reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TEST: Edision HDMI Modulator Lite

dodano: 2018-04-11 13:43 | aktualizacja: 2018-04-11 14:42
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2018

Edision HDMI Modulator Lite Pod koniec ubiegłego roku do redakcji trafiło ciekawe urządzenie – cyfrowy modulator, który może przekształcić dowolny sygnał z wyjścia HDMI o rozdzielczości do 1080p na strumień zgodny z DVB-T, czyli krótko mówiąc możemy z czegokolwiek z wyjściem HDMI stworzyć prosty multipleks DVB-T i wpuścić go w instalację.

Edision HDMI Modulator Lite


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

TESTY PRAKTYCZNE

Na domyślnych ustawieniach fabrycznych modulator Edision HDMI Modulator Lite jest faktycznie sprzętem bezobsługowym. Podłączyliśmy na próbę dekoder 4K UltraBOX+ od nc+ i przy ustawionej rozdzielczości 1080p na wyjściu dekodera modulator bez najmniejszych problemów przesyłał sygnał dalej. Z 2160p sobie nie poradził, co jednak nie było zaskoczeniem – specyfikacja jasno wskazuje, że wspierana jest rozdzielczość do 1080p, a wejście HDMI to 1.4a, nie 2.0. Obraz generowany przez urządzenie wyglądał bardzo dobrze, na fabrycznych nastawach nie rzucają się w oczy żadne artefakty, jest dobra synchronizacja z dźwiękiem. Ogólnie nie można mieć tu żadnych poważniejszych uwag w kwestii jakości, ale jak zauważyliśmy już wcześniej, bitrate wideo domyślnie jest bardzo wysoki.

Drugą próbę przeprowadzono na dekoderze Evobox PVR od Cyfrowego Polsatu i także przebiegła bez najmniejszych problemów, można było korzystać z urządzenia, oglądać kanały TV, poruszać się po menu urządzenia.

Modulator obsługuje negocjację HDCP, w związku z czym może współpracować w różnymi urządzeniami, które HDCP używają, ale z zastrzeżeniem, że nie ma co do tego gwarancji i w zasadzie każde urządzenie z HDMI, które do modulatora chcemy podłączyć – trzeba sprawdzać indywidualnie, jak się zachowa. Czasami na ew. problemy może pomóc wyłączenie funkcji CEC, zastosowanie przewodu iHDMI lub użycie konwertera HDCP, które od niedawna są w sprzedaży.

Następnym eksperymentem było połączenie modulatora z istniejącą instalacją naziemną. W Krakowie dla głównych multipleksów w paśmie UHF używane są kanały: 23, 25 i 50, więc 43 ustawiony domyślnie na modulatorze nie kolidował w żaden sposób. Połączyliśmy instalacje na najprostszym rozgałęźniku mogącym posłużyć też za sumator: Signal R-2 i uzyskaliśmy pełny sukces. Kanały z TV naziemnej były dostępne, sygnał z modulatora także. Nie było widocznego wyraźnego wpływu modulatora na sygnał z multipleksów DVB-T, jego odłączanie poprawiało poziom sygnału o ok. 1 dBm (bez wpływu na C/N), ale zapas mocy był tak duży, że nie było to odczuwalne nawet gdy modulator był podłączony.

Zachęceni powodzeniem spróbowaliśmy bardziej ryzykowną kombinację – przestawiliśmy modulator na kanał 24, czyli pomiędzy multipleksy 2 i 1 w Krakowie. I modulator był otoczony i multipleksy z nim musiały sąsiadować. Ponownie udało się uzyskać prawidłowy odbiór zarówno multipleksów DVB-T, jak i sygnału z modulatora, ale już wpływ zmodulowanego sygnału na przekaz MUX 2 i MUX 1 był widoczny. W przypadku obydwu multipleksów współczynnik C/N zredukował się o ok. 0,8 dB. To przy silnym sygnale w redakcji nadal było ilością śladową, ale jako że już coś się dzieje – nie zalecamy ustawiać modulatora na kanały bezpośrednio sąsiadujące z multipleksami.

