reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TCM w maju

dodano: 2004-04-06 20:25
autor: Piotr Lewiński | źródło:

TCM



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TEMAT MIESIĄCA: BOHATER kontra ZŁOCZYŃCA


Czym filmowy bohater różni się od złoczyńcy? Czy każdy bohater jest świetnie zbudowany? Czy czarny charakter musi mieć zawsze nieogoloną twarz? W maju TCM prezentuje defiladę bohaterów i złoczyńców, począwszy od niegodziwych szeryfów, poprzez szalonych gangsterów, aż po wojujących dziennikarzy. Bywa, że nietrudno jest ich rozróżnić, jednak w niektórych przypadkach granica między dobrym a złym facetem zaczyna się zacierać.
TCM przygląda się całemu przekrojowi klasycznych bohaterów, takich jak Richard Roundtree z filmu Shaft, czy łowca nagród – James Stewart z Nagiej Ostrogi, bądź też antybohater Lee Marvin z filmu Zbieg z Alcatraz.

Aby przyjrzeć się galerii dobrych, złych postaci, oglądajcie filmy z cyklu Bohater kontra złoczyńca, w każdą sobotę o godz. 21:00 na TCM!


SOBOTA, 1 MAJA

BOHATER KONTRA ZŁOCZYŃCA

NIEUGIĘTY LUKE (Cool Hand Luke) (1967) GODZ. 21:00

reż: Stuart Rosenberg
obsada: Paul Newman, George Kennedy, Jo Van Fleet, Harry Dean Stanton, Dennis Hopper

Film ten to opowieść o codziennych problemach więziennego życia. Nieugięty Luke- przedstawia życie bohatera wojennego Luke’a (Paul Newman), skazanego za niszczenie parkometrów. Jedynym powodem, dla którego dopuszczał się on przestępstw, była nuda, rozczarowanie życiem i światem. W odizolowanym środowisku, rządzonym przez brutalne prawa, strażników i ograniczenia więziennego życia, niezależna natura Luke’a ściera się z systemem i jego stróżami. Charyzma i nieugięta wola bohatera sprawiają, że pozostałym więźniom udzielają się buntownicze nastroje, a strażnicy zdecydowani są za wszelką cenę osłabić jego morale. Jeden z najważniejszych filmów lat 60, których nieodłącznym elementem był protest przeciwko panującej władzy, wnikliwie obrazuje nonkonformistyczną postawę Luke’a.
Film, który zrealizowano w konwencji opowieści o losach grupy więźniów, zapoczątkowanej przez klasyk Jestem zbiegiem (1932), ze scenariuszem opartym na autentycznych przeżyciach byłych skazańców, nominowany był do nagród Akademii Filmowej w czterech kategoriach: Najlepszy aktor, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza muzyka i Najlepszy aktor drugoplanowy - za nagrodzoną Oscarem rolę George’a Kennedy’ego. Telly Savalas miał zagrać Luke’a, nie chciał jednak przylecieć z Europy. Nie mogąc czekać na jego powrót statkiem, producenci obsadzili w tej roli Paula Newmana. Bette Davis odrzuciła propozycję zagrania matki Luke’a. Miłośników ciekawostek może zainteresować informacja, że więzienny numer (37) Luke’a jest nawiązaniem do biblijnego Łukasza. Jedną
z najlepiej znanych scen filmu jest ta, w której Luke, chcąc wygrać zakład, próbuje zjeść 52 gotowane jaja. Nieugięty Luke powstał na podstawie scenariusza, który były więźień Donn Pearce napisał razem z Frankiem R. Piersonem, opierając się na powieści Pearce’a pod tym samym tytułem. Główny bohater został stworzony na wzór autentycznej postaci skazanego za okradanie sejfów Donalda Grahama Garrisona.



