2004) jej ambicją jest triumf w turnieju Wielkiego Szlema. Grała już raz w finale French Open w 1999 roku.










Inne faworytki:
Lindsay Davenport (USA) nie najlepiej czuje się na kortach ziemnych. Jej najlepszy rezultat na Roland Garros to półfinał w 1998 roku.

Jennifer Capriati (USA) wygrała French Open w 2001 roku. W wieku 14 lat była najmłodszą półfinalistką tego turnieju w 1990 roku.

Uwagę należy także zwrócić na młode rosyjskie zawodniczki Anastazję Myszkinę, Jelenę Dementiewą, Nadię Petrową i Wierę Zwonariewą. Nie należy także zapominać o jeszcze jednej faworytce gospodarzy Mary Pierce (Francja).


WTA Tour NA ŻYWO


Warszawa, Polska 1-2 maja
J&S Cup to największy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy rozgrywany w Polsce. Turniej z kategorii Tier II odbędzie się w Warszawie na kortach Warszawianki w dniach 26 kwietnia – 2 maja. Pula nagród jak na polskie warunki naprawdę imponująca 585 tysięcy dolarów, z czego dla zwyciężczyni przeznaczono 93 tysiące dolarów. W tym roku do Warszawy przyjadą czołowe tenisistki świata: ubiegłoroczne finalistki Venus Williams (USA) i Amelie Mauresmo (France), Rosjanki Anastazja Myszkina, Wiera Zwonariewa i Nadia Pietrowa oraz Daniela Hantuchova (Słowacja) i Magdalena Malejewa (Bułgaria).

Tytułu bronić będzie Amelie Mauresmo. W ubiegłorocznym finale przy stanie 6-7 (6), 6-0 i 3-0 w trzecim secie dla Francuzki jej rywalka Venus Williams skreczowała z powodu kontuzji.



Berlin, Niemcy 4-9 maja
Turniej w Berlinie ma długą i bogatą historię. Po raz pierwszy rozegrany został w 1896 roku. Obecnie zaliczany jest do kategorii Tier I. Pula nagród jest imponująca i sięga miliona trzystu tysięcy dolarów. Triumfatorka wyjedzie z Berlina z czekiem na 189 tysięcy dolarów. Tegoroczna 108 edycja odbędzie się w dniach 3-9 maja, zaledwie trzy tygodnie przed początkiem French Open.

W ostatnich 20 latach dominowały tutaj zawodniczki niemieckie wygrywając 11-krotnie, z czego 9 triumfów padło łupem Steffi Graf (1986-89, 1991-94, 1996).

Ubiegłoroczny finał był niezapomnianym pojedynkiem dwóch znakomitych belgijskich zawodniczek Justine Henin-Hardenne i Kim Clijsters. Wygrała pierwsza z nich 6-4, 4-6, 7-5.
Lista triumfatorek z ostatnich lat: Amelie Mauresmo (Francja, 2001), Conchita Martinez (Hiszpania, 1998 i 2000), Martina Hingis (Szwajcaria, 1999) i Mary Joe Fernandez (USA, 1997).

Do Berlina formę przed French Open przyjadą doskonalić m.in.: Kim Clijsters (Belgia), Venus Williams (USA), Jennifer Capriati (USA), Chanda Rubin (USA), Daniela Hantuchova (Słowacja), Anastazja Myszkina (Rosja), Mary Pierce (Francja), Jelena Dokic (Serbia i Czarnogóra), Amanda Coetzer (RPA), Maria Szarapowa (Rosja), Magdalena Malejewa (Bułgaria), Ai Sugiyama (Japonia), Nadia Pietrowa (Rosja), Amelie Mauresmo (Francja) i Conchita Martinez (Hiszpania).
Przed szansą wywalczenia hat-tricku i trzeciego triumfu będzie stała Justine-Henin Hardenne.


Rzym, Włochy 12-16 maja

Turniej w Rzymie będzie ostatnią imprezą w kalendarzu WTA przed French Open. Impreza odbędzie się w dniach 10-16 maja.

Pierwsza edycja rozegrana została w 1930 roku, a od roku 1989 turniej ma kategorię Tier I. Pula nagród wynosi milion trzysta tysięcy dolarów.

