reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wyrównana wartość praw do 5 piłkarskich lig w Europie

dodano: 2018-10-24 14:00 | aktualizacja: 2018-10-24 14:59
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Ampere Analysis/CSI Magazine

piłka nożna futbol Prawa telewizyjne do pięciu największych lig piłkarskich w Europie są coraz bardziej zgodne z wielkością danego rynku telewizyjnego w kraju i liczbą kibiców, wynika z raportu Ampere Analysis.

futbol piłka nozna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niewielki spadek wartości angielskiej Premier League (EPL) i wzrost wartości Ligue 1 skutecznie zamknął lukę pomiędzy najlepszymi ligami europejskimi - EPL, Serie A i Bundesligą. Koszt praw do transmisji telewizyjnych lig na każdym z rynków krajowych mieści się obecnie w bardzo wąskim przedziale od 12% do 15% wielkości danego rynku. Tylko hiszpańska LaLiga nie nadąża za tym trendem, twierdzi Ampere. Co ciekawe wzrost wartości Ligue 1 mógł być jednym z czynników, dla których żaden z polskich nadawców nie zdecydował się na zakup tych praw.

Poprzednie wartości praw podkreślały nierówny stosunek lig w porównaniu z ich rynkami krajowymi, przy wartości EPL relatywnie przewyższającej przychody z brytyjskiej płatnej telewizji i komercyjnych grup nadawczych oraz przy słabych wynikach Ligue 1 i Bundesligi. Ampere spodziewa się, że zasadniczo ceny praw będą się stabilizować przy ich obecnych proporcjonalnych wartościach, a Bundesliga będzie miała największą przestrzeń do wzrostu.

Wydaje się, że sytuacja diametralnie różni się w przypadku drugich lig, które stanowią zaledwie od 1% do 4,5% przychodów lokalnego operatora i nadawcy. Według analizy Ampere, holenderska Eredivisie wydaje się najbardziej niedowartościowaną ligą ze względu na 12-letnią umowę podpisaną w 2013 roku. W jej warunkach szansa na możliwą inflację praw została poświęcona na rzecz stabilności finansowania.

W całej Europie każde 1% populacji danego kraju, które chce zapłacić za oglądanie sportu, odpowiada prawom telewizyjnym wycenionym na ponad 0,5% obrotów sektora na tym rynku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Konwerter Monoblock Quad 6° Inverto IDLB-QUDM21

Sprawdzony monoblock Quad marki Inverto serii Black Premium (6 stopni...

199 zł Więcej...

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...
reklama