reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TEST: Opticum Robust Triple LNB w praktyce

dodano: 2018-04-18 10:01 | aktualizacja: 2018-04-18 11:52
autor: Konrad Dąbek / Mariusz Kobiela | źródło: SAT Kurier 7-8/2017

Opticum Robust Triple Monoblock Single LNB W wydaniu 7-8/2016 magazynu SAT Kurier krótką notką zapowiedzieliśmy pojawienie się na rynku nowego produktu – konwertera typu Monoblock przeznaczonego do odbioru trzech pozycji satelitarnych jednocześnie, oddalonych od siebie o ok. 3° na orbicie. Urządzeniem tym był Opticum Robust Triple Monoblock Single LNB i w połowie ub.r. przyszedł czas na jego testy praktyczne na trzech popularnych w Polsce modelach anten satelitarnych.

Opticum Robust Triple Monoblock Single LNB


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

ANTENA 3: FAMAVAL 80SP

To było chyba największe – pozytywne – zaskoczenie w teście. Mieliśmy obawy, że przerabiając uchwyt tylko „zmarnujemy” czaszę Famaval 80SP oraz czas na testy, ale nic z tych rzeczy. Mimo potrzeby dokonania samodzielnych modyfikacji to właśnie Famaval 80SP okazał się być anteną, która z Opticum Robust Triple Monoblock Single LNB sprawdza się najlepiej.
 
Antena Famaval 80SP z konwerterem Opticum Robust Triple LNB

Zalecanym sposobem montażu jest uchwycenie LNB za skrajny promiennik, nie środkowy, gdyż wyniki pomiarów są wtedy najlepsze. Przy układzie 13°E, 16°E i 19,2°E trafianie na 16°E da efekt najbliżej równowagi, choć można delikatnie odbić ustawienie w kierunku 13°E, co nie osłabi znacznie 19,2°E, a da więcej zapasu dla pozycji najważniejszej dla polskich widzów. Ale nawet bez tego osiągi są jednymi z lepszych w teście. Przy układzie 16°E, 19,2°E i 23,5°E okazało się, że antenę można ustawiać równie dobrze i na 16°E i na 23,5°E, natomiast przy 9°E, 13°E i 16°E najlepiej ustawiać antenę na 9°E – daje to wyrównane wyniki i także najlepsze w teście dla tego układu pozycji.
 

PODSUMOWANIE

Jeśli zdecydujemy się na zakup konwertera Opticum Robust Triple Monoblock Single LNB, to będzie to dobry wybór – wygodny i znacznie zmniejszający komplikację układu na 3 pozycje satelitarne w bliskim sąsiedztwie (ok. 3°). Ale wybierając ten LNB, trzeba wziąć pod uwagę dwa założenia: po pierwsze najlepiej jest dobrać antenę konkretnie pod ten konwerter i z redakcyjnych testów wynika, że najlepiej sprawdzi się Famaval 80SP (choć wymaga przeróbki plastikowego uchwytu LNB!), a po drugie – choć całość jest prostsza w montażu, to bez pomocy instalatora raczej się nie obejdzie. Brak możliwości wykonania precyzyjnych pomiarów poziomu i jakości sygnału uniemożliwi uzyskanie idealnego kompromisu. Co za tym idzie, przy niedokładnym ustawieniu straty będą jeszcze większe niż w te widoczne w tabelach z pomiarów redakcyjnych, a to jeszcze bardziej zmniejszy margines na gorsze warunki atmosferyczne.

Konwerter Opticum Robust Triple Monoblock Single LNB jest ciekawym urządzeniem w przystępnej cenie, wykonanie jest solidne, a pomysł – świetny i dla fanów TV satelitarnej może to być prosty sposób na poszerzenie oferty np. o bałkańskie kanały z 16°E.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...