W Rzymie najczęściej triumfowały niezapomniana Amerykanka Chris Evert (1974, 75, 1980, 82) i Hiszpanka Conchita Martinez (1994, 95, 96).






Tydzień przed startem Roland Garros będzie można zobaczyć, które z zawodniczek są w najwyższej formie. Do stolicy Włoch na pewno przyjadą: Justine Henin-Hardenne (Belgia), Kim Clijsters (Belgia), Serena Williams (USA), Amélie Mauresmo (Francja), Jennifer Capriati (USA), Daniela Hantuchova (Słowacja), Jelena Dementiewa (Rosja), Anastazja Myszkina (Rosja), Mary Pierce (Francja), Jelena Dokic (Serbia i Czarnogóra), Amanda Coetzer (RPA), Maria Szarapowa (Rosja), Magdalena Malejewa (Bułgaria), Ai Sugiyama (Japonia), Conchita Martinez (Hiszpania) oraz Nadia Pietrowa (Rosja).


ATP Tour

Barcelona, Hiszpania 1-2 maja
Od ponad 50 lat zawodnicy rywalizują w turnieju w Barcelonie. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1953 roku. Przed rokiem jubileuszowa 50 edycja była najważniejszym turniejem tenisowym w Hiszpanii, który jest również jednym z najważniejszych turniejów rozgrywanych na kortach ziemnych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 26 kwietnia – 2 maja. Zawodnikom przyjdzie rywalizować o punkty w rankingu i pulę nagród wynoszącą 990 tysięcy euro.

W turnieju tym od zawsze dominowali Hiszpanie. Wystarczy wspomnieć, iż w ostatnich ośmiu latach w finale zawsze grał reprezentant Hiszpanii.
W ostatnich latach wygrywali tutaj Juan Carlos Ferrero (2001), Felix Mantilla (1999) i Albert Costa (1997). Rekord zwycięstw należy jednak do Roya Emersona (Australia) i Matsa Wilandera (Szwecja).

W 2003 roku Hiszpan Carlos Moya odniósł swój pierwszy w karierze triumf w turnieju ATP przed własną publicznością. W finale pokonał Marat Safina. Rosjanin musiał jednak przedwcześnie skapitulować, gdyż w czwartym secie doznał kontuzji.


KOLARSTWO


Grand Tour NA ŻYWO

Giro d’Italia 8 – 30 maja

Po rozegraniu kilku rund Pucharu Świata, pierwszych “klasyków” i wyścigów etapowych przyszedł czas na pierwszy w tym sezonie Wielki Tour – Giro d’Italia. Jego pierwsza edycja odbyła się 1909 roku. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była gazeta 'La Gazetta dello Sport'. W tym roku kolarze będą się ścigać w Giro po 87.

Wyścig wystartuje 8 maja, a na metę kolarze przyjadą 30 maja. Rywalizację na włoskim drogach będzie można śledzić w Eurosporcie, który przygotował relacje na żywo z 20 etapów wyścigu (ponad 45 godzin transmisji).

Trasa: 3,435km
87. edycja Giro d’Italia rozpocznie prolog - indywidualna jazda na czas. Po niej rozegrany zostanie normalny etap z metą w Mediolanie. W tym roku kolumna wyścigu wyjedzie poza granicę Włoch do Chorwacji i Słowenii.
Trasa jest charakterystyczna dla wielkich wyścigów: 12 etapów płaskich, cztery etapy górskie, trzy etapy wysokogórskie i jedna indywidualna jazda na czas (nie wliczając prologu).
W sumie zawodników w tegorocznym wyścigu czeka więcej podjazdów niż w roku 2003: 18 500 metrów przy 17 300 metrów w 2003. Kolarze będą mieli także dwa dni odpoczynku 18 maja (pomiędzy 9 i 10 etapem) oraz 26 maja (pomiędzy 16 i 17 etapem).

