reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Studia filmowe rezygnują z geoblokowania

dodano: 2019-03-10 22:21 | aktualizacja: 2019-03-11 11:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KE/satkurier.pl

Sky Deutschland Sky DE Komisja Europejska przyjęła zobowiązania proponowane przez Disneya, NBCUniversal, Sony Pictures, Warner Bros. i Sky, zgodnie z unijnymi przepisami antymonopolowymi. Zobowiązania te stanowią odpowiedź na obawy Komisji dotyczące niektórych klauzul zawartych w umowach licencyjnych na filmy tych wytwórni ze Sky UK w zakresie pay-tv. W praktyce amerykańskie wytwórnie filmowe rezygnują z geoblokowania swoich produkcji w ramach Sky UK.

Unia Europejska EU UE


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Klauzule te uniemożliwiały Sky UK zezwolenie konsumentom z Unii Europejskiej poza Wielką Brytanią i Irlandią na subskrypcję usług płatnej telewizji Sky UK w celu uzyskania dostępu do filmów drogą satelitarną lub online. Zobowiązywały także NBCUniversal, Sony Pictures i Warner Bros., aby zapewniły, że nadawcy inni niż Sky UK nie udostępniają swoich usług pay-tv w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Disney, NBCUniversal, Sony Pictures i Warner Bros. zobowiązały się teraz nie stosować tych klauzul w istniejących umowach licencyjnych na filmy dotyczących telewizji płatnej z dowolnym nadawcą w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Zobowiązały się również do nie wprowadzania takich klauzul w przyszłości. Analogicznie Sky nie będzie stosować istniejących ani wprowadzać nowych klauzul w umowach z wytwórniami Disney, Fox, NBCUniversal, Paramount Pictures, Sony Pictures i Warner Bros.

Amerykańskie studia filmowe zazwyczaj udzielają licencji na treści audiowizualne pojedynczemu nadawcy pay-tv w każdym państwie członkowskim (lub w połączeniu z kilkoma państwami członkowskimi o wspólnym języku).

W lipcu 2015 roku Komisja przesłała pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, w którym przedstawiła wstępny pogląd, zgodnie z którym niektóre klauzule zawarte w opisywanych powyżej umowach licencyjnych między wytwórniami Disney, Fox, NBCUniversal, Paramount Pictures, Sony Pictures, Warner Bros. i Sky UK naruszają unijne przepisy antymonopolowe. Klauzule te po pierwsze zobowiązywały Sky UK do blokowania dostępu do filmów za pośrednictwem usług online (tzw. geoblokowanie) i/lub usług satelitarnych dla klientów spoza terytorium objętego licencją (Wielka Brytania i Irlandia). Po drugie wymagały od wytwórni, aby nadawcy spoza Wielkiej Brytanii i Irlandii nie mogli udostępniać swoich usług pay-tv w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Zdaniem Komisji Europejskiej, takie klauzule ograniczają zdolność nadawców do przyjmowania dobrowolnych zamówień (tzw. sprzedaż pasywna) w odniesieniu do ich usług pay-tv od klientów znajdujących się poza licencjonowanym terytorium. Komisja obawiała się, że może to wyeliminować transgraniczną konkurencję między nadawcami telewizji płatnej i dzielić jednolity rynek UE wzdłuż granic państwowych.

Obawy wskazane przez Komisję w związku z umowami są specyficzne dla tego przypadku. Do oceny Komisji niezbędny był kontekst ekonomiczny i prawny umów licencyjnych. Oceny tej nie można zatem rozszerzyć na podobne klauzule, które stanowią część innego kontekstu gospodarczego i prawnego. Zatem opisywane powyżej zniesienie geoblokowania dotyczy wyłącznie filmów konkretnych wytwórni i platformy Sky UK. Nie ma to zastosowania np. do treści sportowych - w tym przypadku klauzule nadal będą obowiązywały.

W listopadzie i grudniu 2018 roku Disney, NBCUniversal, Sony Pictures, Warner Bros. i Sky zaproponowały zobowiązania mające na celu rozwianie obaw Komisji. Następnie Komisja przeprowadziła konsultacje z uczestnikami rynku w celu sprawdzenia prawidłowości proponowanych zobowiązań. W świetle wyników tego testu rynkowego Komisja jest przekonana, że zobowiązania oferowane przez wyżej wymienione podmioty odsuwają jej obawy i sprawiają, że są one prawnie wiążące dla studiów.

Wspomniane zobowiązania będą obowiązywać w całym EOG przez okres 5 lat. Obejmują one zarówno płatne usługi telewizji satelitarnej Sky, jak i online oraz usługi wideo na życzenie SVOD tego operatora. Objęte zobowiązaniami są również wszystkie bieżące i przyszłe filie zaangażowanych stron. Oznacza to, że po przejęciu Foxa przez Disneya zobowiązania będą miały również zastosowanie do Foxa.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2021

10 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Obrotnica DiSEqC SG2100A

Obrotnica sterowana sygnałem DiSEqC1.2 wprost z tunera cyfrowego tylko przez...

380 zł Więcej...