reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

30-lecie telewizji satelitarnej w Polsce

dodano: 2019-03-14 10:30 | aktualizacja: 2019-03-18 14:14
autor: Janusz Sulisz | źródło: Astra CEE

Astra 1A plakat 30 lat temu na fasadach budynków w Polsce masowo zaczęły pojawiać się anteny satelitarne. Były jednym ze zwiastunów historycznych zmian tamtych czasów. Były nakierowane głównie na jeden punkt na niebie – pozycję orbitalną 19,2°E, z której nadawany był sygnał z satelity Astra 1A. Dziś świętujemy 30-lecie tego momentu, który wyznaczył start ery telewizji satelitarnej w Polsce.

satelita Astra 1A


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rok 1989 był w Polsce przełomowy pod wieloma względami. Zmiany zachodziły także na polu technologicznym. Dla branży telewizyjnej to przede wszystkim początki odbioru telewizji satelitarnej w Polsce.

Astra 1A
W lutym 1989 roku misję rozpoczął satelita Astra 1A, obsługiwany przez wiodącego operatora satelitarnego na świecie, spółkę SES. Pierwszy satelita SES, Astra 1A, został wyniesiony na orbitę przez rakietę Ariane 4 z Gujany Francuskiej, a następnie umieszczony na pozycji orbitalnej 19,2°E. Stamtąd nadawał sygnał telewizyjny do krajów Europy Zachodniej i Środkowej, w tym Polski. Oznaczało to, że Polacy po raz pierwszy na taką skalę mogli odbierać sygnał satelitarny, a tym samym telewizja stała się łatwiej dostępna dla każdego. Początkowo z Astry 1A transmitowane były kanały FilmNet, Sky TV, skandynawski TV3, MTV Europe. Do końca roku na satelicie swoje pojemności zajmowało wiele niemieckich kanałów, jak RTL plus, Sat.1 i Pro7. W czerwcu 1990 roku wszystkie transpondery zostały zapełnione. O skali popularności telewizji satelitarnej w tamtym czasie świadczy osiągnięcie zasięgu 17 mln gospodarstw domowych w Europie już w 1990 roku.
 
Plakat z wyniesienia satelity Astra 1A

Dla widzów w Polsce telewizja z satelity Astra po raz pierwszy uchyliła okno na świat. Pozwoliła zapoznać się z treściami zagranicznych kanałów, podczas gdy w kraju monopol telewizji państwowej został przełamany dopiero rok później. Pierwsza ogólnopolska telewizja prywatna powstała trzy lata później - w 1992 roku. Do dziś wiele osób wspomina symboliczną zmianę, którą było zainstalowanie pierwszej anteny satelitarnej na fasadzie budynku.

30 lat w Polsce
Początek nadawania satelity Astra 1A wiąże się z firmą Astra CEE, dzisiaj dostawcy nie tylko kanałów telewizyjnych, ale także stacji radiowych, Internetu oraz usług multimedialnych za pośrednictwem systemu satelitarnego. Obecnie widzowie w naszym kraju mogą odbierać z satelitów Astra spółki SES ponad 400 kanałów FTA, w tym 80 w jakości HD.
 

– W tym roku świętujemy jubileusz telewizji satelitarnej w Polsce i 30-lecie działalności Astry – mówi Marcin Ornass-Kubacki, Prezes Astry CEE. – Na przestrzeni lat technologie przekazu zdywersyfikowały się, pojawiła się np. telewizja OTT. Jednak transmisja przy użyciu satelity ma swoje niezaprzeczalne atuty, takie jak niezależność od warunków geograficznych, politycznych, a także działanie w przypadku klęski żywiołowej czy ataku terrorystycznego, oraz niezawodność ze względu na brak konieczności połączenia z infrastrukturą naziemną. Przede wszystkim jednak to właśnie satelita daje dzisiaj nieograniczone możliwości transmisji sygnału czy też kontentu bez względu na jego wagę. Właśnie dlatego satelita doskonale sprawdza się w przypadku nadawania treści w oryginalnej rozdzielczości 4K. Co więcej z Astry 3B prowadzone były już także transmisje w 8K, co pokazało już dzisiaj gotowość do nadawania programów jeszcze wyższej jakości. Współczesne satelity pozwalają na przesyłanie tysięcy gigabajtów danych na sekundę i mogą być zaadaptowane do różnych scenariuszy użytkowania.

Początek ery telewizji satelitarnej w Polsce 30 lat temu dzięki pierwszym satelitom Astra stał się rewolucją technologiczną w polskiej branży telewizyjnej. Obecnie, 30 lat później, satelity nadal pozostają jednym z wiodących sposobów transmisji treści wideo, szczególnie wobec rosnącego zapotrzebowania na dostarczanie wysokiej jakości kontentu oraz usług.
 
Zdjęcie ze startu rakiety Ariane 4 - wyniesienie Astra 1A dnia 11 grudnia 1988 roku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Single UHD 4K S2X

Octagon SF8008 UHD 4K S2X odchudzona wersja nowego odbiornia UHD...

439 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 110 IR DAB+ WiFi radio Internetowe

Cyfrowe radio DAB+, radio Internetowe oraz radio analogowe UKF/FM. Rozszerza...

620 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 35cm

Aluminiowy stojak ścienny 35cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

55 zł Więcej...
reklama