Faworyci:









Również w tym roku w reprezentantach Włoch należy upatrywać faworytów do końcowego triumfu. Na starcie staną dotychczasowi triumfatorzy Simoni i Garzelli. Do grona faworytów dołączy także Dario Frigo.
Przed rokiem swoje drugie zwycięstwo odniósł Simoni wyprzedzając Garzellego i Ukraińca Jarosława Popowicza. Do tego grona może także dołączyć Hiszpan Oscar Sevilla.








Klasyfikacje:
- Klasyfikacja generalna: różowa koszulka
- Klasyfikacja punktowa: czerwona koszulka
- Klasyfikacja górska: zielona koszulka
- Klasyfikacja Intergiro: błękitna koszulka



Słynni zwycięzcy:
Najsłynniejsi zwycięzcy Giro: Fausto Coppi, Jacques Anquetil (Francja), Eddy Merckx (Belgia), Bernard Hinault (Francja), Francesco Moser (Włochy), Stephen Roche (Irlandia), Laurent Fignon (Francja), Gianni Bugno (Włochy), Miguel Indurain (Hiszpania), Tony Rominger (Szwajcaria) oraz Marco Pantani (Włochy).


Wyścigi etapowe NA ŻYWO

Tour of Romandy, Szwajcaria 28 kwietnia – 2 maja

Pierwsza edycja Tour of Romandy odbyła się tuż po zakończeniu II wojny światowej w 1947 i miała stanowić jeden z punktów obchodów 50 urodzin związku kolarskiego w Szwajcarii. Sukces tej imprezy okazał się tak wielki, że rok później postanowiono rozegrać ten wyścig po raz kolejny i tak znalazł się na stałe miejsce w kalendarzu kolarskim.

Tour of Romandy, obok wyścigów Paryż-Nicea, Dookoła Kraju Basków, Critérium of the Dauphiné Libéré, zalicza się do najważniejszych wyścigów świata zaraz za wielkimi tourami Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a Espana. Tour of Romandy rozgrywany jest w dniach 28 kwietnia – 2 maja i rozpoczyna cykl wyścigów wieloetapowych - Dauphiné Libéré, Tour of Catalunya, Tour of Switzerland oraz Giro i Tour de France.









Najsłynniejsi zwycięzcy Tour of Romandy: Stephen Roche (Irlandia, 1983, 1984 i 1987), Ferdy Kübler (Szwajcaria, 1948 i 1951), Tomy Rominger (Szwajcaria, 1991 i 1995), Pascal Richard (Szwajcaria, 1993 i 1994), Eddy Merckx (Belgia, 1968) oraz Laurent Jalabert (Francja, 1999).



PLYWANIE


Mistrzostwa Europy w Madrycie, Hiszpania NA ŻYWO

8 – 16 maja

27 mistrzostwa Europy w pływaniu rozegrane zostaną w dniach 8-16 maja w stolicy Hiszpanii Madrycie. Przebieg rywalizacji będzie można oglądać w całości na żywo w Eurosporcie.

Historia pływackich mistrzostw Europy sięga 1926 roku, kiedy to w Budapeszcie rozegrano pierwsze zawody. Hiszpania już organizowała mistrzostwa Starego Kontynentu – w 1970 w Barcelonie i w 1997 roku w Sewilli.


Mistrzostwa Europy na pewno przyciągną największe gwiazdy. Ich wyniki będą miały podwójne znaczenie, ponieważ stanowią ostatnią szansę zdobycia olimpijskiej kwalifikacji.
W imprezie wystartuje ponad 900 zawodników z 39 krajów.

Podczas mistrzostw Europy zostaną rozegrane pływanie, skoki do wody, pływanie synchroniczne i konkurencje pływackie na basenie otwartym. Pierwsze trzy rozgrywane będą w M-86 Complex, a konkurencje na otwartym basenie w San Juan Reservoir.

Eurosport będzie relacjonował pływanie synchroniczne w dniach 8-9 maja, skoki do wody 8-14 maja, a pływanie od 10 do 16 maja.

Pływanie

Konkurencje pływackie są bez wątpienia najbardziej widowiskowe. Podczas tej konkurencji bardzo często poprawiana są rekordy świata.

