reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Huelva w Hiszpanii

dodano: 2019-06-13 13:38 | aktualizacja: 2023-02-17 22:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5-6/2019

Krzysztof-Kolumb-pomnik-Huelva-360px.jpg Huelva to urokliwa i raczej mało znana w Polsce prowincja Andaluzji na wybrzeżu Costa de la Luz, między portugalskim Faro i hiszpańską Sewillą. Fenicjanie nazywali ją Onoba, Grecy – Ὄνοβα, Arabowie – Walbah. Huelva to stolica najbardziej wysuniętej na zachód prowincji Hiszpanii o tej samej nazwie. Od sąsiedniej Portugalii jest oddalona o zaledwie 40 minut jazdy samochodem (polecam lotnisko Faro, gdzie latają tanie linie z Polski lub Niemiec), co zachęca do małego wypadu w te okolice. Tym bardziej przekonuje fakt, że stąd jest niecałe 100 km do znanej Sewilli – tam też jest lotnisko, na które można dolecieć z wielu europejskich portów lotniczych. Wystarczy wypożyczyć samochód i zwiedzić okolice Faro, Huelvy i Sewilli. To tu Krzysztof Kolumb zbierał siły przed wyprawą do Indii, a ostatecznie odkrył Amerykę.

Huelva karawela


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Punta Umbría

To hiszpańska gmina w prowincji Huelva w Andaluzji. Mieszka tam 15 tys. mieszkańców. Znajduje się 11 km od stolicy prowincji, Huelvy, i 100 km od Sewilli. Położona nad brzegiem rzeki Rio Odiel, jest otoczona rozległymi słonymi bagnami i tzw. Isla Saltés. Miejscowość została „odkryta na nowo” w XIX stuleciu przez angielskich przedsiębiorców z Rio Tinto Company Ltd. Stała się miejscem odpoczynku dzięki przekonaniu, że słona woda ma właściwości lecznicze.

Dziś Punta Umbría ma zupełnie inny wygląd niż ta zastana przez Anglików, których obecność pozostawiła unikalną architekturę drewnianych domów, w których spędzali lato i które nadal są znane jako „domy Anglików”. Jedną z atrakcji turystycznych miasta jest właśnie dom muzealny, który odtwarza sposób życia Brytyjczyków w tej części Andaluzji pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. W rzeczywistości bardzo charakterystyczny obszar nazywa się Punta de los Ingleses.
 
Złote piaski Huelvy

Okolice nadmorskie to czyste, drobne i złote piaski. Turyści często wybierają te plaże jako miejsce odpoczynku. Plaże w Punta Umbría są najbardziej zurbanizowane w okolicy – mają dużo usług i infrastruktury. Przez to bywają często odwiedzane, ponieważ są tam restauracje i bary – wygodne do wypicia kawy czy piwa o dowolnej porze dnia. W okolicy można również uprawiać sporty wodne, takie jak windsurfing i kitesurfing czy paralotniarstwo z silnikiem. Tamtejszej plaży o długości 3,8 km przyznano tzw. błękitną flagę. Już w latach 50. zeszłego wieku uznano ją za najlepszą plażę w południowej Hiszpanii i jedną z najlepszych w Hiszpanii.

Dostęp do plaż jest łatwy i bez barier. Istnieją liczne parkingi, na których można łatwo zaparkować samochód, pozostawiając go bardzo blisko plaży. Jednym z większych kompleksów hotelowych w Punta Umbría jest Barceló Punta Umbría Beach Resort.
 
Barceló Punta Umbría Beach Resort

Mało kto wie o tym, że Punta Umbría ma jedną z największych flot rybackich w prowincji, a port Huelva corocznie dostarcza ponad 900 tys. kg ryb i owoców morza. Drugim najważniejszym biznesem w tej okolicy jest turystyka, oparta na rezydencji sezonowej turystów z bogatszych krajów Unii Europejskiej. Latem przybywa w tych okolicach prawie 70 tys. nowych mieszkańców, więc widać wtedy napływ tych, którzy przenoszą się na plaże, aby spędzić dzień na wypoczynku.W lipcu w Punta Umbría odbywa się festiwal owoców morza – Feria Nacional del Marisco y la Gamba blanca de la Costa de Huelva. Bardzo ważne są też Targi Wyposażenia Plaży i Mebli Miejskich – Feplamur, które odbywają się w marcu.