Dalej – po odniesieniu sukcesów w samym działaniu przeszliśmy do analizy technicznej działania modulatora. Sygnał generowany przez urządzenie jest poprawny, konstelacja dla modulacji 64QAM także nie budzi poważnych zastrzeżeń, pomiary wykonane z pomocą miernika Televes H30 Flex wskazały, że sygnał jest niezwykle mocny i zgodny z tym, co deklaruje producent urządzenia, poziom faktycznie 90 dBmV, C/N powyżej 40 dB, MER powyżej 35 dB, CBER oscyluje w okolicach 8.0E-5, VBER bezbłędny. Sygnał jest na tyle mocny, że już po zbliżeniu przewodu antenowego na ok. 2-3 cm od wejścia możliwy był odbiór multipleksu generowanego przez modulator, bez faktycznego podłączania, aczkolwiek to można uznać jedynie za ciekawostkę, bo praktycznego zastosowania to nie ma.
 

Sprawdziliśmy także spektrum, czy modulator czasami nie „sieje” i nie śmieci, wprowadzając potencjalne zakłócenia. Wygląda na to, że nie, ale z uwagi na dość mocny sygnał generowany przez urządzenie zdecydowanie nie polecamy ustawiać go do pracy zaraz na kanale sąsiadującym np. z multipleksem lub używanym w innym celu.

Redakcja skontrolowała też poprawność zawartości generowanego strumienia – tablic DVB. Tu też nie zauważono usterek. Wewnątrz modulator generuje tablicę PAT, dane serwisu w PMT z przypisanymi PID Video i Audio, tablicę NIT z danymi sieci, ustawieniami multipleksu (prawidłowymi) oraz LCN, a także tablicę SDT z nazwą. Wszystko zgadza się i jest poprawnie połączone (ONID, TSID – wszystko się ze sobą łączy). Brakuje niestety informacji o dacie i czasie, szkoda że nie można ustawić i dodać tej tablicy, bo wiele odbiorników i TV pobiera informacje o dacie i czasie właśnie ze strumienia DVB i brak tych danych sprawi, że czas w tunerze (o ile nie będzie ustawiony ręcznie), ustawi się na jakąś domyślną wartość. Generalnie jednak poza tą jedną kwestią generowany strumień DVB ma poprawną zawartość i nie dostrzegliśmy tu problemów.

Drobniutkim minusem może być jeszcze brak edycji nazwy dostawcy dla kanału (wpisany EDISION, nie pobiera nazwy sieci, która jest osobna).

W trakcie testów zebraliśmy jednak kilka wniosków, np. okazało się, że z nieznanych przyczyn nie udało się nam uzyskać dźwięku AAC po ustawieniu tego formatu. Mimo że w strumieniu były dane przesyłane na wskazanym PID Audio, to jednak TV nie rozpoznawał dźwięku.

Nie mamy pewności co do poprawności działania opcji ręcznej synchronizacji obrazu i dźwięku (PCR Gap) z pliku, gdyż zmiany wydawały się nie mieć wyraźnego wpływu na efekt końcowy na ekranie, ale być może są to bardzo subtelne zmiany (w milisekundach), co sprawia, że trudno to wychwycić wzrokiem.
 

Okazało się, że przypuszczalnie nie można uzyskać maksymalnego bitrate, jaki sugeruje instrukcja obsługi – po wprowadzeniu w pliku 27000 dla atrybutu video_bitrate strumień nie był stabilny. Aczkolwiek przypuszczalnie i tak nie ma zastosowania puszczanie serwisu HD z bitrate ponad 25 Mbit/s, przerost formy nad treścią.