W Madrycie uwaga kibiców powinna być zwrócona na:






- Wielka Brytania: Rebecca Cooke, Sarah Price (kobiety) i Mark Foster (mężczyźni)

- Szwecja: Anna-Karin Kammerling, Emma Igelström, Therese Alshammar (kobiety), Lars Frölander i Stefan Nystrand (mężczyźni)





- Włochy: Alessio Boggiatto, Davide Rummolo, Domenico Fioravanti, Emiliano Brembilla, Lorenzo Vismara i Massimiliano Rosolino (mężczyźni)






- Rosja: Aleksander Popow, Juri Prilukow i Roman Sludnow (mężczyźni)

Polscy kibice najbardziej liczą na naszą mistrzynię i rekordzistkę świata Otylię Jędrzejczak.

Skoki do wody

W skokach do wody rozgrywane są dwie konkurencje: skoki indywidualne i skoki synchroniczne. W skokach synchronicznych zawodnicy skaczą w parach i muszą wykonać skok równolegle i perfekcyjnie.
Skoki do wody wykonywane są z trampoliny (jedno lub trzymetrowej) oraz z 10-metrowej wieży.
Skoki oceniane są przez siedmiu sędziów, którzy przyznają od 1 do 10 punktów w zależności od trudności i wykonania skoku.

Podczas ostatnich ME najwięcej medali wywalczyli Rosjanie (2 złota, 2 srebra i 2 brązowe medale), Niemcy (srebro i brąz), Ukraina (srebro), Finlandia (brąz).




Pływanie synchroniczne

To rywalizacja w trzech konkurencjach: indywidualnie, parami i zespołowo. Każda konkurencja to eliminacje i finały. Pływaczki trudne do wykonania dla przeciętnego człowieka figury wykonują w rytm muzyki. Występ oceniany jest przez sędziów, którzy przyznają punkty w skali od 1 do 10 w zależności od wrażenia artystycznego i trudności technicznej programu. Zawodniczki z roku na rok wykonują coraz bardziej skomplikowane i wymagające nieprawdopodobnej sprawności ewolucje, przez co o najwyższe oceny nie jest trudno.









PIŁKA NOŻNA


Liga Mistrzów UEFA

Liga Mistrzów UEFA Vintage 3 i 18 maja
Przypomnienie najciekawszych spotkań w historii Ligi Mistrzów.

Liga Mistrzów UEFA Happy Hour 3-10-17-24 maja
Jednogodzinny program zapowiadający zbliżającą się kolejkę rozgrywek.

Liga Mistrzów UEFA The Game 6 i 27 maja
Retransmisja najciekawszego spotkania z każdej kolejki

Liga Mistrzów UEFA Total 7 maja
W ciągu dnia godzinne retransmisje meczów ostatniej kolejki


Puchar UEFA

Półfinały – mecze rewanżowe 6 maja

UEFA EURO 2004

UEFA Stories 5-18-19-20 maja
Jedenaście odcinków poświęconych jest poprzednim 11 edycjom mistrzostw Europy począwszy od pierwszej rozegranej w 1960 roku (wywiady z piłkarzami i trenerami). Pięć kolejnych magazynów skoncentruje się na najlepszych meczach i najpiękniejszych bramkach zdobytych w historii ME. Ze szczególnym uwzględnieniem Michela Platiniego EURO 1984, Matthiasa Sammera EURO 1996, Gerda Müllera EURO 1972 oraz Marco van Bastena podczas EURO 1988.
Planeta Euro 4-11-18 maja
Ogólne spojrzenie na EURO 2004 poprzez raporty z ośmiu miast, w których rozgrywane będą mecze, najświeższe informacje dotyczące uczestników, wywiady z trenerami i prezentacja najbardziej znanych fanów (piosenkarze, aktorzy, gwiazdy z innych dyscyplin sportowych).
Champion Generation 4-19 maja
Seria poświęcona jest młodym zawodnikom, którzy w przyszłości mogą zostać gwiazdami piłki nożnej. Każdy odcinek poświęcony jest dwóm zawodnikom grającym na tej samej pozycji.