Podobnie jak w innych miejscach na andaluzyjskim wybrzeżu, w Punta Umbría zbudowano wieżę widokową, znaną dziś jako Torre Almenara lub Torre Umbría. Około roku 1577 król Filip III zarządził jej budowę w pobliżu brzegu morza, z zamiarem monitorowania wybrzeża przed atakami piratów. Była strzeżona przez Carabineros i otoczona małą wioską rybacką. Torre Almenara jest najważniejszym zabytkiem Punta Umbria!
 
Basen Barceló Punta Umbría Beach Resort

Klimat i kiedy tam lecieć

W okolicach Huelvy jest klimat śródziemnomorski, ale już z dużym wpływem Atlantyku – często wieje, dając ochłodzenie. Blisko jest też do Afryki, więc jak zawieje z tamtej strony, to bywa ciepło. Jest nieco zimniej niż w Maladze położonej nad Morzem Śródziemnym. Średnia temperatura roczna wynosi 22°C (max. 34°C w lipcu) i spada tam rocznie 227 mm deszczu. Zima jest łagodna – temperatury 11-17°C. Przez 278 dni w ciągu roku jest sucho z wilgotnością powietrza wynoszącą 65%.

Zasadniczo odradza się lecieć tam w listopadzie i grudniu, bo jest najwięcej opadów i już zimno, choć o śniegu czy mrozie nie ma mowy. Zdecydowanie przyjemniej jest w maju i czerwcu. Najbardziej sucho i gorąco jest lipcu i sierpniu. Pływać w morzu można od maja do października.

Akurat byłem w kwietniu nad morzem w tej okolicy i woda była jak w polskim Bałtyku – zdecydowanie za zimna. Podobno najprzyjemniej w tej nadmorskiej części Andaluzji jest we wrześniu. Pamiętać trzeba jednak, że Sewilla i Kordoba w środku lata przemieniają się w istne piekło, bo w głębi Andaluzji temperatura osiąga 45-50°C i nie ma powiewów znad Atlantyku.
Egzotyczna roślinność Huelvy

Turystyka

Te okolice są popularnym celem turystycznym dla wielu emerytów z krajów niemieckojęzycznych czy skandynawskich, bo jest dużo słońca, ciepło prawie przez cały rok, nie jest drogo i są dobre połączenia lotnicze do Europy z Faro i Sewilli. Polaków tam nie spotkaliśmy, gdyż termin wizyty był taki, że jeszcze było jakby za wcześnie na takie wypady z Polski.

Jak dotrzeć do Costa de la Luz?

Samochodem jadąc z Polski jest zdecydowanie za daleko (3300 km i 32 godziny jazdy) i za drogo, chyba że ktoś wybiera się kamperem na dłuższy pobyt. Zdecydowanie najlepiej polecieć do któregoś z okolicznych lotnisk: Faro, Sewilla, ewentualnie Malaga czy Gibraltar i tam pożyczyć samochód.
 
Piękna plaża w Huelvie

Ciekawostki o Huelvie i okolicy
 • Założony w 1889 r. klub piłkarski Recreativo de Huelva to najstarszy klub piłkarski w Hiszpanii.
 • Mieszkańcy miasta Huelva nazywani są Onubense.
 • Niedaleko Huelvy (miejscowość Niebla) jest zamek: Castillo de Niebla.
 • W pobliskiej miejscowości Aracena jest jaskinia Gruta de las Maravillas.
 • Prowincja Huelva znana jest także z wypasu świń iberyjskich, z których mięsa wyrabiana jest jedna z odmian szynki iberyjskiej o nazwie jamón de Huelva.
 • Podczas II wojny światowej było to miejsce, gdzie znaleziono wyrzucone przez morze ciało rzekomego brytyjskiego majora mającego fałszywe, tajne dokumenty, że alianci w 1943 roku dokonają inwazji na Sardynię i Bałkany, a nie na Sycylię. Była to część dezinformacji przeprowadzonej przez brytyjskie tajne służby znane jako operacja Mincemeat.

