reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Korynt - pielgrzymka motocyklowa śladami św. Pawła

dodano: 2019-10-20 20:11 | aktualizacja: 2019-11-04 10:58
autor: Paweł Drozd | źródło: ekai.pl/jezuici.pl/swm.pl

Korynt - pielgrzymka 2019 22 czerwca 2019 r. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie do Koryntu wyruszyła pielgrzymka motocyklowa Iskra Miłosierdzia. W trasę śladami św. Pawła wyjechało 400 motocyklistów. Metą pielgrzymki, którą zaplanowano na 30 czerwca, był Korynt w Grecji. Po drodze m.in. Filippi, Ateny i Meteory.

Korynt - pielgrzymka 2019


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ateny
Ateny

Korynt liczący około 38 tys. mieszkańców jest położony około 78 km na zachód od Aten. Otoczony jest nadmorskimi miasteczkami Lechaio, Isthmia, Kechries i Examilia oraz stanowiskiem archeologicznym i wioską starożytnego Koryntu. Zachowała się tam również częściowo rekonstruowana białym marmurem trybuna, z której przemawiał do Koryntian Paweł z Tarsu. Niestety liczne trzęsienia ziemi zniszczyły starożytny Korynt.
 
Korynt

Św. Paweł z Tarsu, urodzony jako Szaweł (Saul), zwany Apostołem Narodów, podczas swoich misji do Grecji 3 razy odwiedził Korynt i stąd też znamy „Listy do Koryntian” z Nowego Testamentu.
 
Korynt

50-52 r. - podczas drugiej misji: nauczał w Koryncie przez półtora roku, gdzie założył gminę chrześcijańską (Dz 18:1:17). Potem Paweł, opuściwszy Korynt w towarzystwie małżeństwa Akwili i Pryscylli, popłynął w stronę Syrii.
53-58 r. - trzecia podróż misyjna (Dz 20:2).
53-58 r. - trzecia podróż misyjna (por. 2 Kor 13:1).

Znane są jego dwa listy do mieszkańców Koryntu, choć podobno było ich więcej (zaginęły): 1. List do Koryntian (ok. 56/57, Efez) oraz 2. List do Koryntian (koniec 57, Macedonia).


Powrót do Polski i Ochryda

Dalszy pobyt w Grecji odbywał się na własną rękę, włącznie z powrotem do Polski bardzo różnymi trasami: przez Bułgarię i Rumunię lub Macedonię Północną, Serbię, Węgry, lub nawet przez Chorwację.

Po drodze jednej z grup udało się odwiedzić Ochrydę w Macedonii Północnej, która leży nad jeziorem Ochrydzkim.
Ochryda nazywana „Jerozolimą Bałkanów” była przedmiotem sporów między patriarchami Rzymu i Konstantynopola, wygranego ostatecznie przez Wschód. Może dlatego w Ochrydzie są liczne cerkwie, w tym m.in. cerkiew św. Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku, św. Pantelejmona, św. Jana w Kaneo z XIV wieku, św. Klemensa z XIII wieku, św. Jerzego, św. Zauma, św. Petki, św. Stefana. Są tam też ruiny bazyliki św. Erazma z IV wieku, ruiny twierdzy cara Samuela z X-XI wieku oraz starożytny teatr.

25 km na południe od Ochrydy leży zabytkowy klasztor św. Nauma, ucznia św. Cyryla.
 
Starożytny Teatr w Ochrydzie
Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo
Cerkiew świętej Zofii w Ochrydzie

Źródło: ekai.pl   

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...