reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Emitel wspiera młodych naukowców

dodano: 2019-02-15 13:28 | aktualizacja: 2019-02-15 13:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Emitel

Emitel Muzeum Transatlantyckiej Centrali Nadawczej Z okazji Światowego Dnia Radia oraz 90. rocznicy decyzji o budowie masztu radiowego w Raszynie, Emitel przekazał między innymi historyczną lampę nadawczą i szafę telekomunikacyjną Stowarzyszeniu Park Kulturowy Transatlantycka Centrala Nadawcza. Sprzęt będzie służył pracom badawczym, a potem stanie się eksponatem w planowanym Muzeum Transatlantyckiej Centrali Nadawczej.

Emitel Muzeum Transatlantyckiej Centrali Nadawczej


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Stowarzyszenie tworzą młodzi naukowcy i doktoranci zafascynowani historią przedwojennej stacji nadawczej mieszczącej się na granicy współczesnych gmin Bemowo (Boernerowo) i Babice. Transatlantycka Centrala Nadawcza działała tylko przez 22 lata, składała się z 10 masztów o wysokości ponad 126 metrów. Została w 1945 roku całkowicie zniszczona przez Niemców. Bliźniacze Centrum – wciąż istniejąca Radiostacja Varberg w Szwecji – zostało w 2004 r wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury.
 

Odbudowa Transatlantyckiej Centrali Nadawczej jest niemożliwa, ale - między innymi dzięki pomocy Emitel - chcemy odtworzyć dawny nadajnik Brown Boveri, który stanie się głównym eksponatem planowanego centrum nauki. Staramy się, by muzeum upamiętniające Radiostację Transatlantycką stanęło w okolicach jej ruin i jesteśmy wdzięczni za pomoc w zbieraniu eksponatów

– mówi Jarosław Chrapek, prezes zarządu Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Centrala Nadawcza.

Twórcy muzeum planują uruchomić na falach krótkich amatorską stację radiokomunikacyjną i klub łączności, który przywróci Radiostacji Babice „nowe życie” w eterze pod jej historycznym znakiem wywoławczym – AXL. Szafa telekomunikacyjna przekazana przez Emitel jest identyczna z tą, w której posadowiony był nadajnik w Centrum Nadawczym w Konstantynowie.
 

Polska radiofonia stoi u progu cyfryzacji, ale cieszymy się, że są zapaleńcy, którzy chcą pamiętać i upamiętnić historię polskiej radiotelekomunikacji. Jest nam miło, że Emitel, którego historia liczy już ponad pół wieku, mógł dołożyć swoją cegiełkę do budowy Centrum Nauki i Muzeum Radiostacja Transatlantycka

– mówi Maciej Staszak, wiceprezes zarządu Emitel S.A.

Do czasu wybudowania muzeum podarowany przez Emitel sprzęt będzie przechowywany na Politechnice Warszawskiej, gdzie będzie służył jako pomoc dydaktyczna dla studentów i młodych naukowców.
 
Od lewej: Jarosław Chrapek i Maciej Staszak


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Inteligentny kabel iHDMI 3m

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...

Antena Hollex ATZ-4 VHF DAB

Telewizyjna antena na pasmo VHF.

49 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama