reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wyrównana wartość praw do 5 piłkarskich lig w Europie

dodano: 2018-10-24 14:00 | aktualizacja: 2018-10-24 14:59
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Ampere Analysis/CSI Magazine

piłka nożna futbol Prawa telewizyjne do pięciu największych lig piłkarskich w Europie są coraz bardziej zgodne z wielkością danego rynku telewizyjnego w kraju i liczbą kibiców, wynika z raportu Ampere Analysis.

futbol piłka nozna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niewielki spadek wartości angielskiej Premier League (EPL) i wzrost wartości Ligue 1 skutecznie zamknął lukę pomiędzy najlepszymi ligami europejskimi - EPL, Serie A i Bundesligą. Koszt praw do transmisji telewizyjnych lig na każdym z rynków krajowych mieści się obecnie w bardzo wąskim przedziale od 12% do 15% wielkości danego rynku. Tylko hiszpańska LaLiga nie nadąża za tym trendem, twierdzi Ampere. Co ciekawe wzrost wartości Ligue 1 mógł być jednym z czynników, dla których żaden z polskich nadawców nie zdecydował się na zakup tych praw.

Poprzednie wartości praw podkreślały nierówny stosunek lig w porównaniu z ich rynkami krajowymi, przy wartości EPL relatywnie przewyższającej przychody z brytyjskiej płatnej telewizji i komercyjnych grup nadawczych oraz przy słabych wynikach Ligue 1 i Bundesligi. Ampere spodziewa się, że zasadniczo ceny praw będą się stabilizować przy ich obecnych proporcjonalnych wartościach, a Bundesliga będzie miała największą przestrzeń do wzrostu.

Wydaje się, że sytuacja diametralnie różni się w przypadku drugich lig, które stanowią zaledwie od 1% do 4,5% przychodów lokalnego operatora i nadawcy. Według analizy Ampere, holenderska Eredivisie wydaje się najbardziej niedowartościowaną ligą ze względu na 12-letnią umowę podpisaną w 2013 roku. W jej warunkach szansa na możliwą inflację praw została poświęcona na rzecz stabilności finansowania.

W całej Europie każde 1% populacji danego kraju, które chce zapłacić za oglądanie sportu, odpowiada prawom telewizyjnym wycenionym na ponad 0,5% obrotów sektora na tym rynku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

45 zł Więcej...

Antena Laminas AS-1500 AE

Podświetlana antena epoksydowa - offset 1,6 m w wersji AE...

1 950 zł Więcej...
reklama