reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Vu+ Zero 4K w praktyce

dodano: 2019-08-22 13:26 | aktualizacja: 2019-08-27 15:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz/satkurier.pl

Vu+ Zero 4K Poniższy tekst nie będzie tradycyjną recenzją czy też testem odbiornika satelitarnego, ponieważ odbiornik Vu+ Zero 4K trafił na rynek 1,5 roku temu - jest jednym z najlepiej sprzedających się linuksowych odbiorników 4K w Polsce. Przyjrzymy się odbiornikowi Vu+ Zero 4K z perspektywy zwykłych użytkowników po czasie i z większym praktycznym doświadczeniem.

Vu+ Zero 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na pewno odbiornik Vu+ Zero 4K wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do możliwości. Między innymi dlatego marka Vu+ jest tak bardzo popularna na polskim rynku, przebijając pod tym względem legendarne tunery Dreambox. Koreański producent wypuścił całkiem udany produkt - w Polsce przez sklep Hollex reklamowany pod hasłem: „Mały, ale wariat”. Sam producent reklamuje ten odbiornik jako „UHD Zapper”.

Jednak kanałów nadawanych w UHD z satelitów jest jeszcze zbyt mało, szczególnie tych niekodowanych (FTA), by zwykły użytkownik miał powód, aby kupować ten odbiornik tylko dla odbioru UHD. Oczywiście 4K to przyszłość, ale większość kanałów jest nadawana w rozdzielczości HD i SD, i jeszcze długo potrwa, nim jakaś część przejdzie z HD na 4K. Jednak Vu+ Zero 4K ma doskonały obraz, a także obsługuje kodek HEVC/H.265, a przecież coraz więcej kanałów HD, a nawet SD jest nadawanych w HEVC! Czasami HEVC jest wykorzystywany w naziemnych cyfrowych transmisjach w DVB-T2.

Odbiornik ma wbudowaną głowicę satelitarną, która umożliwia odbiór sygnału w standardach DVB-S i DVB-S2, a także w nowym DVB-S2X. Można oczywiście łatwo podłączyć do portu USB tuner Vu+ Turbo i odbierać cyfrowe kanały naziemne. Jeśli klient chce odbierać wyłącznie cyfrowe kanały naziemne (lub kablowe), to na rynku dostępna jest wersja tego odbiornika z wbudowanym tunerem DVB-T2/DVB-C. Pytanie czy jest sens kupować taki odbiornik w polskich warunkach, gdzie DVB-T2 w HEVC jeszcze nie ma.

Vu+ Zero 4K ma dużą pojemność pamięci flash (eMMC) 4 GB, a do tego 2 GB pamięci RAM (DDR4 DRAM). Sercem odbiornika jest dwurdzeniowy procesor Broadcom ARM o częstotliwości taktowania 1,5 GHz. To bardzo przyzwoity sprzęt.
 
Panel tylny odbiornika Vu+ Zero 4K

Wbudowany tuner satelitarny DVB-S2X umożliwia odbiór kanałów w trybie wielostrumieniowym Multistream (MIS). Vu+ Zero 4K ma wbudowany jeden uniwersalny czytnik kart i jedno gniazdo CI do umieszczania dowolnych modułów CAM. Gniazdo CI można uznać za bardzo ważną rzecz, szczególnie w kontekście sportowych czy filmowych kanałów premium w 4K, które zawsze będą zakodowane, więc bez tego slotu w polskich warunkach teoretycznie tuner 4K nie ma sensu.

Nagrywanie przy pomocy Vu+ Zero 4K można wykonać na dysku twardym USB lub dysku flash podłączonym do portu USB 2.0. Do tego odbiornika można podłączyć specjalny zestaw PVR KIT Vu+ (Osprzęt Vu+ obudowa HDD dla Zero 4K). Jest to często niedoceniane przez klientów, a jego praktyczne zastosowanie zostanie opisane w dalszej części artykułu.

Dla odbiornika Vu+ Zero 4K dostępnych jest wiele alternatywnych wersji oprogramowania, takich jak Open ATV czy Open PLi itp. Wielu wybiera też dla odbiorników Vu+ wyłącznie oprogramowanie zespołu VTi. Zespół programistów VTi specjalizuje się w odbiornikach Vu+. Warto załadować najnowszy software VTi 14.0.3, dokonać aktualizacji online, a następnie sprawdzić jego możliwości.
 
Informacje nt. wersji oprogramowania Vu+ Zero 4K (VTi 14.0.3) oraz dysku HDD


Jako pilota zdalnego sterowania używa się IR300 RCU. Jest to wysokiej jakości model DO, który ma szeroki zakres zastosowań. Może sterować telewizorem i ma możliwość zmiany kodu IR, więc w jednym pomieszczeniu można mieć do 4 odbiorników Vu+ bez konfliktu.
 
Pilot IR300 RCU

Odbiór kanałów
Wyszukanie dowolnego kanału w zależności od typu wbudowanej głowicy tunera satelitarnego w takim odbiorniku to przysłowiowa bułka z masłem. Każdy, kto ma urządzenie do nagrywania lub antenę do odbioru większej liczby satelitów, z pewnością doceni tę funkcję.
 
Odbiór kanału Hot Bird 4K1

Nie ma też większych problemów z niekodowanych odbiorem kanałów 4K z satelity - przykładem jest kanał Hot Bird 4k1 z 13°E czy też NASA TV UHD. Obraz jest czysty i bez problemowy, ale trzeba też pamiętać o tym by w menu przełączyć dla telewizora 4K odpowiednią wartość rozdzielczości w menu Ustawienia A/V pod Metoda musi być 2160p, bo inaczej nie będzie obrazu w 4K.
 
Ustawienia wideo, w tym 2160p dla kanałów 4K

Problemem czasami jest to, że szybkie odłączenie odbiornika Zero 4K i podłączenie po HDMI do telewizora HD może objawić się brakiem obrazu, a ponieważ nie ma wyświetlacza na panelu przednim jak w wyższych modelach, to nie ma jak stwierdzić jaka rozdzielczość została ustawiona w Zero 4K. Dlatego przed ew., odłączeniem Vu+ Zero 4K od TV 4K należy najpierw ustawić rozdzielczość 1080i dla HD.

Odbiornik Vu+ Zero 4K bez problemu wyszukuje i odbiera kanały o niskim SR, ale także bardzo wysokim SR - to ważne dla DX-erów, którzy polują na takie kanały na orbicie. Czułość/selektywność tunera satelitarnego jest doskonała. Można to przetestować przy odbiorze kanałów, które są na krawędzi zasięgu wiązki. Typowym przykładem może być np. odbiór brytyjskiego BBC z satelity Astra 2 na 28,2°E na zachodzie Polski czy niektórych kanałów z Turksata 42°E czy Badra 26°E.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...