reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kino Świat triumfatorem 40. edycji Forum Wokół Kina

dodano: 2015-12-12 15:30 | aktualizacja: 2015-12-12 19:42
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Świat

Kino Świat 10 grudnia br. w Gdyni zakończyło się jubileuszowe 40. Forum Wokół Kina. Tradycyjnie w ramach imprezy rozdano nagrody za najlepsze osiągnięcia frekwencyjne, przyznawane producentom i dystrybutorom polskich filmów. Najważniejszą z nich, prestiżowy Brylantowy Bilet, otrzymali: TVN - producent filmu „Listy do M. 2” (więcej tutaj) oraz Kino Świat - najskuteczniejszy dystrybutor polskiego kina w 2015 roku, m.in. dostarczający treści VOD operatorom.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy firma Kino Świat wprowadziła na ekrany 13 z 29 wyświetlanych w kinach krajowych obrazów, zaś Brylantowy Bilet podsumował imponujące ekranowe dokonania komedii „Listy do M. 2”. Frekwencja na hicie dystrybuowanym przez Kino Świat przekroczyła już 2 400 000 widzów. Jest to nie tylko wynik roku, ale ogólnie najwyższy rezultat osiągnięty w krajowych kinach od 2011 roku. Jak czytamy w komunikacie, do frekwencji „Listów do M 2” nie zdołali zbliżyć się pozostali finaliści Forum Wokół Kina - „Wkręceni 2” i „Disco polo” (więcej tutaj). Ich łączny wynik był o 0,8 miliona niższy od utytułowanego Brylantowym Biletem przeboju polskich kin.

W obsadzie produkcji „Listy do M. 2” znalazła się Katarzyna Zielińska. Na zdjęciu aktorka na premierze filmu, foto: Radosław Nawrocki/TVN Media/X-News


Zwycięzca Forum Wokół Kina, Kino Świat, to laureat dwóch edycji Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) za dystrybucję polskiego filmu - w 2011 i 2012 roku oraz najskuteczniejszy dystrybutor polskiego kina w 2014 i 2015 roku. W ciągu bieżącego roku firma wprowadziła do szerokiej dystrybucji 13 polskich filmów; osiągając przy tym imponującą łączną frekwencję - ponad 4 000 000 widzów. Wśród filmów z oferty Kino Świat znalazły się m.in. „Body/Ciało” - film, który przyniósł Małgorzacie Szumowskiej prestiżowego Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera 65. MFF Berlinale. A także polski kandydat do Oscara - „11 minut” Jerzego Skolimowskiego (więcej tutaj); wzruszające „Carte Blanche” i „Żyć nie umierać” (więcej tutaj) oraz ostatni film Marcina Wrony „Demon”. Listę zamykają „Panie Dulskie” Filipa Bajona, „Czerwony Pająk” - thriller Marcina Koszałki, który rzucił wyzwanie skostniałemu gatunkowi. A przede wszystkim „Listy do M. 2” - największy przebój w historii Kino Świat (więcej tutaj).

Przebojowa produkcja TVN już na starcie odniosła spektakularny sukces, notując najlepsze otwarcie polskiego filmu w historii. Następnie, po zaledwie tygodniu na ekranach, znalazła się w elitarnym gronie polskich filmów z milionową frekwencją. „Listy do M. 2” po trzech weekendach pobiły frekwencyjny rekord hitu „Pięćdziesiąt twarzy Greya” i zostały przebojem 2015 roku. Obecnie - po czwartym weekendzie na ekranach - drugie „Listy” mogą pochwalić się trzecim rezultatem ostatnich 25 lat, jeśli chodzi o kategorię komedia/komedia romantyczna oraz siódmym miejscem w top 10 najpopularniejszych krajowych produkcji po 1989 roku.

Maciej Stuhr i Agnieszka Dygant w scenie z filmu „Listy do M. 2”, foto: Makufly/TVN


„Listy do M. 2” to największy przebój w historii dystrybutora Kino Świat. Status ten świąteczna komedia z Tomaszem Karolakiem i spółką uzyskała, bijąc dokonania wprowadzonej przez firmę do kin superprodukcji „Miasto '44” Jana Komasy (łączny wynik 1 750 000 widzów) i „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida (1 445 000 widzów) (więcej tutaj). Aktualny wynik „Listów do M. 2” przekroczył już 90 proc. frekwencji „jedynki” - filmu, który w 2011 roku schodził z ekranów z wynikiem 2 560 000 widzów i statusem najpopularniejszej komedii polskiej i zagranicznej wyświetlanej w Polsce po 1989 roku. „Listy do M 2” są już bardzo blisko, by przebić ten wyczyn (dane za firmą Kino Świat).

W obsadzie filmu „Listy do M 2” znaleźli się m.in. Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska-Żurawska, Tomasz Karolak, Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Magdalena Lamparska, Julia Wróblewska, Agnieszka Wagner, Wojciech Malajkat, Katarzyna Zielińska, Paweł Małaszyński, Marcin Perchuć, Katarzyna Bujakiewicz, Piotr Głowacki, Nikodem Rozbicki, Anna Matysiak, Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Pieczyńska, Waldemar Błaszczyk, Krzysztof Stelmaszyk, Mateusz Winek, Jakub Jankiewicz. Reżyserem produkcji jest Maciej Dejczer. Producentem „Listów do M. 2” jest TVN, natomiast dystrybutorem Kino Świat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...