reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Transylwania nie tylko krainą Draculi

dodano: 2017-12-18 18:51 | aktualizacja: 2019-10-16 14:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2017

Rumunia zamek Rasnov Według zamysłu poniższa relacja miała być zatytułowana „Podróże z anteną – Rumunia” i miała zawierać także opis Bukaresztu i wybrzeża Morza Czarnego. Autorka zdecydowała się jednak podzielić artykuł na dwie części. Pierwsza z tych części, zamieszczona poniżej, przybliża Transylwanię, zwaną także Siedmiogrodem. Kraina ta kojarzona jest przede wszystkim z postacią Draculi i średniowiecznymi zamkami. Co jeszcze skrywa w sobie Transylwania?

Rumunia Góry Bucegi Cantonul Jepi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Góry Bucegi

Rumunia to raj dla miłośników górskich wycieczek. Łańcuch Karpat zajmuje blisko 50% powierzchni tego kraju. Najwyższe są Góry Fogaraskie w środkowej części Rumunii. Ja wybrałam się na całodniową wycieczkę w pasmo górskie zwane Bucegi. Była to wyprawa nieplanowana, ponieważ tego dnia miałam zamiar przejechać się koleją linową Bușteni-Babele, by zobaczyć z bliska Krzyż Bohaterów na szczycie Caraiman (2384 m n.p.m.). Według księgi rekordów Guinnessa, jest to największy na świecie krzyż na tak dużej wysokości. Ma 28 m wysokości (36 m z podstawą).
 
Krzyż Bohaterów na szczycie Caraiman w Górach Bucegi

Okazało się jednak, że kolejka była tego dnia nieczynna, więc postanowiłam wybrać się na spacer pod pobliski wodospad Urlătoarea o wysokości 15 m.
 
Wodospad Urlătoarea w Bușteni

Świeże, górskie powietrze i przepiękna, jesienna pogoda sprawiły, że zdecydowałam się pójść dalej szlakiem prowadzącym do Cantonul Jepi – opuszczonego domku ze wspaniałym widokiem.
 
Na szlaku w Górach Bucegi
Cantonul Jepi w Górach Bucegi
W Górach Bucegi
W Górach Bucegi
W Górach Bucegi
W Górach Bucegi
Ośrodek Piatra Arsă w Górach Bucegi

Kiedy głód wziął górę, postanowiłam przedłużyć trasę o ośrodek Piatra Arsă na wysokości 1950 m n.p.m., by nieco posilić się w mieszczącej się tam restauracji. Powróciłam tą samą trasą na parking przy ulicy Urlătoarei w Bușteni, stąd wystartowałam kilka godzin wcześniej.

Ciąg dalszy artykułu zostanie zamieszczony w jednym z kolejnych po 11-12/2017 wydań SAT Kuriera, a w nim: Bukareszt – stolica Rumunii, wybrzeże Morza Czarnego (Konstanca, Mamaja, Neptun, Mangalia, Vama Veche) i Gałacz, a także część antenowa oraz „na talerzu i w kieliszku”, czyli co zjeść i wypić.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Rolka kabla Teleste 113 Ultra HD Cu 100m

Bardzo wysokiej jakości biały przewód koncentryczny 75 Ohm Teleste 113...

350 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 10 IR DAB+ WiFi radio Internetowe

Cyfrowe radio DAB+, radio Internetowe oraz radio analogowe UKF/FM od...

529 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X - Netflix

Nowość - Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X -...

389 zł Więcej...
reklama