reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KE krytykuje wsparcie piractwa w Arabii Saudyjskiej

dodano: 2020-01-27 13:45 | aktualizacja: 2020-01-28 13:19
autor: HP | źródło: EC/Advanced TV

BeoutQ_logo_FB_360px.jpg Komisja Europejska opublikowała raport, w którym negatywnie wyróżnia Arabię ​​Saudyjską za „wyrządzenie znacznej szkody przedsiębiorstwom w UE” po dwuletniej kradzieży europejskich programów sportowych przez saudyjskie firmy beoutQ i Arabsat.

Al Jazeera News
Al jazeera beoutQ bein media 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Raport KE określa kraje priorytetowe - tylko 13 na całym świecie - na których „Unia Europejska skoncentruje swoje działania” w zakresie ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej w krajach trzecich, w tym w Arabii Saudyjskiej.

W szczególności Arabia Saudyjska została wybrana na podstawie oświadczeń posiadaczy praw i nadawców z całego europejskiego sportu - w tym UEFA, Premier League, LaLiga oraz (jako głównego celu piractwa Arabii Saudyjskiej) beIN MEDIA GROUP - dotyczących szerzącego się piractwa praw autorskich; wraz z wnioskami z innych branż, które ucierpiały z powodu wadliwych systemów patentowych i ochrony danych.

Arabia Saudyjska, obok Nigerii, jest jednym z dwóch krajów dodanych do dwuletniej „listy priorytetowej” Komisji Europejskiej.

Podkreślając „poważne niedociągnięcia” w ochronie i egzekwowaniu własności intelektualnej Arabii Saudyjskiej, raport stwierdza:

Arabia Saudyjska została wybrana z powodu jej globalnej roli jako regionalnego kraju tranzytowego dla podrobionych i pirackich towarów przeznaczonych dla UE, a także dlatego, że zainteresowane strony zgłaszają piractwo satelitarne i internetowe na dużą skalę oraz nieskuteczne środki egzekwowania w celu ich zwalczania.

BeoutQ udostępnia - bez zezwolenia - treści należące do organizatorów wydarzeń sportowych w UE oraz posiadaczy praw w UE (autorów i powiązanych posiadaczy praw) na terytorium Arabii Saudyjskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, a także w UE” wcześniej dodając, że zgodnie z oświadczeniami Arabia Saudyjska „nie podjęła wystarczających kroków w celu powstrzymania naruszenia, mimo że usługi satelitarne BeoutQ są [do niedawna] nadawane przez satelitę (Badr-4 / Arabsat-4b) z Arabsata będąca częściowo własnością państwa. ”

Chociaż kanały beoutQ nie były dystrybuowane przez satelitę od sierpnia ubiegłego roku, dekodery beoutQ są nadal szeroko rozpowszechnione w Arabii Saudyjskiej i innych krajach, i nadal zapewniają nielegalny dostęp do aplikacji pirackich IPTV innych firm, obejmujących wszystkie główne kanały sportowe i rozrywkowe na świecie, powodując straty miliardów dolarów.

Ponadto, jako przypomnienie o bezprecedensowej sytuacji w 2019 r., w której 8 wiodących światowych organizacji piłkarskich publicznie oświadczyło, że nie jest w stanie wszcząć postępowania w sprawie naruszenia praw autorskich w Arabii Saudyjskiej, w raporcie podkreślono, w jaki sposób rząd saudyjski działa jako własny sędzia i ława przysięgłych, zatwierdzając lub wetując wszelkich działania prawne przeciwko niemu:

„Jeśli chodzi o egzekwowanie prawa karnego, zainteresowane strony zgłaszają, że Ministerstwo Kultury i Informacji [Arabii Saudyjskiej] ma prawo do upoważnienia lub odmowy dostępu do Komitetu ds. Praw Autorskich, który jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za naruszenia praw autorskich w Arabii Saudyjskiej, a także do zatwierdzania lub odrzucania decyzji Komitetu ds. Praw Autorskich, co wydaje się niezgodne z Porozumieniem TRIPS [Światowej Organizacji Handlu]. Zasady te uzależniają dostępność karnych procedur sądowych i sankcji od względów politycznych lub subiektywnych.”


Wreszcie, ponieważ postępowanie przeciwko Arabii Saudyjskiej trwa w Światowej Organizacji Handlu („WTO”), a inne rządy (szczególnie rząd USA i rząd Wielkiej Brytanii) nadal potępiają beout Q i Arabsat, Komisja Europejska podkreśla, w jaki sposób Arabia Saudyjska po prostu ignoruje żądania, przepisy i podstawowa zasada prawa, odnosząc się do démarche pierwotnie zażądanej przez BBC i Sky w odniesieniu do beoutQ:

„W sierpniu 2018 r. UE oficjalnie wezwała Arabię ​​Saudyjską do podjęcia odpowiednich działań przeciwko piractwu satelitarnemu i internetowemu programów telewizyjnych należących również do posiadaczy praw UE. Wobec braku jakiejkolwiek reakcji lub działania UE złożyła pisemne oświadczenie strony trzeciej w [sporze WTO] ze względu na swój interes  w prawidłowej i spójnej interpretacji i stosowaniu porozumienia TRIPS i konwencji berneńskiej, a także swoje obawy dotyczące wpływu na interesariuszy z UE.”


W rzeczywistości ostatni raz Arabia Saudyjska publicznie skomentowała tę kwestię za pośrednictwem Ministerstwa Mediów, które twierdziło latem 2019 r., że komunikat prasowy Wimbledonu „bezpodstawnie twierdzi”, że „Arabia Saudyjska jest w jakiś sposób współwinna transmisji beoutQ”, które „oba obraża Arabię ​​Saudyjską i jest złośliwym kłamstwem ”.

„Najnowszy raport Komisji Europejskiej stanowi uzupełnienie istniejących zaproszeń (w tym na najwyższych szczeblach rządów USA i Wielkiej Brytanii) wzywających Arabię ​​Saudyjską do przestrzegania praworządności”

- zauważył Yousef Al-Obaidly, CEO beIN MEDIA GROUP.

„Jako największy nabywca praw medialnych w światowym sporcie nie ma to nic wspólnego z polityką - to kradzież komercyjna i prosta. Nie występujemy przeciwko Arabii Saudyjskiej, ale przeciwko każdemu narodowi, firmie lub osobie, która kradnie treści sportowe. Nawet dzisiaj, po ponad dwóch latach, jedynym sposobem na oglądanie większości międzynarodowych sportów premium w Arabii Saudyjskiej są nielegalne sposoby. Jedyną wiadomością, którą wysyła to do międzynarodowych nadawców i posiadaczy praw na całym świecie, jest to, że nie możesz zarabiać ani chronić swojego adresu IP w Arabii Saudyjskiej. ”

Ochrona własności intelektualnej ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego UE i naszej zdolności do zachęcania do innowacji i pozostania konkurencyjnym na całym świecie”

- powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. Handlu.

Aż 82% całego eksportu UE pochodzi z sektorów zależnych od własności intelektualnej. Naruszenia własności intelektualnej, w tym piractwo, zagrażają setkom tysięcy miejsc pracy w UE każdego roku. Informacje zebrane w raporcie umożliwią nam jeszcze skuteczniejszą ochronę firm i pracowników w UE przed naruszeniami własności intelektualnej, takimi jak podrabianie lub piractwo praw autorskich. ”


 

Źródło: advanced-television.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

519 zł Więcej...