“ZŁOCZYŃCA” – KRIS KRISTOFFERSON

PAT GARRETT I BILLY KID (1973) GODZ. 23:05

reż: Sam Peckinpah
obsada: James Coburn, Kris Kristofferson, Richard Jaeckel, Jason Robards Jr, Bob Dylan, Slim Pickens

Opowieść o historii Starego Zachodu, zbudowana w oparciu o fakty i legendy
o południowo-zachodnich rewolwerowcach. Billy Kid wiedząc, że jego dni są policzone powraca do Fortu Summer, który terroryzował w młodości jako człowiek wyjęty spod prawa. Przybywa do miasta razem z Patem Garrettem. Garrett, znajdujący się teraz w szponach chciwych baronów bydła, jest szeryfem
i pomimo swojej ówczesnej przyjaźni musi spełnić swój obowiązek i zabić Billego.
Reżyser Sam Peckinpah uważał ten film za jedno ze swych najlepszych dzieł. Początkowo, studio zdecydowało się skrócić film o 15 minut, bez zgody reżysera. Rozwścieczony Peckinpah próbował usunąć swoje nazwisko z napisów filmu. Bob Dylan, gwiazda pop, skomponował ścieżkę dźwiękową, na której znalazła się piosenka Knocking on Heavens Door. Pojawił się także w jednej z mniejszych ról, co dodatkowo wpłynęło na sukces filmu.


SOBOTA, 8 MAJA

BOHATER KONTRA ZŁOCZYŃCA

ZŁOCZYŃCA - Robert Vaughn

BULLITT (1968) GODZ. 21:00

reż: Peter Yates
obsada: Steve McQueen, Jacqueline Bisset, Robert Vaughan, Robert Duvall

Cieszący się uznaniem kryminał opowiadający o tym, jak Frank Bullit (Steve McQueen), twardy porucznik policji, ściąga na siebie niebezpieczeństwo, gdy znajdujący się pod jego ochroną świadek ginie, a dwóch kolegów zostaje rannych. Uciekając się do nieetycznych metod, działając niezależnie od władz i zwierzchników, McQueen próbuje wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Chcąc zwabić zabójców, utrzymuje w tajemnicy śmierć informatora, jednak gdy w motelu zostaje znalezione ciało kobiety, decyduje się ujawnić szokującą informację. Trwająca 9 min, 42 sek. sekwencja szaleńczego pościgu po ulicach San Francisco należy do najwspanialszych i najbardziej pamiętnych w historii kina, ona też stała się inspiracją dla podobnych scen w wielu późniejszych filmach, takich jak: Francuski łącznik (1971) czy Ronin (1988).
Podczas trwających trzy tygodnie zdjęć do scen pościgu wykorzystano dwa Mustangi oraz Dodge Chargers, dostarczone przez Ford Motor Company
w ramach promocyjnej umowy z wytwórnią Warner Bros. Po zakończeniu zdjęć jeden z ocalałych Mustangów został kupiony przez członka ekipy, a Steve McQueen, który sam brał udział w niebezpiecznych ujęciach, bez powodzenia próbował odkupić samochód. Kreując swojego bohatera McQueen wzorował się na sylwetce inspektora ds. zabójstw z San Francisco – Dave’a Toschiego, który zasłynął dzięki rozpracowaniu „zabójstw Zodiaku”. McQueen miał nawet kopię specjalnej, zakładanej na ramię kabury, jaką nosił inspektor. Była to pierwsza
w głównym nurcie hollywoodzkiego kina produkcja, w której scenariuszu pojawiło się przekleństwo („Bullshit!”). Bullit dostał Oscara za Najlepszy montaż, był też nominowany w kategorii Najlepszy dźwięk. Film oparty na powieści Roberta L. Pikesa pt. Mute Witness.



