reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Studia filmowe rezygnują z geoblokowania

dodano: 2019-03-10 22:21 | aktualizacja: 2019-03-11 11:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KE/satkurier.pl

Sky Deutschland Sky DE Komisja Europejska przyjęła zobowiązania proponowane przez Disneya, NBCUniversal, Sony Pictures, Warner Bros. i Sky, zgodnie z unijnymi przepisami antymonopolowymi. Zobowiązania te stanowią odpowiedź na obawy Komisji dotyczące niektórych klauzul zawartych w umowach licencyjnych na filmy tych wytwórni ze Sky UK w zakresie pay-tv. W praktyce amerykańskie wytwórnie filmowe rezygnują z geoblokowania swoich produkcji w ramach Sky UK.

Unia Europejska EU UE


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Klauzule te uniemożliwiały Sky UK zezwolenie konsumentom z Unii Europejskiej poza Wielką Brytanią i Irlandią na subskrypcję usług płatnej telewizji Sky UK w celu uzyskania dostępu do filmów drogą satelitarną lub online. Zobowiązywały także NBCUniversal, Sony Pictures i Warner Bros., aby zapewniły, że nadawcy inni niż Sky UK nie udostępniają swoich usług pay-tv w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Disney, NBCUniversal, Sony Pictures i Warner Bros. zobowiązały się teraz nie stosować tych klauzul w istniejących umowach licencyjnych na filmy dotyczących telewizji płatnej z dowolnym nadawcą w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Zobowiązały się również do nie wprowadzania takich klauzul w przyszłości. Analogicznie Sky nie będzie stosować istniejących ani wprowadzać nowych klauzul w umowach z wytwórniami Disney, Fox, NBCUniversal, Paramount Pictures, Sony Pictures i Warner Bros.

Amerykańskie studia filmowe zazwyczaj udzielają licencji na treści audiowizualne pojedynczemu nadawcy pay-tv w każdym państwie członkowskim (lub w połączeniu z kilkoma państwami członkowskimi o wspólnym języku).

W lipcu 2015 roku Komisja przesłała pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, w którym przedstawiła wstępny pogląd, zgodnie z którym niektóre klauzule zawarte w opisywanych powyżej umowach licencyjnych między wytwórniami Disney, Fox, NBCUniversal, Paramount Pictures, Sony Pictures, Warner Bros. i Sky UK naruszają unijne przepisy antymonopolowe. Klauzule te po pierwsze zobowiązywały Sky UK do blokowania dostępu do filmów za pośrednictwem usług online (tzw. geoblokowanie) i/lub usług satelitarnych dla klientów spoza terytorium objętego licencją (Wielka Brytania i Irlandia). Po drugie wymagały od wytwórni, aby nadawcy spoza Wielkiej Brytanii i Irlandii nie mogli udostępniać swoich usług pay-tv w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Zdaniem Komisji Europejskiej, takie klauzule ograniczają zdolność nadawców do przyjmowania dobrowolnych zamówień (tzw. sprzedaż pasywna) w odniesieniu do ich usług pay-tv od klientów znajdujących się poza licencjonowanym terytorium. Komisja obawiała się, że może to wyeliminować transgraniczną konkurencję między nadawcami telewizji płatnej i dzielić jednolity rynek UE wzdłuż granic państwowych.

Obawy wskazane przez Komisję w związku z umowami są specyficzne dla tego przypadku. Do oceny Komisji niezbędny był kontekst ekonomiczny i prawny umów licencyjnych. Oceny tej nie można zatem rozszerzyć na podobne klauzule, które stanowią część innego kontekstu gospodarczego i prawnego. Zatem opisywane powyżej zniesienie geoblokowania dotyczy wyłącznie filmów konkretnych wytwórni i platformy Sky UK. Nie ma to zastosowania np. do treści sportowych - w tym przypadku klauzule nadal będą obowiązywały.

W listopadzie i grudniu 2018 roku Disney, NBCUniversal, Sony Pictures, Warner Bros. i Sky zaproponowały zobowiązania mające na celu rozwianie obaw Komisji. Następnie Komisja przeprowadziła konsultacje z uczestnikami rynku w celu sprawdzenia prawidłowości proponowanych zobowiązań. W świetle wyników tego testu rynkowego Komisja jest przekonana, że zobowiązania oferowane przez wyżej wymienione podmioty odsuwają jej obawy i sprawiają, że są one prawnie wiążące dla studiów.

Wspomniane zobowiązania będą obowiązywać w całym EOG przez okres 5 lat. Obejmują one zarówno płatne usługi telewizji satelitarnej Sky, jak i online oraz usługi wideo na życzenie SVOD tego operatora. Objęte zobowiązaniami są również wszystkie bieżące i przyszłe filie zaangażowanych stron. Oznacza to, że po przejęciu Foxa przez Disneya zobowiązania będą miały również zastosowanie do Foxa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K SCP990UHD 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI w wersji 2.0 do transmisji...

120 zł Więcej...

Konwerter Quad Inverto Premium

Konwerter marki Inverto (Luksemburg) Universal Premium, został stworzony, aby sprostać...

99 zł Więcej...

Konwerter Single Inverto Premium

Konwerter marki Inverto (Luksemburg) Universal Premium, został stworzony, aby sprostać...

35 zł Więcej...
reklama