reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pierwszy start chińskiej rakiety z morskiej platformy [wideo]

dodano: 2019-06-07 18:39 | aktualizacja: 2019-06-08 10:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: xinhuanet.com

Long-March-11-start-kosmodrom-china-360px.jpg 5 czerwca br. Chiny po raz pierwszy wystrzeliły swoją rakietę nośną na paliwo stałe Long March-11 z mobilnej, morskiej platformy startowej na Morzu Żółtym w prowincji Shangdong na wschodzie Chin. Start był udany - warto zobaczyć imponujące wideo w slow motion.

Long-March-11-start-kosmodrom-china-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Chiny udanie przetestowały morski kosmodrom na Morzu Żółtym w prowincji Shandong, wysyłając w kosmos 2 satelity eksperymentalne i 5 satelitów komercyjnych. Rakieta nośna na paliwo stałe Long March-11 została wystrzelona 5 czerwca o godz. 12:06 czasu lokalnego. To pierwsza kosmiczna misja chińskiej rakiety z platformy morskiej i 306 misja rakiet nośnych z serii Long March.

Rakieta została również nazwana „CZ-11 WEY” na mocy porozumienia między China Academy of Launch Vehicle Technology, China Space Foundation a chińskim producentem samochodów.

Wystrzelenie rakiety nośnej z kosmodromu na morzu ma wiele zalet w stosunku do wystrzelenia z kosmodromu na lądzie.
Im bliżej równika można wystrzelić rakietę, tym większe będzie prędkość startowa. Zmniejsza się też ilość energii potrzebnej do wejścia w przestrzeń kosmiczną, co oznacza, że im bliżej równika tym mniej paliwa potrzeba do wyniesienia ładunku.

Miejsce startu jest mobilne (kosmodrom na morzu można przesunąć), a spadające szczątki rakiety stanowią mniejsze zagrożenie. Chińczycy liczą, że start rakiet z morza obniżyłoby koszty startu i dałoby im przewagę handlową.

Technologia startu morskiego zaspokoi rosnące zapotrzebowanie na wynoszenie satelitów na orbity o niskim nachyleniu i pomoże Chinom świadczyć usługi startowe dla zaprzyjaźnionych krajów.Oczekuje się, że dwa satelity opracowane przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych wzmocnią monitorowanie pogodowe wiatru na oceanach i poprawią monitorowanie tajfunów oraz dokładność prognozy pogody w Chinach.

Wśród pięciu komercyjnych satelitów dwa z nich opracowano w China Electronics Technology Group Corporation. To pierwsze małe satelity z Chin wykorzystujące pasmo Ka.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Famaval 80SP ceglasta

Portugalska antena podświetlana firmy Famaval 80cm, do odbioru wiązek satelitów...

79 zł Więcej...

Konwerter Quad Inverto Premium

Konwerter marki Inverto (Luksemburg) Universal Premium, został stworzony, aby sprostać...

99 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 Combo dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

479 zł Więcej...
reklama