SHAFT (1971) GODZ. 22:55

reż: Gordon Parks
obsada: Richard Roundtree, Moses Gunn, Charles Cioffi, Christopher St John, Drew Bundini Brown

Pierwszy z serii film, powołujący do życia opanowanego i zarazem sprytnego prywatnego detektywa - Johna Shafta (bohatera Ernesta Tidymana). Shaft zostaje wynajęty w celu odnalezienia porwanej córki gangstera z Harlemu. Przy okazji zdobywa cenne informacje na temat mafii oraz styka się z licznymi uprzedzeniami rasowymi ze strony otaczających go ludzi.
Popularność tego filmu spowodowała, że powstały dwie kontynuacje przygód Shafta, seria telewizyjna oraz mnóstwo reporodukcji. Wspaniała ścieżka dźwiękowa Isaaca Hayesa, która towarzyszyła pamiętnym kwestiom takim jak: "Who's the black private dick who's a sex machine to all the chicks?” zdobyła Nagrodę Oskara® za ‘Najlepszą piosenkę‘ czyli Melodię przewodnią filmu Shaft. Film otrzymał także nominację do Nagrody Oskara® w kategorii ‘Najlepsza oryginalna muzyka dramatyczna’. Film powstał na podstawie książki Ernesta Tidymana, który również brał udział w realizacji filmu.


SOBOTA, 15 MAJA

BOHATER KONTRA ZŁOCZYŃCA

ZŁOCZYŃCA - WILLIAM HOLDEN, ERNEST BORGNINE, ROBERT RYAN

DZIKA BANDA (The Wild Bunch) (1969) GODZ. 22:00

reż: Sam Peckinpah
obsada: Ernest Borgnine, Warren Oates, Ben Johnson, Jaime Sanchez

Pełen liryki i przemocy western, w którym nowy świat karabinów maszynowych
i samochodów przenika się z przemijającym światem koni i rewolwerów. Ta opowieść ukazuje kres bandy starzejących się wyrzutków u schyłku Dzikiego Zachodu. Film rozpoczyna się w roku 1913, kiedy sześcioosobowy gang przestępców [tytułowa Dzika Banda] spotyka się gdzieś w Texasie, by po raz ostatni dokonać napadu na bank. Przestępcy nie zdają sobie sprawy, że to pułapka i że tuziny uzbrojonych po zęby łowców nagród urządziły na nich zasadzkę. Leje się krew, a podczas efektownej strzelaniny banda ucieka do Meksyku, ścigana przez łowców nagród i, z przeciwnej strony, przez armię meksykańską.
Adaptując opowieść Walona Greena i Roya N. Sicknera, Peckinpah położył nacisk na pełne dramatyzmu i emocji sceny przemocy. Skierowany do widowni amerykańskiej, odartej ze złudzeń wydarzeniami w Wietnamie, film wywołał w tym czasie skrajne kontrowersje swym surowym naturalizmem i brutalnością. Podobnie jak Bonnie and Clyde, inny brutalny film z końca lat sześćdziesiątych, Film przełamał konwencje westernu, najstarszego gatunku amerykańskiej kinematografii. Rewolucyjnie, jak na tamte czasy, zmontowany, Dzika Banda charakteryzuje się większą liczbą cięć niż jakikolwiek inny film z tego okresu,
a otwierające i zamykające film strzelaniny przypominają balet. Sfilmowane na zwolnionych obrotach, pokazują krwawe ciała rozrywane pociskami w sposób wcześniej nie wykorzystywany.
W chwili wejścia na ekrany film zasłynął z rekordowej liczby cięć. Otwierające
i zamykające film sceny strzelanin wywarły ogromny wpływ na styl montażu, wciąż wykorzystywany obecnie w wielu hollywoodzkich hitach. Zaaranżowane niczym balet, obie sceny (sfilmowane na zwolnionych obrotach) przedstawiają brutalnie rozrywane kulami ciała.
Nominacja do Oskara za najlepszą ścieżkę dźwiękową, najlepszy scenariusz oparty na materiale niepublikowanym.