Jeśli już mowa o bitrate, to istotna może być też uwaga, że oczywiście im większa przepływność, tym więcej zajmować będzie nagranie. Jeśli ktoś chciałby oprzeć na modulatorze Edision system monitoringu i nagrywać materiał z niego, np. na odbiorniku DVB-T, to przy fabrycznym ustawieniu minuta nagrania zajmie ok. 130 MB. To da ponad 7,6 GB na godzinę i prawie 183 GB danych na dobę. Oczywiście to wyliczenia czysto szacunkowe, ale przy np. dysku 1 TB to by dawało ledwie ok. tydzień archiwizacji. Bitrate obrazu można zmniejszyć, nie zauważyliśmy możliwości wyłączenia zapisu dźwięku, nawet jeśli go nie potrzebujemy, ale można zejść z jego przepływnością do 64 kbit/s i też w trakcie testów zauważyliśmy, że być może jeśli dźwięku nie będzie w ogóle na wejściu HDMI, to modulator wprawdzie PID Audio doda, ale bez przepływności, to by jednak wymagało dalszej analizy w konkretnych scenariuszach z wybranymi urządzeniami. Najniższe ustawienie przepływności wideo, które modulator zaakceptował to było „1” (nie „0” jak sugerowała instrukcja obsługi) i dało to w wyniku obraz o przepływności ok. 1,3 Mbit/s. To już o wiele mniej, ale przy rozdzielczości 1920x1080 ewidentnie widać przy dynamicznych ruchach negatywne efekty kompresji. Dlatego trzeba określić przepływność dla takiego scenariusza, gdy zachodzi potrzeba rejestracji, na rozsądnym poziomie. Zwłaszcza że, jak widać, nie ma ustawiania rozdzielczości wideo. Modulator domyślnie używa tej rozdzielczości, jaką otrzymuje od źródła. Jeśli to będzie 1080i lub 1080p – na wyjściu da 1080p, jeśli 720p – 720p, a jeśli 576i lub 576p – 576p. Nie będzie upscalowania materiału np. z SD do HD. Dlatego tym bardziej jeśli dostarczymy wideo w rozdzielczości HD i chcemy je następnie rejestrować po przejściu przez modulator, to trzeba się zastanowić, jaki ustawić bitrate. Im mniej, tym więcej uda się zarchiwizować, ale stopniowo jakość będzie ulegać degradacji. I np. jeśli na satelicie dla kanału HD stosuje się przepływność wideo np. 6 Mbit/s uzyskując może nie fantastyczną, ale z bólem serca akceptowalną jakość, to z modulatora z uwagi na to, o czym wspomnieliśmy wcześniej, czyli szybki profil enkodowania – trzeba doliczyć narzut np. 2 Mbit/s. Najlepiej spróbować ocenić to samodzielnie, robiąc próby na takim materiale, jaki dostarczymy na wejściu – czym innym będzie ruchliwa ulica, czym innym zamknięte podwórze.
 

Z innych istotnych uwag trzeba uwzględnić, że przejście przez modulator narzuca ok. 1-2 sekundy opóźnienia na przesyłaną treść. Jeśli obok siebie postawilibyśmy dwa ekrany, na jednym obraz z urządzenia na żywo, a na drugim po przepuszczeniu przez modulator, to w drugim przypadku będzie widoczne opóźnienie ok. 1-2 sekundy. Ma to także wpływ np. na obsługę pilotem – wciskając przyciski uzyskujemy reakcje z opóźnieniem, w związku z czym trzeba nieco wolniej operować. Jeśli ktoś chciałby korzystać z modulatora, by wpuszczać obraz z komputera z gier – granie w związku z tymi „lagami” nie będzie możliwe.

No i finalnie nie można zapomnieć, że jest to pojedynczy modulator – jedno wejście HDMI pozwala na wprowadzenie jednego obrazu, który następnie trafia do multipleksu zajmującego fizycznie jeden kanał RF. Jeśli chcielibyśmy wprowadzić kilka kanałów, to można połączyć kilka takich modulatorów ze sobą za pomocą sumatora. Przykładowy schemat przy okazji wskazuje, że modulatory nie powinny być ustawione na kanałach bezpośrednio ze sobą sąsiadujących i oczywiście każdy musi być skonfigurowany na różnych kanałach i najlepiej wypuszczać serwisy z różnymi numerami LCN, aby nie generować konfliktów przy wyszukiwaniu na TV lub odbiornikach DVB-T.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K wersja DVB-T2/C

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Antena Triax TD88 grafit

Nowa portugalska antena podświetlana firmy Famaval, z nowym zawieszeniem z...

139 zł Więcej...
reklama