reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zirbitzkogel - najwyższy szczyt Alp Seetalskich

dodano: 2019-07-28 19:11 | aktualizacja: 2019-10-16 12:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Zirbitzkogel serce Alpy Seetalskie, które odwiedziłam w czerwcu, pozostaną w mojej pamięci jako kraina różanecznika i krów rasy simentalskiej. Jednak szczególnie ciepło wspominać będę moment, kiedy ujrzałam na szlaku czerwone serce wymalowane jakby specjalnie dla mnie, a w głowie zaświtała mi dość osobliwa myśl, że moja miłość do gór znalazła właśnie odwzajemnienie.

Zirbitzkogel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Przy okazji warto wspomnieć kilka słów na temat pochodzenia nazwy Zirbitzkogel. Nieliczni wiążą ją z występowaniem w Alpach sosny limby - zwanej lokalnie Zirbe. Jednak oficjalnie jej pochodzenie przypisuje się starosłowiańskiemu słowu zirbiza oznaczającemu „czerwone pastwisko”, gdyż na zboczach Zirbitzkogel licznie występuje roślinność kwitnąca na czerwono/różowo - różanecznik alpejski i wrzos zwyczajny. Za taką etymologią nazwy Zirbitzkogel optuje Austriacki Klub Turystyczny (ÖTK).
 
Kwitnący różanecznik alpejski

Nieopodal Türkenkreuz znajduje się kolejne schronisko - Köhlerhütte (1855 m n.p.m.). Jest to nieduży obiekt oferujący od maja do października 30 miejsc noclegowych w pokojach wieloosobowych.
 
Schronisko Köhlerhütte
Na szlaku wiodącym z Zirbitzkogel do Waldheimhütte

Tuż za schroniskiem kończy się droga gruntowa, a zaczyna wąski szlak górski. Zmienia się również występująca roślinność - jest coraz mniej drzew, a coraz więcej niskopiennych krzewów i krzewinek. Szczególnie zachwyca wspomniany wcześniej różanecznik.
 
Szlak wiodący przez las - wokół różanecznik alpejski

W pewnym momencie rozpoczyna się strome, kamieniste podejście w kierunku schroniska Helmut-Erd-Schutzhaus (2376 m n.p.m.). Po drodze mija się niewielkie jezioro Lavantsee. Ostatni fragment trasy przebiega szeroką, krętą drogą.
 
Jezioro Lavantsee
Widoki ze szlaku
Widoki ze szlaku
Widoki ze szlaku
Kręta droga wiodąca od Helmut-Erd-Schutzhaus na wschód

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

589 zł Więcej...
reklama