Droga do EURO 2004

Mecz towarzyski: Francja - Brazylia 21 maja
Mecz towarzyski: Francja - Andora (LIVE) 28 maja
Mecze towarzyskie 29 maja



Mistrzostwa Europy do lat 17 we Francji NA ŻYWO

4-15 maja

Mistrzostwa Europy do lat 17 rozegrane zostaną w dniach 4-15 maja we Francji. W finałowym turnieju wystąpią gospodarze Francuzi oraz siedem zespołów wyłonionych w eliminacjach: Anglia, Turcja, Ukraina, Portugalia, Austria (29-31.03). Miejsca w turnieju finałowym nie zdołali wywalczyć młodzi Polacy, którzy w swojej grupie eliminacyjnej musieli uznać wyższość Turcji.

ME U-17 rozgrywane są dopiero od sezonu 2001/02. Wcześniej młodzi piłkarze rywalizowali w mistrzostwach do lat 16. Pierwszy mistrzowski tytuł w nowej formule niespodziewane zdobyli Szwajcarzy. Do kolejnego turnieju finałowego obrońcy tytułu nie zdołali jednak już awansować. W 2003 roku tytuł przypadł Portugalii, która pokonała rywala zza miedzy Hiszpanię 2-1.

Wcześniej w kategorii wiekowej do lat 16 dominowały właśnie oba kraje z Półwyspu Iberyjskiego. Hiszpanie wywalczyli sześć mistrzowskich tytułów, a młodzi Portugalczycy cztery.


Finał Pucharu Francji na Stade de France, St Denis NA ŻYWO

29 maja


GOLF

US PGA Tour

HP Classic of New Orleans, USA 5 maja
Wachovia Championship, USA 12 maja
EDS Byron Nelson Championship, USA 19 maja
Bank of America Colonial, USA 26 maja

European Tour

Telecom Italia Open, Włochy 5 maja
The Daily Telegraph Damovo British Masters, Wielka Brytania 12 maja
BMW Asian Open, Chiny 19 maja
Deutsche Bank - SAP Open TPC of Europe, Niemcy 19 maja


IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

Kierunek Ateny

4-11-18-25 maja

M2A (Mission to Athens):

Od połowy września 2003 do Igrzysk Olimpijskich 2004 Eurosport podąża za 8 sportowcami z 8 różnych europejskich krajów. Zawodnicy ci reprezentują 8 różnych dyscyplin. Wszyscy mają w planach udany start w Atenach.

Eurosport wybrał ósemkę sportowców, aby przedstawić widzom jak wyglądają przygotowania do najważniejszych zawodów – Igrzysk Olimpijskich. Sportowcy reprezentują różne kultury i dyscypliny, mają też różne ambicje. Są wśród nich kandydaci do olimpijskich medali i dopiero wschodzące gwiazdy.

Poznamy również tradycje kulturowe i obyczajowe charakterystyczne dla ich stron rodzinnych. Poznamy ich poglądy na wydarzenia kulturalne, ekonomiczne czy też polityczne, a także ich spojrzenie na inne dyscypliny lub wydarzenia sportowe.

To wyjątkowa okazja, aby poznać gwiazdy światowego sportu z drugiej prywatnej strony.
Dotychczas żadna telewizja nie podjęła się takiego przedsięwzięcia w takiej skali, w tak długim okresie czasu, z taką liczbą zawodników, tak różnych, prezentujących tak różne dyscypliny sportu, tak różny poziom klasy sportowej oraz tak różne pojęcie sportowych celów.


Ósemka bohaterów:











JEŹDZIECTWO

Puchar Świata

Mediolan, Włochy 5 maja



Puchar Narodów Samsunga

La Baule, Francja 12 maja




SPORTY MOTOROWE

MOTOCYKLE

Motocyklowe mistrzostwa świata NA ZYWO

Jerez de la Frontera, Hiszpania 1-2 maja
Le Mans, Francja 15-16 maja

Rywalizacja w motocyklowych mistrzostw świata w sezonie 2004 rozpoczęła się w ubiegłym miesiącu na torze Welkom w Republice Południowej Afryki. Sezon 2004 składa się z 16 rund i zakończy się 31 października na torze w Walencji. Dziesięć Grand Prix rozegranych zostanie w Europie, a pozostałych sześć rund odbędzie się w RPA, Brazylii, Japonii, Katarze, Malezji i Australii. Gospodarzami aż trzech rund będzie Hiszpania. Z kolei Japonia zorganizuje tylko jedną rundę. Po ubiegłorocznej tragicznej śmierci Daijiro Kato organizatorzy MŚ zdecydowali się zrezygnować z rywalizacji na torze Suzuka uznawanym za bardzo niebezpieczny. W kalendarzu mistrzostw rundę tę zastąpiono Grand Prix Kataru.