BOHATER – JAMES STEWART

NAGA OSTROGA (The Naked Spur) (1953) GODZ. 00:25

reż: Anthony Mann
obsada: James Stewart, Robert Ryan, Janet Leigh, Ralph Meeker, Millard Mitchell

Łowca głów Howard Kemp (James Stewart) podąża tropem mordercy Bena Vandergroata (Robert Ryan) w nadziei na zdobycie 5 tys. dol. nagrody, za którą mógłby kupić farmę i się na niej osiedlić. Po drodze dołącza do niego dawny wspólnik - podły Roy Anderson (Ralph Meeker), spłukany poszukiwacz złota Jesse Tate (Millard Mitchell) oraz wspierająca wyjętego spod prawa Lina Patch (Janet Leigh).
Reżyser Anthony Mann umieścił akcję westernu w malowniczych, pokrytych roślinnością Górach Skalistych Kolorado, co stanowiło kontrast dla typowej dla tego gatunku pustynnej scenerii. Na początku lat 50. Mann współpracował ze Stewartem przy realizacji ośmiu innych filmów, m.in. The Glenn Miller Story (1953), The Man From Laramie (1955) i Winchester ’73 (1950). Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy scenariusz.

SOBOTA, 22 MAJA

BOHATER KONTRA ZŁOCZYŃCA

BOHATER – ROBERT REDFORD i DUSTIN HOFFMAN

WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA (All The President’s Men) (1976) GODZ. 21:00

reż: Alan J.Pakula
obsada: Robert Redford, Dustin Hoffman, Jack Warden, Martin Balsam, Hal Holbrook, Jason Robards, Jane Alexander

Redford i Hoffman grają role autentycznych dziennikarzy „Washington Post”, Boba Woodwarda i Carla Bernsteina, którzy z uporem prowadzili śledztwo
w sprawie włamania do Watergate, co doprowadziło do ujawnienia politycznego skandalu na wielką skalę.
W okresie poprzedzającym wybory z 1972 roku, dziennikarz „Washington Post”, Bob Woodward odkrywa, że najprawdopodobniej doszło do włamania do siedziby partii demokratycznej. Ku swojemu zaskoczeniu, Woodward dowiaduje się, że sprawców bronić będą najwybitniejsi prawnicy, a jego podejrzenia rosną, gdy dostaje informację, że fundusze na rzecz oskarżonych pochodzą od republikanów. Wydawca „Washington Post” wyznacza Woodwarda i Carla Bernsteina, aby zajęli się tą sprawą. Okazuje się, że jest w nią zamieszany Biały Dom.
Doskonale wyreżyserowana i zagrana historia o skandalu otaczającym aferę Watergate. Redford i reżyser Pakula obsadzili film świetnymi aktorami (Robards, Warden, Balsam i Jane Alexander w epizodzie). Uznawany za równie zaangażowany, jak The Manchurian Candidate, film ten stanowi wybitne osiągnięcie kina politycznego. Zdobył cztery Oskary i był nominowany jeszcze
w czterech kategoriach.

ZŁOCZYŃCA - LEE MARVIN

ZBIEG Z ALCATRAZ (Point Blank) (1967) GODZ. 23:20

reż: John Boorman
obsada: Lee Marvin, Angie Dickinson, Keenan Wynn, Carroll O’Connor , John Vernon

Zwabiony na spotkanie na opuszczonej przez swego powiązanego
z mafią przyjaciela Mala (John Vernon), któremu pomógł dokonać skoku. Mal nie tylko zatrzymuje skradzione 93 tysiące dolarów, ale zabiera też żonę Walkera, Lynne (Sharon Acker), z którą wcześniej miał romans. Walker przystępuje do zawziętej walki, w której stawką jest zemsta i pieniądze, wykorzystując w tym celu wszystkich na swej drodze, włącznie z Chris, siostrą Lynne. (Angie Dickinson).
Film po wejściu na ekrany został przyjęty dość obojętnie, Dopiero później uznano go za wybitne dzieło kina modernistycznego, wskrzeszające film noir z końca lat sześćdziesiątych. Od początku film wykracza poza swój gatunek, głównie dzięki wspaniałym zdjęciom i stylowi. Ten drugi w karierze reżyserskiej Richarda Starka film nakręcono na podstawie powieści The Hunter Donalda E. Westa (adaptacja Richard Stark), wznowionej ostatnio w Wielkiej Brytanii. Był to debiut filmowy Johna Vernona. Podczas zdjęć próbnych w domu Lee Marvina, Lee tak mocno uderzył Vernona, że ten się rozpłakał. W 1999 roku powstał remake (Payback) z Melem Gibsonem w roli głównej. Zdjęcia kręcono w wielu słynnych miejscach, między innymi w wiezieniu Alcatraz.















