reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Może czas odkodować TVN24 z satelity?

dodano: 2019-09-22 12:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Polsat News TVN24 Trzeba przyznać, że śmiałe posunięcie Polsatu z odkodowaniem Polsatu News w MUX 4, włączenie testowej wersji w jakości HD w 4 lokalizacjach, testowa emisja Polsatu News HD w HbbTV w MUX 4 oraz odkodowanie dosyłu z satelity Eutelsat 33 na pozycji 33°E mogą znacząco poprawić oglądalność tej stacji informacyjnej. Gdyby jeszcze zdecydowano się na odkodowanie Polsatu News z satelity Eutelsat Hot Bird (13°E), to byłby już prawdziwy strzał w dziesiątkę. Co na to inny, komercyjny kanał TVN24? W DVB-T nie ma go wcale, o HbbTV jakoś nie pomyślano, a z satelity TVN24 jest kodowany.

Polsat News TVN24 TVN Info TV Trwam


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polsat News i TVN24 to dwie polskie stacje informacyjne, które nadają właściwie na rynek wewnętrzny, czyli dla trzech polskich platform satelitarnych (Cyfrowy Polsat, Platforma CANAL+, Orange TV) i prawie wszystkich operatorów kablowych. Za to ich bezpośredni konkurenci: TVP Info i TV Trwam, są otwarte dla widzów zarówno z satelity, bo są FTA (również na innych kontynentach), jak i w DVB-T. Dlatego dostępność jest diametralnie inna, jakby komercyjnym stacjom newsowym w Polsce świadomie na zależało na dotarciu do jak największej liczby widzów. Uzasadnieniem może być potrzeba zarabiania na siebie. Mimo to dla wielu widzów sytuacja wydaje się niezrozumiała i coraz częściej stawiane jest pytanie: dlaczego TVN24 jest zakodowany?

Na świecie informacje odkodowane - w Polsce zakodowane?
Prawda jest taka, że na świecie jest zupełnie inna tendencja dotycząca kanałów informacyjnych - są łatwo dostępne, niekodowane i to z tak wielu źródeł transmisji czy satelitów, że czasami trudno powiedzieć, gdzie ich nie ma. Tak robią m.in. CNN, BBC, RT, DW, CGTN, France 24, czyli potentaci na rynku informacyjnym. Owszem mają większy budżet, ale nie o to też chodzi, bo i tak w zamiarach nie było mowy o kodowaniu sygnału. Często mają specjalne wersje językowe: arabskie, angielskie, hiszpańskie, francuskie, itd. Stacje te są w ofercie światowych platform i operatorów kablowych, a polskich komercyjnych kanałów informacyjnych w zasadzie nie ma nigdzie, nawet w hotelach w sąsiednich krajach. To pewien błąd, nieudolność, niechęć czy może niedopatrzenie?!

Wydaje się, że śmiałe posunięcie Polsatu z odkodowaniem swojej stacji informacyjnej nie tylko pobudzi rynek, ale też wzbudzi zainteresowanie u widzów w Polsce i zagranicą. I być może da to do myślenia komuś u nowego właściciela TVN24, czyli w Discovery, czy aby to kodowanie jest konieczne?

„Odkodować TVN24 przed wyborami”
Takie komentarze widnieją pod naszymi newsami dotyczącymi odkodowanej wersji Polsatu News. Część czytelników w ten sposób postrzega manewr Polsatu: odkodowano Polsat News na czas przedwyborczy, ale prawda jest taka, że testy w DVB-T/T2 w kilku lokalizacjach na pewno będą do połowy marca 2020 roku. Pewnie widzowie się przyzwyczają i już nie pozwolą na kodowanie czy wyłączenia - będą protesty?!

TVN24 powinien być już dawno temu odkodowany.
Za długo trwa pewien układ z kablówkami z czasów wprowadzania tej stacji razem w pakiecie z nieistniejącym TVN Meteo, który też był kodowany, bo podobno tak sobie życzyły kablówki. Chodzi tu o kwestię tak zwanej opłaty gniazdkowej.

