reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Będzie 1,26 mld zł dla mediów publicznych?

dodano: 2019-01-31 10:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: press.pl

TVP siedziba Telewizja Polska Projekt zakładający wprowadzenie rekompensaty dla publicznej radiofonii i telewizji został skierowany do Komisji Kultury i Środków Przekazu. Wcześniej, w nocy z 30 na 31 stycznia br. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Wnioskowały o to kluby PO-KO, PSL-UED, N.

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie rekompensaty w proponowanej wysokości 1,26 mld zł dla mediów publicznych, czyli Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.
 

- Potrzeba wydania projektowanej ustawy wynika z braku adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce. Na niedostatek ten w dłuższej perspektywie składa się m.in. narastające przez lata, od 1993 r., poszerzanie kręgu osób zwolnionych z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Mechanizm rekompensaty miałby bazować na emisji skarbowych papierów wartościowych. Zgodnie z założeniami projektu, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miałaby ustalić ostateczną kwotę rekompensaty i wartość nominalną papierów wartościowych dla poszczególnych jednostek mediów publicznych do 31 maja 2019 roku.

Według danych GUS, 96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny, ale tylko około połowa go zarejestrowało. Z danych KRRiT wynika, że na koniec 2017 roku zwolnionych z obowiązku wnoszenia opłaty było 3,6 mln gospodarstw domowych, czyli połowa z abonentów RTV. Natomiast zdaniem posłów PiS, realnie opłaty abonamentowe wnoszone są przez około 13 proc. społeczeństwa.

Przypomnijmy, że dwa lata temu do mediów publicznych trafiła rekompensata za okres 2010-2017 w wysokości 980 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' abonament za 2019 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2019 r. z wysyłką...

79 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Miernik Openbox TSC-200 Combo HEVC

Półprofesjonalny wielofunkcyjny miernik combo gotowy do pomiarów sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

1 699 zł Więcej...
reklama