SOBOTA, 29 MAJA

BOHATER KONTRA ZŁOCZYŃCA

ZŁOCZYŃCA– ROBERT WALKER

NIEZNAJOMI Z POCIĄGU (Strangers on a Train) (1951) GODZ. 21:00

reż: Alfred Hitchcock
obsada: Farley Granger, Ruth Roman, Robert Walker, Leo.G.Carroll, Patricia Hitchcock

Chciałbyś, żeby ktoś zabił twoją żonę, nieprawdaż? Zrobię to dla ciebie, jeśli ty zabijesz kogoś dla mnie, a ponieważ się nie znamy, będziemy wolni od wszelkich podejrzeń.

Podczas powrotu pociągiem z Waszyngtonu, playboy Bruno Anthony (Robert Walker) spotyka sławnego tenisistę Guya Hainesa (Farley Granger). Guy, który planuje karierę polityczną, spotyka się z córką senatora (Ann Morton), czekając jednocześnie na rozwód z żoną. Bruno natomiast, chce zabić swojego ojca, wie jednak, że posiadając motyw z pewnością zostanie złapany. Wymyśla więc szalony plan, według którego on i Guy powinni wymienić się morderstwami. Mimo że Guy uznaje to za żart, nie jest mu łatwo pozbyć się Anthony’ego, który swój pomysł traktuje poważnie i zamierza wcielić morderczy plan w życie.
Scenariusz Nieznajomych z pociągu oparto na powieści Patricii Highsmith.


BUNT NA BOUNTY (Mutiny on the Bounty) (1962) GODZ. 22:45

reż: Lewis Milestone
obsada: Marlon Brando, Trevor Howard, Richard Harris, Hugh Griffith, Gordon Jackson

Zapewne najlepszy z filmów o żaglowcu Bounty, obraz oparty jest na autentycznej historii buntu brytyjskiej załogi na Południowym Pacyfiku – prawdziwej opowieści
o walce dobra ze złem. Dowodzona przez sadystycznego zwolennika surowej dyscypliny załoga, w drodze powrotnej z wyprawy po sadzonki drzewa chlebowego na Tahiti podnosi bunt, kierowany przez pierwszego oficera - Fletchera Christiana. Charles Laughton upaja się tu rolą bezwzględnego kapitana Bligh, podczas gdy Gable przekonująco wciela się w kontrastującą
z nim postać Christiana.
Po raz pierwszy i ostatni w historii kina trzech aktorów było nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy Aktor za udział w tym samym filmie (Clark Gable, Charles Laughton, Franchot Tone). Panowała opinia, że pech prześladował zdjęcia - zaginął wówczas sprzęt wartości 50 tys. dolarów; były też problemy ze scenariuszem, a nakręcony materiał uległ zniszczeniu z powodu wilgoci. Charles Laughton przez większość czasu cierpiał na chorobę morską, zaś Gable’a trzeba było przekonywać do kontynuowania zdjęć, gdy uznał kostiumy za zbyt zniewieściałe, a swój akcent za zbyt amerykański. Gable zmuszony też był zgolić swój charakterystyczny wąsik dla dobra historycznej wierności - brytyjska marynarka wojenna nie dopuszczała noszenia wąsów.
Drugą wersję filmu nakręcono w 1962 roku z Marlonem Brando i Trevorem Howardem, a kolejną w 1984 roku z Melem Gibsonem i Anthonym Hopkinsem.


