reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pierwszy start chińskiej rakiety z morskiej platformy [wideo]

dodano: 2019-06-07 18:39 | aktualizacja: 2019-06-08 10:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: xinhuanet.com

Long-March-11-start-kosmodrom-china-360px.jpg 5 czerwca br. Chiny po raz pierwszy wystrzeliły swoją rakietę nośną na paliwo stałe Long March-11 z mobilnej, morskiej platformy startowej na Morzu Żółtym w prowincji Shangdong na wschodzie Chin. Start był udany - warto zobaczyć imponujące wideo w slow motion.

Long-March-11-start-kosmodrom-china-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Chiny udanie przetestowały morski kosmodrom na Morzu Żółtym w prowincji Shandong, wysyłając w kosmos 2 satelity eksperymentalne i 5 satelitów komercyjnych. Rakieta nośna na paliwo stałe Long March-11 została wystrzelona 5 czerwca o godz. 12:06 czasu lokalnego. To pierwsza kosmiczna misja chińskiej rakiety z platformy morskiej i 306 misja rakiet nośnych z serii Long March.

Rakieta została również nazwana „CZ-11 WEY” na mocy porozumienia między China Academy of Launch Vehicle Technology, China Space Foundation a chińskim producentem samochodów.

Wystrzelenie rakiety nośnej z kosmodromu na morzu ma wiele zalet w stosunku do wystrzelenia z kosmodromu na lądzie.
Im bliżej równika można wystrzelić rakietę, tym większe będzie prędkość startowa. Zmniejsza się też ilość energii potrzebnej do wejścia w przestrzeń kosmiczną, co oznacza, że im bliżej równika tym mniej paliwa potrzeba do wyniesienia ładunku.

Miejsce startu jest mobilne (kosmodrom na morzu można przesunąć), a spadające szczątki rakiety stanowią mniejsze zagrożenie. Chińczycy liczą, że start rakiet z morza obniżyłoby koszty startu i dałoby im przewagę handlową.

Technologia startu morskiego zaspokoi rosnące zapotrzebowanie na wynoszenie satelitów na orbity o niskim nachyleniu i pomoże Chinom świadczyć usługi startowe dla zaprzyjaźnionych krajów.Oczekuje się, że dwa satelity opracowane przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych wzmocnią monitorowanie pogodowe wiatru na oceanach i poprawią monitorowanie tajfunów oraz dokładność prognozy pogody w Chinach.

Wśród pięciu komercyjnych satelitów dwa z nich opracowano w China Electronics Technology Group Corporation. To pierwsze małe satelity z Chin wykorzystujące pasmo Ka.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel Megasat Quattro 90dB 5m

Tani, poczwórny przewód koncentryczny 75 ohm w kolorze białym Megasat...

35 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

449 zł Więcej...

Obrotnica DiSEqC SG2100A

Obrotnica sterowana sygnałem DiSEqC1.2 wprost z tunera cyfrowego tylko przez...

350 zł Więcej...
reklama