Atlantyda w okolicach Huelvy?

To największa ciekawostka okolic Huelvy w południowej Andaluzji, czyli poszukiwania mitycznej Atlantydy – kto by pomyślał, że to tam. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że Atlantyda znajdowała się właśnie u wybrzeży Hiszpanii w okolicach Parque Nacional de Doñana i zatopiło ją gigantyczne tsunami. Zaginionego mitycznego miasta, opisanego przez Platona w „Timajosie”, do tej pory nie udawało się zlokalizować. Grupa naukowców, korzystając ze zdjęć satelitarnych, wypatrzyła znajdujący się na północ od Kadyksu i na południe od Huelvy kształt
przypominający zatopione miasto. Ze zdjęciami satelitarnymi i georadarem do penetracji gruntu naukowcy przez 2 lata badali grzęzawiska parku Doñana. Atlantyda miała bowiem zostać dosłownie zmieciona przez gigantyczne tsunami aż 100 km wgłąb lądu.

Legendarna Atlantyda miała rozpościerać się na powierzchni 1,5 tys. km2. Jej wieku jak dotąd dokładnie nie ustalono. Zdaniem naukowców jej historia dobiegła końca około 10 tys. lat temu. Wiadomo tylko tyle, że w rejonie parku Doñana miały miejsce dwa potwierdzone tsunami, jedno w 1500 r. p.n.e., drugie w 200 r. n.e. Możliwe, że to właśnie tsunami położyło kres istnieniu mitycznej Atlantydy. Kiedy to się stało i czy to prawda – nie wiadomo.
 
Muszelki na plaży w Huelvie

Co ciekawego można zobaczyć w okolicy?
 • Isla Cristina – miasto położone 50 km od Huelvy.
 • Villanueva de los Castillejos – miejscowość oddalona o 50 km.
 • El Rocío – popularne miejsce pielgrzymek w Andaluzji.
 • El Rompido – mała, rybacka wioska położona 40 km od granicy z Portugalią.
 • Ogród botaniczny Parque Botánico José Celestino Mutis. Otwarty w 1993 roku ogród swoją nazwę zawdzięcza pochodzącemu z Kadyksu botanikowi José Celestino Mutis. To właśnie ten badacz zorganizował i kierował najbardziej znaną ekspedycją naukową do Nowego Królestwa Granady (obecne tereny Kolumbii), która odbyła się w latach 1783-1808 i 1812-1816. W jej rezultacie skatalogowanych zostało ponad 20.000 gatunków roślin, a około 6.000 próbek roślin przesłano do ogrodu botanicznego w Madrycie (Real Jardín Botánico de Madrid).

Anteny i telewizja

Tradycyjnie piszemy, jak przedstawia się rynek telewizyjny. W Andaluzji dominuje spółka publiczna Agencia Pública Empresarial de la Radio Televisión de Andalucía (RTVA), z regionalnym kanałem telewizyjnym Canal Sur oraz 4 stacjami radiowymi Canal Sur Radio, Canal Fiesta Radio, Radio Andalucía Información i Canal Flamenco Radio, oprócz sygnałów cyfrowych i kanałów nadawanych za pośrednictwem platform cyfrowych (Movistar+). To Movistar+ nadaje niekodowany kanał Canal Sur Andalucia z Astry 1KR 19,2°E z tp. 46. Anten satelitarnych i naziemnych na budynkach w Andaluzji nie brakuje – większość już z Astry, bo na Hispasacie 30°W pozostało niewiele kanałów hiszpańskich. Są jeszcze takie z logo nieistniejącej platformy Digital+. Bliżej granicy portugalskiej spotyka się satelitarne anteny z logo portugalskich platform (TV Cabo, NOS i MEO).
Od redakcji:

Zachęcamy innych podróżników o nadsyłanie własnych tekstów z fotografiami z podróży, a postaramy się je opublikować. Pochwalcie się swoją wycieczką lub podróżą w nieznane - nie jest ważne czy pieszo, samolotem, rowerem czy motorem. Może być pielgrzymka, wycieczka rodzinna lub samotne wejście na szczyt - istotna jest idea i może czasami jakaś antenka po drodze.

Piszcie na adres: redakcja[at]satkurier.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...