WYBÓR TCM

NIEDZIELA, 9 MAJA

BUNTOWNIK BEZ POWODU (Rebel Without A Cause) (1955) GODZ. 21:00

reż: Nicholas Ray
obsada: James Dean, Natalie Wood, Sal Mineo, Jim Backus

Wyalienowany nastolatek Jim (James Dean) jest przedstawicielem amerykańskiej klasy średniej lat 50. Niezrozumiany przez rodziców i odrzucony przez społeczeństwo nie uznaje żadnych autorytetów, a jedyną pociechę znajduje w towarzystwie dwojga równie nieprzystosowanych nastolatków: Judy (Natalie Wood) i Platona (Sal Mineo). Jednak nawet im nie udaje się zapobiec tragedii, którą sprowadza na siebie zuchwały, nieokiełznany antybohater, zadzierając z rówieśnikami i policją.
Klasyczny obraz zmarnowanej młodości uczynił Jamesa Deana symbolem buntownika lat 50., przynosząc mu jednocześnie status gwiazdy. Pomysł na film zaczerpnięto z pracy naukowej dr Roberta M. Lindnera o wykorzystaniu hipnozy
w psychoanalizie młodego przestępcy. Studio zainteresowało się ową pracą ze względu na tytuł, jednak nie za bardzo wiedziano, jak ją wykorzystać. Lindner napisał później opowiadanie o gangach młodzieżowych, na którego podstawie powstał scenariusz filmu. Obraz miał początkowo być czarno-biały - nakręcono nawet kilka scen, jednak zadecydowano, że z uwagi na prestiż wszystkie filmy CinemaScope mają być kręcone w kolorze. W scenie walki na noże Jim i Buzz używali prawdziwych noży sprężynowych, a pod koszulkami mieli na sobie zabezpieczające kolczugi. Aktor Frank Mazzola (Crunch) należał w prawdziwym życiu do hollywoodzkiego gangu ulicznego i to on nauczył Deana, jak posługiwać się nożem. Całą trójkę młodych gwiazd spotkała przedwczesna śmierć – James Dean zginął w 1955r. w wypadku samochodowym, Natalie Wood w wypadku jachtu w 1981r., natomiast Sal Mineo został zamordowany w 1971r.


NIEDZIELA, 30 MAJA

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI (Dangerous Liaisons) (1988) GODZ. 21:00
reż: Stephen Frears
obsada: Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer, Keanu Reeves,
Uma Thurman

Rozgrywająca się w XVIII-wiecznej Francji opowieść o niemoralności. Pozbawiona skrupułów markiza de Merteuil (Glenn Close) i jej kochanek wicehrabia de Valmont (John Malkovich) dla zabawy manipulują życiem ludzi ze swego otoczenia. Zakładają się o cnotę świeżo poślubionej madame de Tourvel (Michelle Pfeiffer). Valmont zakłada się, że uda mu się ją uwieść, mimo iż jest ona kobietą cnotliwą.
Film jest adaptacją sztuki Les Liaisons Dangereuses Christophera Hamptona, opartej na słynnej powieści z XVIII wieku. Broadwayowska wersja sceniczna Les Liaisons Dangereuses miała swą premierę 30 kwietnia 1987 roku w Music Box Theatre, a obsadę stanowili członkowie Royal Shakespeare Company. Rolę wicehrabiego de Valmont odegrał Alan Rickman, który w tym samym roku stał się gwiazdą dzięki swemu pierwszemu filmowi Die Hard, w reżyserii Johna McTiernana. Oskary za najlepszą scenografię, kostiumy, najlepszy scenariusz adaptowany dla Christophera Hamptona.
Nominacje do Oskara dla najlepszej aktorki – Glenn Close, najlepszej aktorki drugoplanowej – Michelle Pfeiffer, za muzykę i najlepszy film.

