reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MEV-1 przedłużył życie satelity Intelsat 901 [wideo]

dodano: 2020-02-28 22:56
autor: Jan Borejko | źródło: Northrop Grumman Corp./parabola.cz

MEV-1 first docking Intelsat 2020 360px.jpg Northrop Grumman Corp. i jej spółka zależna SpaceLogistics LLC stoją za sukcesem ożywienia na orbicie wycofanego satelity. 26 lutego udało się połączyć z satelitą telekomunikacyjnym Intelsat 901 (IS-901) na orbicie cmentarnej, gdzie podano paliwo "nieżywemu satelicie" za pośrednictwem pojazdu MEV-1 (Mission Extension Vehicle - 1). Intelsat 901 wróci na pozycję 27,5°W - ma tam pracować kolejne 5 lat!

Northrop Grumman
MEV-1 first docking Intelsat 901 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
26 lutego 2020 r. przemysł kosmiczny odniósł znaczący sukces, bo po raz pierwszy udało się ożywić już wycofanego z pracy satelitę telekomunikacyjnego, który teraz wznowi działalność komercyjną na orbicie geostacjonarnej.

Mowa o satelicie Intelsat 901, który ma wrócić na orbitę geostacjonarną, a konkretnie na pozycję 27,5°W, gdzie powinien znaleźć się pod koniec marca 2020 r. Na tej pozycji obecnie pracuje inny satelita - Intelsat 907.

 - Nasz pojazd przedłużający misję zapewnia innowacyjną usługę przedłużania życia satelitów - powiedział Tom Wilson, prezes SpaceLogistics LLC

Razem Northrop Grumman, SpaceLogistics LLC i Intelsat zrobiły pierwszy krok w pionierskich usługach logistyki kosmicznej dla klientów komercyjnych i rządowych.


9 października 2019 r. pojazd MEV-1 wraz z satelitą Eutelsat 5 West B został wyniesiony rosyjską rakietą Proton.  Przypomnijmy, że satelita Intelsat 901 został wycofany z eksploatacji w grudniu 2019 r. z powodu braku paliwa. Służył na orbicie przez 18 lat. Teraz po misji MEV-1 jego praca na orbicie zostanie przedłużona o kolejne 5 lat. Następnie powróci na orbitę cmentarną, gdzie pozostanie.

Co interesujące pojazd MEV-1 będzie gotowy do przedłużenia życia innego satelity po wydłużeniu pracy satelity Intelsat 901.

- Od dziesięcioleci Intelsat jest liderem innowacji i zmieniającej grę technologii kosmicznej. Przekraczanie granic tego, co jest możliwe, znajduje się tutaj w naszym DNA - dlatego nie zawahaliśmy się zostać pierwszym klientem MEV-1 - powiedział Mike DeMarco, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. usług operatora Intelsat. 

- Jesteśmy dumni z tworzenia historii z SpaceLogistics LLC i Northrop Grumman na tym przełomowym kamieniu milowym.


MEV-1 został zaprojektowany i zbudowany w Dulles w stanie Wirginia. Northrop Grumman wykorzystuje mechaniczny system dokowania, który łączy się z satelitą danego klienta. Zaprojektowany do wielokrotnego dokowania, MEV może świadczyć usługi satelitarne przez 15 lat. Pod koniec tego roku firma zamierza wypuścić drugą wersję pojazdu MEV-2, która będzie używana dla aktywacji innego satelity Intelsat.

Ta usługa przedłużania życia satelitów to tylko pierwszy krok w  planie rozwoju technologii. Wizją firmy jest stworzenie floty pojazdów do obsługi satelitarnej, która nie tylko przedłuży żywotność satelitów, ale zapewni inne usługi, takie jak zmiany nachylenia i inspekcje satelitów, a także wykorzysta zaawansowaną technologię robotyki do wykonywania dodatkowych funkcji, takich jak naprawa na orbicie i montaż.

 

Źródło: northropgrumman.com  parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Laminas OFC-1200 AE

Antena epoksydowa 1,3m z zawieszeniem AE na 1 satelitę -...

750 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna podwójna E863B - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin dwuczęściowa do masztów...

139 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

279 zł Więcej...
reklama