Eurosport pokaże całą rywalizację w sezonie 2004 – począwszy od treningów po wyścigi.








W rywalizacji powinni się liczyć najbardziej doświadczeni: Steve Jenkner (Niemcy, Aprilia), Youichi Ui (Japonia, Aprilia), Roberto Locatelli (Włochy, Aprilia) oraz Jorge Lorenzo (Hiszpania, Derbi), Mika Kallio (Finlandia, KTM), Thomas Lüthi (Szwajcaria, Honda) i Pablo Nieto (Hiszpania, Aprilia).


Klasa 250cc:







W nowym sezonie jego głównymi rywalami będą Roberto Rolfo (Włochy, Honda), Antonio Elias (Hiszpania, Honda), Randy De Puniet (Francja, Aprilia), Alfonso Nieto (Hiszpania, Aprilia) i Sebastian Porto (Argentyna, Aprilia). Na uwagę zasługuje fakt, iż Antonio Elias przeniósł się z Aprili do zespołu Hondy. Na jego miejsce wskoczył z kolei Argentyńczyk Porto.
W nowym sezonie w klasie 250cc będą się ścigać także dwaj najlepsi zawodnicy ubiegłorocznej rywalizacji w klasie 125cc - mistrz świata Daniel Pedrosa (Hiszpania, Honda) oraz wicemistrz Alex De Angelis (San Marino, Aprilia).

Moto GP:









Wydaje się, że jedynym zawodnikiem mogącym zagrozić Rossiemu jest Sete Gibernau (Honda). Hiszpan przed rokiem wygrał 4 wyścigi i został wicemistrzem świata.
Po nieudanym sezonie 2003 swoją wartość będzie chciał na pewno udowodnić inny zawodnik Hondy Amerykanin Colin Edwards.

Massimiliano Biaggi (Włochy, Honda) rok temu powrócił do zespołu Hondy, ale mimo to na koniec sezonu zajął dopiero trzecie miejsce. Od 1998 roku kiedy rozpoczął starty w klasie Moto GP czterokrotnie był wicemistrzem świata i wciąż czeka na swój pierwszy mistrzowski tytuł.

Alex Barros (Brazylia, Honda) powraca do Hondy po rocznym pobycie w zespole Yamahy. Będzie miał okazję zastąpić Rossiego i zanosi się, że w sezonie 2004 będzie miał najlepszy motocykl. Na pewno będzie miał szanse na mistrzowski tytuł.

Inni faworyci:
Ducati w ubiegłym roku powróciło do rywalizacji w Moto GP, a zawodnicy z tego zespołu osiągali o wiele lepsze wyniki niż się spodziewano. Ich lider Loris Capirossi (Włochy) zdołał wygrać Grand Prix Katalonii i ukończyć całą rywalizację na czwartej pozycji. Jego kolega z zespołu Troy Bayliss (Australia) w klasyfikacji generalnej był szósty.

Dla Nicky’ego Haydena (USA, Honda) sezon 2003 był wielkim sukcesem – piąte miejsce w klasyfikacji generalnej i tytuł najlepszego debiutanta.

Marco Melandri (Włchy, Yamaha) to mistrz świata w klasie 250cc z 2002 roku. Jednak jego pierwszy sezon w królewskiej klasie był ciężki. Odnotował w nim kilkakrotnie upadki, które spowodowały liczne kontuzje. Dlatego też z nadzieją patrzy na sezon 2004.

Przez wiele lat Carlos Checa (Hiszpania, Yamaha) klasyfikowany był w najlepszej ósemce. W tym roku będzie partnerem Valentino Rossiego i na pewno będzie na nim ciążyła duża presja.