PREMIERY TCM POLSKA

WTOREK, 4 MAJA

DROGA DO MARSYLII (Passage to Marseilles) (1944) GODZ. 21:00

reż: Michael Curtiz
obsada: Humphrey Bogart, Claude Rains, Peter Lorre, Sydney Greenstreet

Opowieść o czasach II wojny światowej. Skazaniec (Humphrey Bogart) ucieka do Wielkiej Brytanii z położonej na Wyspach Zbawienia kolonii karnej, aby dołączyć do oddziałów Wolnych Francuzów i walczyć przeciw Niemcom w dowództwie bombowców.
Film oparty jest na powieści Jamesa Normana Halla i Charlesa Nordhoffa. W filmie będącym hołdem dla Wolnych Francuzów wystąpiła spora część obsady Casablanki, zaproszona przez reżysera Michaela Curtiza.
Podczas kręcenia zdjęć Lauren Bacall poczuła sympatię do Humphreya Bogarta, z którym miała wkrótce wystąpić w Mieć i nie mieć (1945). Było to pierwsze spotkanie sławnej pary, choć ich romans miał zacząć się znacznie później.

ŚRODA, 12 MAJA

OSTATNIA UCIECZKA (The Last Run) (1971) GODZ. 21:00

reż: Richard Fleischer
obsada: George C Scott, Tony Musante, Trish Van Devere, Colleen Dewhurst, Aldo Sanbrell, Antonio Tarruella

Thriller, w którym niegdysiejszy kierowca uciekinierów z więzienia dostaje jeszcze jedno zlecenie przed ostatecznym wycofaniem się z fachu. Ma za zadanie dowieźć uciekającego z Hiszpanii skazańca do granicy francuskiej. Nie wszystko jednak przebiega zgodnie z planem.
Realizację filmu rozpoczął John Huston. Wystąpiła tu również Colleen Dewhurst,
z którą Huston dwukrotnie ożenił się i rozwiódł.


WTOREK, 18 MAJA

GNIEWNE WZGÓRZA (The Angry Hills) (1959) GODZ. 21:00

reż: Robert Aldrich
obsada: Robert Mitchum, Stanley Baker, Elisabeth Mueller, Gia Scala, Theodore Bikel, Sebastian Cabot

Pełen akcji dramat z czasów II wojny światowej. Przebywający w Grecji reporter amerykańskiego dziennika (Robert Mitchum) dostarcza brytyjskiemu wywiadowi informacji o greckich bojownikach ruchu oporu. Gdy dowiadują się o tym naziści, zaczynają ścigać go po całej Europie, aby przechwycić owe informacje.
Oparte na powieści autorstwa Leon Uris.



ŚRODA, 26 MAJA

HAITI – WYSPA PRZEKLĘTYCH (The Comedians) (1967) GODZ. 21:00

reż: Peter Glenville
obsada: Alec Guinness, Richard Burton, Elizabeth Taylor, Peter Ustinov, Lillian Gish, James Earl Jones

Polityczna intryga i manipulacja na Haiti w czasach rządów niesławnego dyktatora Papy Doc Duvaliera. Wyznający fatalistyczne przekonania biały właściciel hotelu (Richard Burton) obserwuje pogrążające się w barbarzyństwie Haiti oraz piętrzące się wokół problemy, wśród których znajdzie się przyjaźń z przywódcą buntowników, politycznie napiętnowany gość hotelowy, romans z żoną (Elizabeth Taylor) ambasadora oraz machinacje brytyjskiego handlarza bronią.
Film oparto na powieści Grahama Greene’a. Po obaleniu prezydenta Duvaliera film zyskał znaczenie historyczne, którego w 1967 roku jeszcze nie posiadał. Jest to tylko jeden z obrazów, w którym wystąpiła małżeńska para: Richard Burton
i Elizabeth Taylor. Aktorzy wspólnie zagrali również w filmach: The V.I.P.s (1963), Brodziec (1965), Kto się boi Virginii Woolf? (1966), The Taming of the Shrew, The Comedians, Dr. Faustus (1967), Boom! (1968), Under Milk Wood (1973), Hammersmith Is Out (1972), oraz filmie telewizyjnym Divorce His- Divorce Hers (1973).






Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...