reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Satelita KRAKsat uległ awarii

dodano: 2019-08-16 23:15 | aktualizacja: 2019-08-17 11:09
autor: Jerzy Kruczek | źródło: FB KRAKSat/polsanews.pl

Światowid KRAKsat SatRevolution satelita polski Pisaliśmy o wyniesieniu i umieszczeniu na orbicie nanosatelity KRAKsat. Okazuje się teraz, że mimo powodzenia w wyniesieniu na orbitę, to polski, studencki satelita KRAKsat, zasygnalizował awarię, ale jej przyczyna nie jest jeszcze znana. Jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany to planowany eksperyment z ferrofluidowym kołem zamachowym może się nie powieść – poinformował w mediach społecznościowych zespół KRAKsat.

KRAKsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polski nanosatelita wpadł w pętlę restartów i trwa od wielu dni. Co najgorsze, problem z dostarczeniem energii do baterii powodują, że KRAKsat ma za mało energii, by przeprowadzić jakiekolwiek działania. Satelita się rozładowuje, potem wyłącza, następnie naładuje do minimalnego poziomu, uruchamia i ponownie wyłącza. 

W ocenie studentów z zespołu KRAKsat źródłem problemu może być awaria w module zasilania dostarczonym przez SatRevolution, ale nadal dokładna przyczyna nie jest jednak znana. Trwają próby uratowania pierwszego krakowskiego satelity. 

KRAKsat, zbudowany przez studentów AGH i UJ, jako pierwszy na świecie miał potwierdzić, czy ciecz magnetyczna (ferrofluid), wprawiony w ruch wpływa na położenie satelity w kosmosie. Jeżeli wprawiony w ruch obrotowy ferrofluid wywoła zmianę prędkości i kierunku obrotów satelity, to system będzie można wykorzystać do łatwiejszego sterowania orientacją obiektów na orbicie.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Matrix HDMI 4x2 4K

Rozdzielacz, przełącznik HDMI: 4 wejście - 2 wyjścia (zgodny z...

390 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...
reklama