LG SUPER RACING WEEKENDTM

NA ŻYWO

Magny-Cours, Francja 1-2 i 6 maja
Hockenheim, Niemcy 16 i 20 maja
Brno, Czechy 29-30 maja

10 weekendów, 10 torów, 4 mistrzowskie kategorie

W ostatni weekend marca na torze Monza rozpocznie się czwarty sezon rywalizacji w serii wyścigów LG Super Racing Weekend™. Jest to ekscytująca kombinacja wyścigów w różnych klasach. W jej ramach rozgrywane są mistrzostwa FIA w dwóch kategoriach, dwa emocjonujące wyścig w kategorii jednoosobowych bolidów Renault oraz kilka innych wyścigów towarzyszących.

Cykl LG Super Racing Weekend™ to wspólne przedsięwzięcie Eurosportu i Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIM). Od momentu powstania (2001) seria LG SRW z roku na rok odnosi coraz większe sukcesy zarówno pod względem kibiców odwiedzających tory (380 000 w 2003, wzrost o 91%) oraz widzów przed telewizorami (40 milionów widzów Eurosportu, wzrost o 33%).

Główni uczestnicy

Mistrzostwa Europy FIA Samochodów Turystycznych
Emocjonujące wyścigi samochodów turystycznych. Marki aut znanych z naszych ulic (Alfa Romeo, BMW, SEAT, Honda, Volvo), ale jeżdżących w sposób daleko odbiegający od obowiązujących na nich zasad.

Mistrzostwa FIA GT
Najlepsze samochody sportowe przygotowane specjalnie do trzygodzinnych wyścigów rozgrywanych na torach. Jeden wyścig to do pokonania 500 km. Rywalizują w nich kierowcy jeżdżący markami o jakich zwykły człowiek może tylko pomarzyć: Ferrari, Chrysler Viper, Lamborghini, Lister-Jaguar, Porsche, Saleen…

Formuła Renault V6 Eurocup
Jeden z ostatnich kroków jakie młody kierowca musi pokonać, aby dostać się do światowej elity i rywalizacji w Formule 1. Wyścigi jednoosobowych bolidów firmowanych przez Renault. Ta seria ma na celu przygotować do rywalizacji wśród najlepszych nie tylko kierowców, ale także konstruktorów, mechaników i menedżerów zespołów.

Formuła Renault 2000 Eurocup
Niezbędny przystanek na ścieżce kariery każdego młodego kierowcy. Na całym świecie rozgrywane są lokalne wyścigi w tej kategorii. Formula Renault 2000 Eurocup w sezonie 2004 dołączy do serii LG Super Racing Weekend™.

Kategorie dodatkowe
Zaproszenia na udział w serii zarezerwowane będą m.in. dla wyścigów w Trofeo Maserati, Alfa Challenge i wielu innych.


Faworyci

Mistrzostwa Europy FIA Samochodów Turystycznych















Mistrzostwa FIA GT










W kategorii N-GT, walka pomiędzy Porsche (zwycięstwo w kategorii konstruktorów oraz kierowców Stephane Ortelli i Marc Lieb) a Ferrari będzie kontynuowana. To musi być znakomity sezon!

Relacje

Eurosport oferuje unikatowy przekaz relacji TV ze świata sportów motorowych: podczas każdego weekendu 60 osobowa ekipa na miejscu wydarzeń, 15 godzin produkcji oraz najnowsze technologie umożliwiające wyświetlanie wirtualnych obrazów i efektów wizualnych.
Transmisje Eurosportu to mieszanka relacji na żywo w porze największej oglądalności, skrótów najważniejszych wydarzeń i specjalnych magazynów. Dodatkowe informacje, wywiady, raporty i najnowsze wyniki można również odnaleźć na stronach internetowych eurosport.com oraz w kanale Eurosportnews.


RAJDOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA



Rajd Cypru 13-16 i 19 maja



NASCAR

Nextel Cup Series

California, USA 4 maja
Richmond, USA 18 maja
Lowe, USA 25 maja



CHAMP CAR

World Series NA ŻYWO

Monterrey, Meksyk 23 maja



Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...