Teraz pomysł jest już słaby, ale tak to się już wlecze od lat. Zasłanianie się prawami do wybranych programów, które TVN24 pokazuje na swojej antenie, a pozyskuje z obcych stacji, m.in. z CNN (te same programy są jednak pokazywane w niekodowanym kanale CNN Int.), nie wyjaśnia do końca, dlaczego ta stacja jest kodowana z satelity Eutelsat Hot Bird (13°E).

Telewizja szpitalna i działkowa bez TVN24 i Polsatu News
Znajomy ostatnio przebywał tydzień w szpitalu i zwrócił mi uwagę, że na ekranach telewizorów w salach szpitalnych królują kanały TVP Info, TVP1 i TVP2, więc trudno przebić się tam komercyjnym czy płatnym polskim stacjom, a jak wygląda przekaz informacyjny w TVP, wszyscy wiedzą. Podobnie jest na wsiach i na ogródkach działkowych, gdyż nikt nie przepłaca tam za oglądanie telewizji - w telewizorze jest to, co jest za darmo lub prawie za darmo. Im biedniejszy region Polski, tym ta sytuacja jest bardziej widoczna i potem trudno się dziwić, że informacyjnie jest, jak jest.

Dostępność TVN24 z satelity wzrosłaby znacząco po odkodowaniu, a gdyby dogadać się jeszcze z Astrą, by TVN24 pojawił się na pozycjach 19,2°E (tu konkurowałby z TV Trwam) i 28,2°E, to dotarłby do Polaków w prawie całej Europie (Sky UK, Sky D, Canal France, Movistar+), może poza Rosją czy Ukrainą, bo tam korzystają z innych pozycji (36°E lub 4,8°E). A nawet gdyby był odkodowany sygnał TVN24 tylko z Hot Birda, to też byłby wystarczający zasięg. Trzeba przeanalizować, ilu Polaków i Polonusów mieszka w krajach europejskich (nie mówiąc o Rosji, Ukrainie czy Kazachstanie), by uprzytomnić sobie, że w Polsce już większej oglądalności nie uda się zyskać (może emeryci, którzy wolą oglądać DVB-T, ale kanał FTA przyjmą z zainteresowaniem), ale zagranicą można to nadrobić. Kanał tego typu powinien być światowy i informacyjny, a nie wewnętrzno-polski i polityczny z „gadającymi głowami" - gdzie tu jakaś informacja? Młodych ludzi te „gadające głowy" odstraszają do tego stopnia, że szukają konkretnych pozycji w Internecie, Netfliksie czy VOD.

Chcieć sobie można - kodowanie TVN24 z satelity Hot Birda zostanie?
Prawda jest taka, że ja sobie mogę... chcieć i wielu widzów też, żeby TVN24 odkodować z satelity na pozycji bardzo istotnej dla Europy - 13°E. Pytanie: co zrobi TVN Discovery? To trudno stwierdzić, ale po 18 latach kodowania trudno oczekiwać, by stacja mająca ustalone warunki brzegowe wobec operatorów zewnętrznych nagle stała się FTA.

Nie wiem, czy Polsat i TVN zdają sobie sprawę, że odkodowując swoje kanały informacyjne, mogłyby mocno pójść do przodu. Ten krok może byłby nieco ryzykowny, biorąc pod uwagę umowy z kablówkami, ale te i tak musiałaby dalej płacić za kanały - przecież nie usuną ich z oferty. Wydaje się, że tu nie ma co się zastanawiać. Chodzi o dostępność, a nie o politykę czy wybory, ponieważ od tego przy komercyjnych projektach należy trzymać się daleko.

Wydaje się, że Discovery dzięki swoim układom łatwo wprowadziłby ten kanał do oferty Sky UK czy innych wielkich platform - to może się opłacić!


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

499 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + DVB-T/T2/C Tuner

Zestaw Homatics BOX Q z DVB-T/T2/C Dongle to najpotężniejszy odtwarzacz...

469 zł Więcej...