reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

VTi 13.0.2 z obsługą multistream dla Vu+ Zero 4K

dodano: 2017-12-20 23:25 | aktualizacja: 2017-12-22 20:00
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: satkurier.pl/Inf. własna

Vu+ Zero 4K Według najświeższych informacji nowe odbiorniki Vu+ Zero 4K, które z uwagi na przystępną cenę i spore możliwości mogą mocno zatrząść rynkiem, powinny pojawić się w sprzedaży w Polsce na moment przed Nowym Rokiem. Producent intensywnie pracuje nad rozwojem oprogramowania, a wraz z nim także grupy programistyczne tworzące alternatywne image. Wyjątkowo aktywna na tym polu w ostatnich dniach jest grupa VTi.

Vu+ Zero 4K Multistream VTi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
20 grudnia VTi udostępniło wydanie 13.0.2 swojego popularnego image dla odbiorników Vu+ i twórcy nie spoczywają na laurach, bo zarówno 21 jak i 22 grudnia pokazały się kolejne poprawki - mimo że mamy okres przedświąteczny.

Zmiana numeru wersji 20 grudnia ma istotny powód, bo choć wprowadzono tylko jedną nowość, to bardzo istotną. Od wydania 13.0.2 oprogramowanie VTi wspiera odbiór transmisji wielostrumieniowych (multistream, MIS) oraz PLS.
 
Bułgarski BNT HD (w SD) z 39°E na Vu+ Zero 4K z VTi 13.0.2
Bułgarski BNT HD (w SD) z 39°E na Vu+ Zero 4K z VTi 13.0.2

Na razie obsługa dotyczy wyłącznie właśnie modelu Vu+ Zero 4K, ale docelowo przypuszczalnie zostanie rozszerzona także dla nowych głowic DVB-S2X FBC opartych o chip Broadcom BCM43508, które będzie można wykorzystać w pozostałych modelach Vu+ 4K i one powinny pojawić się w sprzedaży w styczniu 2018. Sam chip jest do obsługi MIS gotowy.

Vu+ Zero 4K posiada niewymienne głowice DVB-S2X ze wsparciem Multistream, ale bez obsługi FBC (Full Band Capture), oparte o chip SiLabs Si2166-D. Jak wynika z informacji z innej grupy - OpenATV - tam także w oprogramowaniu od 19 grudnia sterowniki uwzględniające obsługę MIS i PLS dla Vu+ Zero 4K są już dostępne.
 
Włoski Rai Sport + HD na liście kanałów w Vu+ Zero 4K na VTi 13.0.2
Włoski Rai Sport + HD na liście kanałów w Vu+ Zero 4K na VTi 13.0.2

Oprócz tego w wydaniu VTi z 20 grudnia skorygowano usuwanie filmów (proces mógł błędnie ingerować w działanie programatora czasowego). 21 grudnia model Vu+ Zero 4K zyskał dodatkowo możliwość downmixu dźwięku DTS w plikach multimedialnych (bez TS), a 22 grudnia dokonano korekt w obsłudze MIS oraz zaktualizowano sterowniki uwzględniając drobne korekty przechwytywania.

Redakcja satkurier.pl sprawdziła, czy MIS faktycznie działa na Vu+ Zero 4K. Pierwsze testy zakończyły się niepowodzeniem, gdyż sterowniki zawierały jeszcze błędy, ale już 22 grudnia wydaje się, że najpoważniejsze problemy usunięto - nie mieliśmy trudności z uzyskaniem odbioru bułgarskiej paczki NURTS Digital z 39°E, włoskich i francuskich kanałów z 5°W oraz włoskich z 12,5°W. Obserwowaliśmy pewną niestabilność na stacjach hiszpańskich z 30°W, ale mogły to być problemy wynikające akurat z niesprzyjających warunków atmosferycznych. Zapewne wymagane są jeszcze tylko dalsze testy stabilności działania.
 
Włoski VH1 z 12,5°W na Vu+ Zero 4K z VTi 13.0.2
Włoski VH1 z 12,5°W na Vu+ Zero 4K z VTi 13.0.2

Aby uruchomić obsługę PLS/MIS - należy podczas wyszukiwania ręcznego zmienić Transport Stream Type z Ordinary (Zwykły) na Multistream i wtedy można wpisać Input Stream ID, czyli identyfikator strumienia MIS. Jeśli transmisja dodatkowo używa PLS - wystarcza zmienić PLS Mode z Auto na prawidłowy (do wyboru Root, Gold i Combo, aczkolwiek ten ostatni nie jest elementem specyfikacji DVB-S2) i wpisać PLS Code.
 
Hiszpański A7 z 30°W na Vu+ Zero 4K z VTi 13.0.2
Hiszpański A7 z 30°W na Vu+ Zero 4K z VTi 13.0.2

Potrzebne są natomiast poprawki od strony skanowania i oglądania, gdyż po wyszukaniu transmisji z MIS/PLS odbiornik później nie chce skanować, czy też uruchamiać kanałów ze zwykłych transponderów DVB-S2 aż do restartu. Wygląda to jakby kod PLS nie był usuwany/czyszczony i nadal był używany, co finalnie prowadzi do niepowodzenia wstrajania w transponder. Sugeruje to także fakt, że przełączanie między kanałami z różnymi kodami PLS (np. na 5°W) jest prawidłowe oraz że nadal można wyszukiwać transpondery DVB-S, gdzie PLS nic nie blokuje. Podobne błędy zdarzały się w kartach DVB do PC, jeśli twórcy oprogramowania zapominali wyzerować kod PLS przed przestrojeniem. Błąd wydaje się być trywialny i zapewne zostanie szybko skorygowany.

Prawidłowo działa obsługa DVB-S2X, np. działają francuskie kanały z 33°E.
 
Francuskie kanały w DVB-S2X z 33°E na Vu+ Zero 4K z VTi 13.0.2
Francuskie kanały w DVB-S2X z 33°E na Vu+ Zero 4K z VTi 13.0.2


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Software News


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

329 zł Więcej...