reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dumny Budapeszt w blasku grudniowego słońca

dodano: 2017-02-28 16:28 | aktualizacja: 2019-11-10 11:49
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2017

Budapeszt - budynek parlamentu Będąc w Budapeszcie, trudno oprzeć się wrażaniu pewnego podobieństwa stolicy Węgier do innych dużych europejskich miast. Analogicznie jak przykładowo w Krakowie czy Pradze największe atrakcje turystyczne można znaleźć w pobliżu rzeki. W tym przypadku przede wszystkim w zachodniej części Budapesztu – Budzie, na prawym brzegu Dunaju. Oczywiście nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że najważniejsze zabytki znajdują się właśnie tam. Osadnictwo rządzi się bowiem własnymi prawami. Najpotężniejsze grody były zakładane właśnie w miejscach najbardziej korzystnych strategicznie i komunikacyjnie, czyli w pobliżu rzek czy jezior, będących przede wszystkim źródłem wody, a co za tym idzie – życia i szansy na przetrwanie.

Budapeszt - Most Łańcuchowy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Po Budapeszcie najlepiej jest poruszać się metrem. Do dyspozycji pasażerów są aż cztery linie (w Warszawie tylko dwie, z tego jedna oddana częściowo). Budapeszteńskie metro to najstarsza czynna podziemna kolej w kontynentalnej części Europy (najstarsza linia metro w Europie znajduje się w Londynie). Linię M1 (zwaną dziś Milenijną Koleją Podziemną) otwarto w 1896 roku, po dwóch latach od rozpoczęcia jej budowy.
 
Panorama Budapesztu

Najbardziej znaną ulicą Budapesztu jest znajdująca się w centrum tego miasta Váci utca. Biegnie równolegle do Dunaju i ulokowano wzdłuż niej mnóstwo restauracji, kawiarni, pubów i sklepów. Na jej północnym krańcu znajduje się plac Vörösmarty. W okresie świątecznym działa tu jarmark. Oprócz pamiątek z Budapesztu można tu kupić na przykład pyszne langosze, czyli smażone na głębokim oleju płaskie, pszenno-ziemniaczane placki, podawane z przeróżnymi dodatkami.
 
Jarmark na placu Vörösmarty

Kuchnia węgierska charakteryzuje się przede wszystkim potrawami zawierającymi paprykę, zarówno tę świeżą, sproszkowaną, suszoną, jak i... wędzoną. Drugim ważnym elementem węgierskich dań jest cebula. Węgrzy uwielbiają też czosnek.

Z dań najchętniej spożywanych na Węgrzech warto wymienić: gulasz, gołąbki, pörkölt (coś w rodzaju gulaszu), halászlé (zupa rybna), paprykarz, leczo, túrós csusza (makaron z twarogiem) czy chołodeć (wywar z gotowanego mięsa).

Węgry to także kraj z głęboko zakorzenionymi tradycjami winiarskimi. Najbardziej znanymi regionami produkującymi wino są: Balaton, Dunaj, Eger, Észak-Dunántúl, Pannon, Sopron i Tokaj.

Telewizja w Budapeszcie (stan na luty 2017 r.)

Węgierski nadawca publiczny MTVA oferuje w ramach Magyar Televízió sześć kanałów: informacyjny M1, dzielące ze sobą czas antenowy M2 (dla dzieci) i Petőfi TV (dla młodzieży), a także M3 (programy archiwalne), sportowy M4 Sport oraz kulturalny M5. Natomiast w ramach Duna Televízió kolejne dwa – Duna (główna antena na Węgrzech) i Duna World (kanał międzynarodowy).

Pierwsze analogowe transmisje telewizyjne zainaugurowano na Węgrzech w 1957 roku (od 1971 roku w kolorze), by w 2013 roku rozpocząć nadawanie cyfrowe. Znaczącym na węgierskim rynku nadawcą komercyjnym jest luksemburska RTL Group, która oferuje na Węgrzech takie kanały, jak RTL Klub, RTL II, RTL+, Cool TV, Sorozat+, Film+, Film+2, Muzsika TV i RTL Spike.

Na terenie Budapesztu oferowane jest pięć multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/MPEG-4 o zasięgu ogólnokrajowym: MUX A-E. Oferta niekodowana (FTA) znana jest jako MinDig TV, natomiast kanały kodowane, płatne oferowane są w ramach pakietu MinDig TV Extra. Operatorem tych usług jest Antenna Hungária.

Multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej na Węgrzech:

MUX A:
FTA: M1, Duna, Duna World, M4 Sport

MUX B:
FTA: C8, FEM3, Izaura TV, Zenebutik
kodowane: AXN, Mozi+, Prime, Cartoon Network, Comedy Central, Da Vinci Learning, Eurosport 1, Filmbox, National Geographic, Nickelodeon, RTL+, Viasat 3

MUX C:
FTA: M2/Petőfi TV, M5, MinDig TV Plusz Info, RTL Klub, TV2
kodowane: ATV, Hír TV, M3

MUX D:
Kodowane: Cool TV, Disney Channel, Film+, Ozone Network, Paramount Channel, RTL II, Spektrum, Spíler TV, Super TV2, Discovery Channel, FOX, Humor+, KiWi TV, Story4, Viasat 6

MUX E:
Kodowane: Bonum TV, Dorcel TV, Pax TV, Sláger TV, Echo TV, Muzsika TV, TLC, TV Paprika, Brazzers, Eurosport 2, Filmbox Premium, RTL Spike, The Fishing & Hunting Channel, Animal Planet, Discovery Science, Nat Geo Wild, Viasat History
 
Wieża telewizyjna

W centrum Budapesztu dość trudno wypatrzeć anteny satelitarne. Zdecydowanie dominują tam anteny naziemne. Węgrzy korzystają z platform satelitarnych takich operatorów, jak UPC DTH (UPC Direct), Magyar Telekom (dawniej pod nazwą T-Home) czy Digi TV. Kiedyś było ich więcej, ale nie wszystkim udało się utrzymać na rynku.
 
Antena satelitarna T-Home


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...