reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Będzie 1,26 mld zł dla mediów publicznych?

dodano: 2019-01-31 10:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: press.pl

TVP siedziba Telewizja Polska Projekt zakładający wprowadzenie rekompensaty dla publicznej radiofonii i telewizji został skierowany do Komisji Kultury i Środków Przekazu. Wcześniej, w nocy z 30 na 31 stycznia br. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Wnioskowały o to kluby PO-KO, PSL-UED, N.

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie rekompensaty w proponowanej wysokości 1,26 mld zł dla mediów publicznych, czyli Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.
 

- Potrzeba wydania projektowanej ustawy wynika z braku adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce. Na niedostatek ten w dłuższej perspektywie składa się m.in. narastające przez lata, od 1993 r., poszerzanie kręgu osób zwolnionych z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Mechanizm rekompensaty miałby bazować na emisji skarbowych papierów wartościowych. Zgodnie z założeniami projektu, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miałaby ustalić ostateczną kwotę rekompensaty i wartość nominalną papierów wartościowych dla poszczególnych jednostek mediów publicznych do 31 maja 2019 roku.

Według danych GUS, 96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny, ale tylko około połowa go zarejestrowało. Z danych KRRiT wynika, że na koniec 2017 roku zwolnionych z obowiązku wnoszenia opłaty było 3,6 mln gospodarstw domowych, czyli połowa z abonentów RTV. Natomiast zdaniem posłów PiS, realnie opłaty abonamentowe wnoszone są przez około 13 proc. społeczeństwa.

Przypomnijmy, że dwa lata temu do mediów publicznych trafiła rekompensata za okres 2010-2017 w wysokości 980 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5 m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...

Konwerter Monoblock Twin 6° Opticum LMTP-04H

Tania wersja konwertera Universal Monoblock Twin marki Opticum (6 stopni...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE DVB-C v.2 FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza kablowa wersja tunera 4K...

1 249 zł Więcej...
reklama