reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BCAST pokaże na IBC2019 polski nadajnik radiowy

dodano: 2019-09-10 12:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: BCAST

BCAST Już 13 września rozpoczną się największe i najważniejsze coroczne targi w branży mediów, rozrywki i technologii, czyli International Broadcasting Convention. Podczas IBC2019 wystawcą będzie tam także polski operator telekomunikacyjny BCAST. Na wydarzeniu firma zaprezentuje autorskie technologie, nad którymi pracowała przez ostatnie dwa lata.

BCAST


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
We wrześniu przez 5 dni RAI Amsterdam stanie się miejscem, w którym najważniejsze firmy branży medialno-technologicznej będą przedstawiać swoje osiągnięcia przed blisko 60 tysiącami odwiedzających. W tym roku do wystawców dołącza także BCAST - polski operator radiodyfuzyjny, który poza podstawową działalnością operatorską wdraża autorskie projekty high-tech. Na swoim stanowisku firma zaprezentuje rozwiązania software’owe, czyli m.in. aplikację webową do zarządzania multimediami po stronie nadawców radiowych tzw. Wirtualne Studio, czy w pełni chmurową aplikację do tworzenia multipleksów radia cyfrowego. Pojawią się tam także nowości hardware’owe - pierwszy od prawie ćwierć wieku polski nadajnik radiowy oraz urządzenie służące do monitorowania jakości sygnału radia cyfrowego DAB+.

Efekty dwóch lat pracy R&D
Jako jedna z niewielu firm w Polsce, BCAST jest beneficjentem unijnego programu Horyzont 2020 faza II. Uzyskane dofinansowanie pozwoliło nie tylko na przeprowadzenie szeregu testowych emisji DAB+ (BCAST nadaje w formacie cyfrowym w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście), ale też na znaczną rozbudowę działu R&D firmy. Dzięki temu spółka z typowego operatora radia FM przekształciła się we w pełni technologiczne przedsiębiorstwo, dysponujące kompletnym zapleczem technicznym i intelektualnym zapewniającym możliwość dostarczenia autorskiego integralnego systemu do nadawania radia cyfrowego w standardzie DAB+, nazwane DABCAST. Jego unikatowym elementem jest mający mieć premierę w Amsterdamie nadajnik o nazwie DTX050. Jest to pierwsze od blisko 25 lat takie urządzenie zaprojektowane, skonstruowane i certyfikowane w Polsce, z przeznaczeniem do zastosowań komercyjnych.
 
DTX050
 

Do tej pory do nadawania używaliśmy urządzeń naszych partnerów, z Włoch, Hiszpanii czy Francji. Wykorzystując najnowszą myśl technologiczną, stworzyliśmy własny nadajnik, który integruje systemy DAB+ i FM w jednej obudowie. Jego modularna konstrukcja z odseparowanymi blokami funkcjonalnymi oraz zastosowanie układów programowalnych FPGA w celu realizacji idei radia programowalnego (SDR), czyni go rozwiązaniem w pełni konfigurowalnym i bardzo przyszłościowym. DTX050 jest sprzętem z olbrzymim potencjałem wdrożeniowym zarówno w Polsce, jak i na świecie, tym bardziej, że urządzenie przeszło szereg skomplikowanych ocen technicznych na zgodność z normami w akredytowanym laboratorium pomiarowym

- mówi Maciej Lipiński, odpowiedzialny za rozwój innowacji i technologii w BCAST.


Oprócz tego osoby odwiedzające stanowisko BCAST będą mogły zobaczyć także inną unikalną część składową rozwiązania DABCAST, czyli monitor sygnału DAB+ o akronimie DABMON. Jest on elementem fakultatywnym platformy, choć znacząco podnosi jakość oferowanych usług.
 
DABMON
 

Monitor został przygotowany w taki sposób, by odpowiadać najbardziej wymagającym rynkowym standardom. Nie tylko mierzy on takie „cyfrowe” parametry, jak MER (Modulation Error Ratio) i BER (Bit Error Ratio), ale też wszystkie dane odnośnie warstwy analogowej związane z częstotliwością – RF level, C/N, SNR i PAPR. Co najlepsze, urządzenie DABMON może pracować niezależnie od DABCAST, ale tylko w integracji z innymi elementami tej platformy tworzy całkowicie kompletny system, w którym realizacja, kontrola, zarządzanie i monitoring usług odbywa się z jednego miejsca przy wsparciu wirtualnej chmury

– dodaje Maciej Lipiński z BCAST.

Udział firmy w targach takich jak IBC to okazja nie tylko do zaprezentowania światu najnowszych osiągnięć spółki, ale też do nawiązania wielu wartościowych kontaktów biznesowych. Z takiej sposobności chce skorzystać także BCAST, którego celem jest eksport swoich technologii za granicę.
 

Przez ostatnie lata pokazaliśmy, że nasze rozwiązania sprawdzają się nie tylko w Polsce, ale także w krajach naszych partnerów m.in. przy budowie multipleksów we Włoszech i Sardynii. Unikatowość rozwiązania DABCAST sprawia, że jest ono niezwykle konkurencyjne, dlatego już niedługo z pewnością będziemy informować o kolejnych wspieranych przez nas emisjach DAB+ za granicą

– podsumowuje Maciej Lipiński z BCAST.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wystawy na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...