reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KRRiT: Konsultacje w sprawie nowelizacji dyrektywy

dodano: 2019-11-07 00:55
autor: Łukasz Knapik | źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

KRRiT Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Na mocy art. 6 ust. 2 pkt 1 „Ustawy o radiofonii i telewizji” oraz realizując „Zasady postępowania konsultacyjnego”, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ogłasza konsultacje publiczne skierowane do administracji publicznej, podmiotów rynkowych, organizacji samorządu gospodarczego, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych oraz innych stron zainteresowanych tym procesem.

KRRiT Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w komunikacie, celem konsultacji jest właściwe rozpoznanie potrzeb i interesów poszczególnych środowisk oraz przeanalizowanie, z różnych perspektyw, obszarów tematycznych objętych nowelizacją „Dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych” („DAUM”).

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1808 z dnia 14 listopada 2019 roku zmieniła „Dyrektywę 2010/13/UE w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych („Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych”) ze względu na zmianę sytuacji na rynku” (zwaną dalej „DAUM”).

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy nie później niż do 19 września 2020 roku oraz do niezwłocznego przekazania tekstu tych przepisów do Komisji Europejskiej.

Jak czytamy w komunikacie, niniejsze konsultacje nie stanowią elementu procedury, o której mowa w „Wytycznych w zakresie prowadzenia konsultacji publicznych” zgodnie z par. 36 ust. 1 uchwały nr 190 Rady Ministrów z 29 października 2013 roku „Regulamin pracy Rady Ministrów”.

W procesie implementacji nowych przepisów „DAUM” Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie pełnić rolę ekspercką.

Konsultacje zostały przygotowane w uzgodnieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), któremu zgodnie z „Ustawą o działach administracji rządowej” z 4 września 1997 roku („Dziennik ustaw” z 2019.0.11.48) w art. 14 ust. 1 pkt. 9 powierzono kompetencje w zakresie polityki audiowizualnej. Jak czytamy w komunikacie, wnioski z konsultacji będą stanowić istotny wkład we wspólne prace MKiDN i KRRiT w procesie tworzenia założeń do nowelizacji „Ustawy o radiofonii i telewizji”. Prace te w zakresie dotyczącym obowiązków platform udostępniania plików wideo będą się toczyć także we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji jako właściwym w sprawach rozwoju społeczeństwa informacyjnego i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu oraz rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną, zgodnie z art. 12a ust. 1 pkt 6 i 7„Ustawy o działach administracji rządowej, o której mowa powyżej”.

Konsultacje KRRiT potrwają od 30 października do 30 listopada 2019 roku. Odpowiedzi na pytania należy zawrzeć w przeznaczonym do tego formularzu interaktywnym i przesłać na adres poczty elektronicznej [email protected] Respondenci mogą odpowiedzieć na dowolną liczbę pytań. W pytaniach wielokrotnego wyboru (a,b,c...) można wskazać dowolną liczbę propozycji. Ewentualne pytania dotyczące konsultacji i zawartych w nich zagadnień należy kierować do Departamentu Strategii Biura KRRiT (numer telefonu 22 597 30 84, adres poczty elektronicznej [email protected]).

Jak czytamy w komunikacie, raport z wyżej wymienionych konsultacji będzie przedstawiony w formie zagregowanej, to jest zawierającej zestawienie przekazanych uwag i opinii, bez danych osobowych respondentów. Ewentualne dane osobowe będą usuwane niezwłocznie po otrzymaniu odpowiedzi.

Pytania konsultacyjne zostały podzielone na dwie części: część pierwsza: pytania obejmujące 11 obszarów tematycznych, dotyczące audiowizualnych usług medialnych, to jest programów telewizyjnych i usług VOD; część druga: pytania obejmujące 14 obszarów tematycznych, dotyczące usług platform udostępniania wideo (zwanych dalej „VSP”).

- Ponieważ usługi te po raz pierwszy wchodzą w zakres stosowania niniejszej dyrektywy, zachęcamy do zapoznania się z informacją na temat ich definicji oraz możliwych kryteriów kwalifikowania tych usług - informuje KRRiT.
 
Materiały dodatkowe:
1. Informacja na temat poszerzenia zakresu „Dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych o usługi platform udostępniania wideo” - przejdź na stronę.
2. Pytania konsultacyjne do „DAUM” - część pierwsza - przejdź na stronę.
3. Pytania konsultacyjne do „DAUM” - część druga - przejdź na stronę.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2851S + pakiet Komfort+/Filmbox 6m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: dekoder ADB2851S (bez tunera DVB-T)...

179 zł Więcej...

Transmiter HDMI Megasat Premium do max. 100m

Bezprzewodowy transmiter HDMI firmy Megasat. Urządzenie pozwala na przesłanie sygnału...

669 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...
reklama