reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Odkrywkowa kopalnia złota „The Super Pit"

dodano: 2017-02-15 20:21 | aktualizacja: 2019-10-28 13:51
autor: Gerard Malan | źródło: podrozezantena.pl

Gerard Malan The Super Pit W Australii interesująca jest wycieczka do jednej z największych kopalni odkrywkowych na południowej półkuli, popularnie nazywanej The Super Pit. Od roku 1893, kiedy dokonano pierwszego odkrycia samorodków złota w tym miejscu, wydobyto stamtąd ponad 1550 ton złota. Kopalnia jest położona około 600 km na wschód od Perth - stolicy Australii Zachodniej, obok miasteczka Kalgoorlie-Boulder.

Gerard Malan The Super Pit


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dojazd

Czas przejazdu z Perth asfaltową drogą nr 94 Great Eastern Highway do Kalgoorlie-Boulder to około 6 godzin. Dlatego warto zaplanować przystanek nad jednym z malowniczych jeziorek znajdujących się po drodze do kopalni złota. Mimo drogi asfaltowej, warto wybrać się tam samochodem z napędem 4x4. W okolice kopalni z Perth można też dostać się samolotem, lądując na niewielkim lotnisku w okolicy. Czas lotu z Perth to około 1 godziny.

Kopalnia Super Pit jest otwarta dla zwiedzających codziennie w godzinach 7:00 - 21:00.
 
W drodze do Kalgoorlie

Historia kopalni rozpoczęła się banalnie od znalezienia w 1893 roku samorodków złota przez trzech biwakujących ludzi. Tak zaczęła się prawdziwa gorączka złota w rejonie zwanym wtedy Golden Mile (z ang. złota mila). Okazało się, że to jeden z najbogatszych w złoto rejonów świata. Już 1903 roku było tam aż 49 kopalni złota i ponad 3 tys. km chodników kopalnianych. W latach osiemdziesiątych XX wieku wykupiono wszystkie kopalnie, co pozwoliło na odkrywkowe wydobycie złota. Nazywano ją wtedy Big Pit, a teraz jest powszechnie znana w Australii jako Super Pit. Co ciekawe, teraz pozostała tylko jedna głębinowa kopalnia złota - MT Charlotte Mine. Kopalnią zarządza firma Kalgoorlie Consolidated Gold Mines Pty Ltd (KCGM) .
 
Budynek po drodze do Kalgoorlie-Boulder


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Australia i Oceania


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

329 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

699 zł Więcej...