reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wyspa Rottnest w Australii [wideo]

dodano: 2018-08-07 19:13 | aktualizacja: 2023-06-13 10:28
autor: Janusz Sulisz/Anna Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Rottnest Wyspę Rottnest obecni lokalni mieszkańcy okolic Perth i Fremantle w Australii Zachodniej pieszczotliwie nazywają „Rotto”. Znana jest też jako Wadjemup, nazywana tak przez lokalnych ludzi z plemienia Noongar. Faktycznie nazwa pochodzi od odkrywcy tej wyspy i kapitana floty holenderskiej De Vlamingha, który w 1696 r. natknąwszy się na tamtejszego miłego zwierzaka zwanego kuoka uznał, że widzi szczura. Nazwał wyspę z holenderskiego ratten nest czy raczej fryzyjskiego rat nest, co po polsku oznacza „szczurze gniazdo”. Szczurów tam nie było i nie ma, a Rottnest Island to jedna z najbardziej słonecznych, uroczych i wręcz rajskich wysp, jakie widziałem.

Rottnest_mapka_australia_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rottnest Island leży około 18 km od Perth w Australii (32°0′S 115°31′E).

Wraz z kilkoma innymi wyspami Rottnest Island oddzieliła się od lądu około 7 tys. lat temu, kiedy znacząco wzrósł poziom oceanu. Ludzkie artefakty, które zostały znalezione na wyspie, mają 30 tys. lat. Podczas odkrycia przez Europejczyków: Holendrów, Francuzów i Anglików wyspa nie była zamieszkana, bo tubylcy z kontynentalnej Australii nie mieli wtedy żadnych łodzi. Co ciekawe podobno była wtedy Rottnest porośnięta gęstym lasem, którego teraz właściwie już nie ma, bo ziemia jest wysuszona, są słone jeziorka i karłowate drzewka.
 
Quokka (kuoka) - miłe zwierzątko, które można spotkać tylko na Rottnest Island

Wyspa Rottnest ma zaledwie 19 km kw., 11 km długości, a największa szerokość to 4,5 km. Wyspa jest zarządzana przez Urząd Wyspy Rottnest na mocy odrębnej ustawy parlamentu. Tu jest oficjalna strona internetowa.

 

Na pewno jest tam co robić, a właściwie... leniuchować. Zwykle przez cały dzień jest tak dużo słońca, że pod koniec dnia już jest to mocno nużące, a schować nie ma się gdzie, chyba że w lazurowej wodzie lub w barze przy przystani. W tej okolicy ponad 300 słonecznych dni w roku. Kremy i dużo wody wskazane i wręcz obowiązkowe podczas tej wycieczki.

Cała wyspa jest bardzo proekologiczna. Woda jest odsalana, bo nie ma naturalnych zbiorników wody słodkiej, a opadów jest bardzo mało. Energia elektryczna jest z wiatraków, ewentualnie na prywatnych domach są panele fotowoltaiczne. Nie ma opcji posiadania prywatnych samochodów na wyspie - są tylko turystyczne autobusy.
 
Plaża z turkusową wodą na Rottnest

Ponieważ Rottnest jest odizolowana od lądu i nie ma świeżej wody powierzchniowej, dostarczanie wody, energii i usuwanie odpadów zawsze było trudne i kosztowne. To na Rottnest wprowadzono pierwszy program recyklingu w miejscach publicznych w zachodniej Australii. W 2000 roku wyspa wygrała nagrodę tzw. 3R (redukcja, ponowne użycie i recykling). Co ciekawe codziennie płynie tam barka zaopatrzeniowa - Spinifex - potem wraca do Fremantle, w jedną stronę dostarczając zapasy, wracając zabiera śmieci. Nie ma tam składowisk śmieci!
 
Jedna z najładniejszych plaż na Rottnest - jest ich tram 63!

Przez wiele lat w XX wieku zaopatrywano się w wodę z deszczu zbieraną z kilku dużych, szczelnych zlewni bitumicznych za Longreach Bay. W latach 70. odkryto słodką wodę pod ziemią i wykorzystano ją do uzupełnienia zapasów wody z deszczu. W 1995 r. zaopatrzenie zostało uzupełnione o odsolone wody gruntowe za pomocą instalacji do odwróconej osmozy, wytwarzającej do 18 tys. m3 dziennie.
Turbina wiatrowa zapewnia około 37 proc. zapotrzebowania mocy Rottnest. Na wyspie działają dwie w pełni zautomatyzowane latarnie morskie, które pomagają w ruchu morskim: latarnia w Bathurst i latarnia morska Wadjemup.
 
Latarnia na Rottnest - jedna z dwóch

Byliśmy tam dokładnie 16 lutego 2015 r. i było naprawdę super.
Informację daliśmy nawet na Pokaż nam świat na TVN24.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...