reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Brisbane w Australii

dodano: 2019-04-26 11:57 | aktualizacja: 2023-02-17 22:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2019

Brisbane mapa Brisbane jest stolicą i najbardziej zaludnionym miastem w australijskim stanie Queensland. To również trzecie najbardziej zaludnione miasto w całej Australii. Brisbane zostało założone na terenach rdzennych ludów Turrbal i Jagera. Nazwa miasta pochodzi od rzeki Brisbane, wzdłuż której się rozciąga. Rzeka zaś wzięła nazwę od nazwiska Szkota Thomasa Brisbane, gubernatora Nowej Południowej Walii w latach 1821-1825.

Brisbane


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do Brisbane we wschodniej Australii dolecieliśmy z lotniska Perth w zachodniej Australii – jedyne 3600 km w linii prostej – tylko 4,5 godz. lotu. Piszę to tutaj, żeby uzmysłowić czytelnikom, że zwiedzanie Australii to kwestia odległości. Zdecydowanie nie uda się jej zobaczyć w miesiąc. To właśnie w Brisbane jeden z australijskich turystów poinformował nas, ile czasu poświęcił na zwiedzenie stanu Queensland – 7 miesięcy. I nawet to było w jego opinii za mało!
 
Brisbane Square

Polakom, gdy myślą o Australii, zazwyczaj najpierw kojarzą się takie miasta, jak Sydney czy Melbourne, rzadziej Perth czy Adelajda, a o Brisbane niewielu wie czy też pamięta.

Obszar metropolitalny Brisbane liczy 2,5 mln mieszkańców, a region południowo-wschodniego stanu Australii – Queenslandu, skupionego wokół Brisbane, obejmuje populację ponad 3,5 mln. Nie jest to mało.
 
Brisbane z olbrzymimi wieżowcami

Biznesowa dzielnica w centrum Brisbane stoi na terenie historycznej zbiorowości europejskich osadników. Miasto znajduje się na półwyspie rzeki Brisbane, około 15 km od jej ujścia w Zatoce Moreton.

Obszar metropolii Brisbane rozpościera się we wszystkich kierunkach wzdłuż równiny zalewowej doliny rzeki Brisbane, rozciągając się na kilka najgęściej zaludnionych obszarów Australii. Centrum miasta Brisbane jest najbardziej zaludnionym miejscem w Australii.
 
Charakterystyczny budynek Koala House przy Adelaide St

„Brisvegas” to ironiczna nazwa nadana miastu, m.in. ze względu na Treasury Casino i popularyzację maszyn do grania w barach i klubach w Brisbane. Nazwę przypisuje się także nocnemu życiu miasta w centrum dzielnicy biznesowej.

Mieszkaniec Brisbane jest w Queensland popularnie nazywany „Brisbanite” – synonimem jest też „Brisbanian”.

Aż 32,2% mieszkańców Brisbane urodziło się za granicą, a 50,9% mieszkańców miało przynajmniej jednego rodzica spoza Australii. Najczęściej to mieszkańcy pochodzący z Nowej Zelandii, Anglii, Chin i Indii. Brisbane jest ulubionym miejscem Nowozelandczyków i Tajwańczyków. Polaków jest stosunkowo mało, może 5-6 tys., czyli połowę mniej niż w Perth.
 
Story Bridge na rzece Brisbane

Troszkę historii

Trzeba przyznać, że Europejczycy dość późno zaczęli eksplorować rejon przyszłego Brisbane – dopiero w 1799 r. Jak wiele dużych miast w Australii, także Brisbane zostało wybrane jako miejsce dla recydywistów z kolonii w... Sydney. Osada karna została założona w 1824 r. w Redcliffe, 28 km na północ od centralnej dzielnicy biznesowej, ale wkrótce została opuszczona i przeniesiona do North Quay w 1825 r., otwierając się na osadę w 1842 r. Rozwój miasta został częściowo cofnięty przez wielki pożar Brisbane w 1864 r. i wielką powódź w 1893 r.
 
Pomnik ku czci poległych Queenslandczyków w II wojnie burskiej w Afryce Południowej

Brisbane zostało wybrane na stolicę stanową, kiedy Queensland zostało ogłoszone oddzielną kolonią od Nowej Południowej Walii w 1859 r. Podczas II wojny światowej w Brisbane była główna kwatera armii Stanów Zjednoczonych na południowo-zachodnim Pacyfiku, którą dowodził wtedy Douglas MacArthur. W tym czasie przez Australię przewinęło się blisko 1 mln amerykańskich żołnierzy – to rodziło konflikty. W 1942 r. w Brisbane doszło do starć między personelem wojskowym US Army a australijskimi żołnierzami i cywilami, co spowodowało śmierć jednego człowieka i setki rannych. Ten incydent jest znany jako „bitwa o Brisbane”. Kto by pomyślał, że była taka bitwa i to australijsko-amerykańska.
 
Pomnik króla Jerzego V pod ratuszem

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...