reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Trendy w telewizji cyfrowej w 2018

dodano: 2018-01-05 10:45 | aktualizacja: 2018-01-07 16:22
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

2018_start_satkurier_360px.jpg Nie tak dawno podsumowaliśmy rok 2017, publikując zestawienie największych sukcesów i porażek na polskim rynku telewizji cyfrowej i ogólnie mediów. Teraz przyszedł czas na wskazanie kierunków rozwoju. To taka „mała przepowiednia” portalu satkurier.pl, co zdarzy się w 2018 roku w telewizji cyfrowej. Może być ciekawie - sami się temu przyjrzyjcie!

Co_nowego_w_2018_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

6. Koniec piractwa i sharingu w nc+, ale i wzrost sprzedaży.

Seca w nc+ w końcu musi odejść do lamusa. I zapewne stanie się to w 2018 roku. Zostanie tylko czysta Nagra i ścisłe parowanie w 100% dla oferty premium i kanału 4K. nc+ nie może sobie pozwolić na kolejne oskarżenia właścicieli praw o lewe transmisje z Premier League czy Champions League. Skończy się też stosowanie prywatnych splitterów kart i multiroomów, a także card-sharing. Oczywiście sharing nie zniknie w 100%, bo piraci pewnie coś nowego wymyślą. Jednak wcześniej czy później spowoduje to wzrost sprzedaży nc+, bo abonenci są przyzwyczajeni, że jeśli ich tylko stać, to i tak zapłacą. Być może duża część nadal będzie korzystać z wersji prepaid, a nie postpaid, ale tylko rozwój w kierunku 4K może wymusić reakcję abonentów. Czas chyba na śmiały ruch nc+ w 2018!

7. W 2018 roku TVP powinna wejść z TVP Sport HD na MUX 8.

Prezes Kurski powinien w końcu zrozumieć, że dalsze przeciąganie sprawy wejścia kanałów TVP na MUX 8 nie ma sensu. A nadarza się idealna pora, by to zrobić, czyli Zimowe Igrzyska Olimpijskie, a potem MŚ w Rosji. Widzowie pytają, dla kogo TVP Sport w HD? - dla płatnej telewizji za abonament RTV? Poniekąd mają powód, by nie płacić. Czas chyba, by w 2018 roku nastąpił renesans NTC. Wszystkie kanały z MUX 8 poszłyby do przodu, w tym także kanały TVP. Na co tu czekać? Spowodowałoby to ponowne zainteresowanie tunerami DVB-T, ale już na poziomie DVB-T/T2/HEVC.

8. Polskie seriale zyskają publiczność za granicą i zaczną być kręcone w 4K.

Seriale kręcone w Polsce są coraz lepsze. Wyniki oglądalności takich pozycji, jak Belfer 2, Wataha 2 czy Ultraviolet (o Koronie królów nie wspominając) napawają optymizmem do tego stopnia, że czas, by je kręcić już w jakości 4K. Czas leci, a kiedyś, gdy trzeba będzie puścić coś z powtórek, to w HD nikt nie będzie chciał oglądać. Takie pozycje powinny znaleźć się w ofercie wielu zagranicznych nadawców, tylko trzeba więcej promocji i chęci, by je pokazywać nawet w USA czy Francji. To jest mniej więcej tak samo jak z dostępnością polskich stacji telewizyjnych poza Europą - marnie!

9. Czas zacząć poważnie myśleć o DVB-T2!

Proszę zwrócić uwagę, że co najmniej od 2 lat zniknęły jakiekolwiek testy na poziomie DVB-T czy HbbTV - to chyba nie jest dobra zmiana?! Wydaje się, że czas na pierwsze testy kanałów HD i UHD w DVB-T2/HEVC, bo 2021 rok się zbliża, a tu cisza. Niby trwają jakieś konsultacje na ten temat, ale w praktyce nic się nie dzieje. Niemcy i Czesi przechodzą na DVB-T2, a w Polsce nie dość, że trwa jakaś dziwna akcja jeśli chodzi o MUX 8, to o DVB-T2 ani widu ani słychu.

10. Fake newsy o telewizji cyfrowej i mediach.

Coraz częściej pojawiają się typowe fake newsy o telewizji cyfrowej czy o mediach. Trzeba uważać i nie dawać się nabierać! Jakie? Na przykład na FB wyświetlana jest podejrzana reklama, jakoby była super antena, która pozwala na oglądanie wszystkich kanałów, które jakoby ukrywają płatne kablówki. Że jest jakieś specjalne pasmo, gdzie w tajemnicy nadawane są wszystkie stacje telewizyjne, w tym wszystkie kanały płatne! To bzdura do kwadratu, bo nie ma specjalnego pasma. Do tego jest kontrola pasma częstotliwości, zezwolenia i ograniczenia - nie ma opcji, by coś nadawać w tajemnicy. Najprawdopodobniej sprzedawana jest jakaś amerykańska supercienka antena pokojowa dla DVB-T. Może w Ameryce takie cudo można sprzedawać, ale w Polsce chyba nie, przy czym naiwnych pewno jest dużo.

Fake newsów o mediach i stacjach telewizyjnych, począwszy od TVP, TV Trwam na TVN kończąc, jest zatrzęsienie. Nazwać je należy po prostu kłamstwem, ale mówi się o interpretacji wyników czy nadinterpretacji, itd. Należy to mocno przesiewać, sprawdzać, z czym nawet my mamy problem, bo jak uwierzyć w informacje, że trzy największe stacje czy programy informacyjne - każda pisze swoje komunikaty - mają każda z nich największą oglądalność w taki czy inny weekend? TVP tu króluje w tym temacie, ale informacje te są powielane w portalach i to tak się kręci od jakieś czasu coraz szybciej. Czasami dla świętego spokoju lepiej pominąć te niby informacje, bo trudno dociec, gdzie leży prawda!

Wyszukiwarki i niektóre media potrafią te fake newsy odsiać (muszą powstać dodatkowe aplikacje do wyłapywania fake newsów), ale czy to coś zmieni, skoro „onetyzacja” w tytułach newsów w sieci weszła w krew, bo to ogromne pieniądze od kliknięcia, a tym więcej od wideo. Siada 4 facetów w garniturkach przy laptopach i przy porannej kawie wymyślają sobie pseudotytuły newsów tak naprawdę o niczym, na których zarabiają ciężkie miliony. To musi się kiedyś skończyć, bo to zacznie zagrażać samemu Internetowi i odstawać od rzeczywistości. Porządek kiedyś zrobi z tym Google, bo inaczej zacznie dawać więcej zarabiać oszustom niż rzetelnym mediom, albo ludzie odsuną się od tego, jak częściowo stało się z telewizją - nastąpi przesyt. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD Sloth S1

Odbiornik cyfrowy HDTV PVR Ready marki Opticum do współpracy z...

179 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388N do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI Urządzenie pozwala na przesłanie na odległość sygnału...

699 zł Więcej...

Odbiornik VU+ ZERO Black

VU+ ZERO - najnowszy model firmy VU+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...
reklama