reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wyspa Rottnest w Australii [wideo]

dodano: 2018-08-07 19:13 | aktualizacja: 2018-08-13 14:22
autor: Janusz Sulisz/Anna Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Rottnest Wyspę Rottnest obecni lokalni mieszkańcy okolic Perth i Fremantle w Australii Zachodniej pieszczotliwie nazywają „Rotto”. Znana jest też jako Wadjemup, nazywana tak przez lokalnych ludzi z plemienia Noongar. Faktycznie nazwa pochodzi od odkrywcy tej wyspy i kapitana floty holenderskiej De Vlamingha, który w 1696 r. natknąwszy się na tamtejszego miłego zwierzaka zwanego kuoka uznał, że widzi szczura. Nazwał wyspę z holenderskiego ratten nest czy raczej fryzyjskiego rat nest, co po polsku oznacza „szczurze gniazdo”. Szczurów tam nie było i nie ma, a Rottnest Island to jedna z najbardziej słonecznych, uroczych i wręcz rajskich wysp, jakie widziałem.

Rottnest_mapka_australia_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rottnest Island leży około 18 km od Perth w Australii (32°0′S 115°31′E).

Wraz z kilkoma innymi wyspami Rottnest Island oddzieliła się od lądu około 7 tys. lat temu, kiedy znacząco wzrósł poziom oceanu. Ludzkie artefakty, które zostały znalezione na wyspie, mają 30 tys. lat. Podczas odkrycia przez Europejczyków: Holendrów, Francuzów i Anglików wyspa nie była zamieszkana, bo tubylcy z kontynentalnej Australii nie mieli wtedy żadnych łodzi. Co ciekawe podobno była wtedy Rottnest porośnięta gęstym lasem, którego teraz właściwie już nie ma, bo ziemia jest wysuszona, są słone jeziorka i karłowate drzewka.
 
Quokka (kuoka) - miłe zwierzątko, które można spotkać tylko na Rottnest Island

Wyspa Rottnest ma zaledwie 19 km kw., 11 km długości, a największa szerokość to 4,5 km. Wyspa jest zarządzana przez Urząd Wyspy Rottnest na mocy odrębnej ustawy parlamentu. Tu jest oficjalna strona internetowa.
 

Na pewno jest tam co robić, a właściwie... leniuchować. Zwykle przez cały dzień jest tak dużo słońca, że pod koniec dnia już jest to mocno nużące, a schować nie ma się gdzie, chyba że w lazurowej wodzie lub w barze przy przystani. W tej okolicy ponad 300 słonecznych dni w roku. Kremy i dużo wody wskazane i wręcz obowiązkowe podczas tej wycieczki.

Cała wyspa jest bardzo proekologiczna. Woda jest odsalana, bo nie ma naturalnych zbiorników wody słodkiej, a opadów jest bardzo mało. Energia elektryczna jest z wiatraków, ewentualnie na prywatnych domach są panele fotowoltaiczne. Nie ma opcji posiadania prywatnych samochodów na wyspie - są tylko turystyczne autobusy.
 
Plaża z turkusową wodą na Rottnest

Ponieważ Rottnest jest odizolowana od lądu i nie ma świeżej wody powierzchniowej, dostarczanie wody, energii i usuwanie odpadów zawsze było trudne i kosztowne. To na Rottnest wprowadzono pierwszy program recyklingu w miejscach publicznych w zachodniej Australii. W 2000 roku wyspa wygrała nagrodę tzw. 3R (redukcja, ponowne użycie i recykling). Co ciekawe codziennie płynie tam barka zaopatrzeniowa - Spinifex - potem wraca do Fremantle, w jedną stronę dostarczając zapasy, wracając zabiera śmieci. Nie ma tam składowisk śmieci!
 
Jedna z najładniejszych plaż na Rottnest - jest ich tram 63!

Przez wiele lat w XX wieku zaopatrywano się w wodę z deszczu zbieraną z kilku dużych, szczelnych zlewni bitumicznych za Longreach Bay. W latach 70. odkryto słodką wodę pod ziemią i wykorzystano ją do uzupełnienia zapasów wody z deszczu. W 1995 r. zaopatrzenie zostało uzupełnione o odsolone wody gruntowe za pomocą instalacji do odwróconej osmozy, wytwarzającej do 18 tys. m3 dziennie.
Turbina wiatrowa zapewnia około 37 proc. zapotrzebowania mocy Rottnest. Na wyspie działają dwie w pełni zautomatyzowane latarnie morskie, które pomagają w ruchu morskim: latarnia w Bathurst i latarnia morska Wadjemup.
 
Latarnia na Rottnest - jedna z dwóch

Byliśmy tam dokładnie 16 lutego 2015 r. i było naprawdę super.
Informację daliśmy nawet na Pokaż nam świat na TVN24.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Pilot uniwersalny Vu+ Bluetooth BT100 RCU (Ultimo 4K) / IR

Pilot uniwersalny dla tunerów 4K Vu+ Bluetooth (Ultimo 4K) /...

189 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...

Gimbal ręczny FeiyuTech AK2000

FeiyuTech AK2000 to następca gimbala a1000. Maksymalny udźwig stabilizatora -...

1 790 zł Więcej...
reklama