reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Kodek HEVC zostanie zastąpiony przez VVC?

dodano: 2019-05-13 00:39 | aktualizacja: 2020-01-31 22:17
autor: Janusz Sulisz | źródło: NSR/SES/8kassociation

harmonic-VVC-HEVC-porownanie-2019-360px.jpg Ostatnio pojawią się bardzo interesujące prognozy co do rynku telewizji cyfrowej. Dotyczy to nie tylko telewizji 4K czy 8K, ale także najnowszych kodeków i wpływu sportowych wydarzeń na ten rynek. IO 2020 w Tokio jako motor rynku 8K i nowy wydajniejszy kodek VVC jako następca HEVC to jest to co będzie miało wpływ na rynek telewizji cyfrowej. Co dalej? Kiedy H.266 (VCC)?

satkurier.pl
VVC-Versalite-Video-Compresion-2019-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kodek HEVC zostanie zastąpiony przez VVC

Operator satelitarny SES często chwali się różnymi raportami na temat trendów rozwoju telewizji cyfrowej. Podczas prezentacji SES, goście dowiedzieli się wiele z raportu o nazwie Northern Sky Research (NSR). W szczególności wynika z niego, jaki kodek kompresji wideo VVC zastąpi HEVC i dlaczego tak się stanie?

Northern Sky Research (NSR) przewiduje, że do końca tego roku będzie na świecie około 196 kanałów 4K . Obecnie nadawanych jest tylko 131 kanałów 4K. W Polsce dostępnych jest poniżej 10 kanałów 4K i to większość FTA promo z różnych satelitów. Praktycznie jedynych regularnym polskim kanałem jest Canal+ 4K Ultra HD. TVP HD i Eleven Sports 1 4K nie nadają. Cyfrowy Polsat na razie bawi się w jakość Super HD, bo nie czuje potrzeby inwestycji w 4K - chyba jest zbyt wcześnie, bo to jednak kosztuje - szczególnie chodzi o pojemność na satelicie i dobrze zabezpieczone dekodery 4K.

Prognozy NSR sugerują, że w przyszłym roku całkowita liczba kanałów 4K wzrośnie do 259, a w 2021 roku do 334. Zgodnie z prognozami NSR, do 2026 roku na świecie będzie transmitowanych około 934 kanałów 4K.

Thomas Wrede - wiceprezes SES ds. nowych technologii i standardów, powiedział, że chociaż 8K może być atrakcyjne dla niektórych nadawców, a w szczególności w Japonii, to istnieją pewne bardzo realne problemy. Okazuje się, że nawet przy kodowaniu HEVC nadal istnieje problem przetwarzania danych przy 80-100 Mb/s, i chociaż na rynku są ekrany 8K, to nie ma oficjalnego globalnego standardu dla telewizji 8K.

SES w maju przeprowadził eksperymentalne transmisje 8K ze swojego satelity na 23,5°E z wykorzystaniem transmisji danych HEVC i 80 Mb/s.

Thomas Wrede wezwał branżę nadawczą do wykorzystania bardziej wydajnego kodeka. Twierdzi, że VVC (Versatile Video Coding) będzie formalnym „następcą” HEVC, co pozwoli na nadawanie dwóch kanałów 8K z przepływnością 35-40 Mbit/s, nadając w ten sposób dwa kanały na jednym ​​transponderze.

Można oczekiwać, że rozwój VVC przyniesie znaczną poprawę kompresji w porównaniu z HEVC do czasu jego ukończenia w przyszłym roku.
 


MPEG dąży do 50% poprawy przepustowości HEVC z VVC do 2020 roku. Umożliwi to dostarczenie treści zakodowanych na żywo UHD-2 (8K) poniżej 50 Mb/s do około 2020-2022. Oczywiście, to są tylko schematy kompresji, życie nie jest takie proste.

Obecnie trwają prace nad nowym standardem i oczekuje się, że ostateczny standard VVC zostanie opublikowany do lipca 2020 roku. W proponowanym standardzie „H.266 / MPEG / VVC”, w którego opracowaniu biorą udział 33 organizacje i firmy, planuje się osiągnąć kolejną 50-procentową kompresję w porównaniu z H.265 (HEVC). Na razie mówi się o 40% lepszej kompresji niż HEVC, ale technologia idzie do przodu.

Pozostaje nam dodać, że wprowadzenie nowego kodeka kompresji umożliwi transmisję około 20 kanałów telewizyjnych w standardzie HDTV na jednym kanale częstotliwości. A operatorzy satelitarni teoretycznie będą mieli dobrą okazję do zaoszczędzenia na wynajętej pojemności transpondera.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...