reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Arte po polsku z cyklem „Mówimy o prawach kobiet”

dodano: 2020-03-07 09:32
autor: Łukasz Knapik | źródło: Arte

Arte po polsku Serwis VOD Arte po polsku w cyklu „Mówimy o prawach kobiet” pokaże takie filmy jak „#MeToo w świecie tańca”, „Rosja, kobiety w niebezpieczeństwie”, „Sekrety kobiet”, „Argentyna: Bunt kobiet”, „Rożawa: Kobieca rewolucja”, „Karate przeciw gwałcicielom”, „Kongo: Emancypacja kobiet - górników” i „Delphine i Carole. Nieposłuszne”.

Arte po polsku


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
8 marca obchodzone są Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet oraz Dzień Kobiet. Z tej okazji bezpłatna platforma VOD Arte po polsku przygotowała cykl 8 filmów dokumentalnych „Mówimy o prawach kobiet” o pozycji i o roli kobiet we współczesnym świecie. Przemoc seksualna, codzienna przemoc domowa, brak praw do decydowania o własnym ciele, edukacji i przyszłości - o czym jeszcze trzeba przestać milczeć? Wszystkie filmu dostępne są bezpłatnie.

Jak czytamy w komunikacie, w 2017 roku fala „#MeToo” uwolniła głos kobiet i pokazała, jak bardzo jest ważny i silny. Jednak molestowanie seksualne to kropla w morzu w dyskursie o prawach współczesnych kobiet, które muszą walczyć o prawo do decydowania o każdym aspekcie swego życia - od ciała po prawa wyborcze. Twórcy dokumentów pokazanych w darmowym serwisie VOD Arte po polsku, należącym do europejskiej telewizji Arte, w cyklu „Mówimy o prawach kobiet” nie tylko pokazują sytuację kobiet w różnych regionach świata, od Europy po Syrię i Kongo, a także zadają pytanie, w jaki sposób i co można zrobić, aby dokonały się zmiany.

Filmy w cyklu „Mówimy o prawach kobiet”:

„#MeToo w świecie tańca”
Niemcy 2019, reżyseria: Lena Kupatz i Lina Schienke

Jak czytamy w opisie, w 2017 roku fala „#MeToo” uwolniła głos kobiet w całej branży artystycznej (więcej tutaj). Akcja zachwiała również światem tańca. Dokument pokazuje, jak bardzo fizyczna sztuka sceniczna jest podatna na nadużycia. Film będzie dostępny od wtorku, 10 marca do czwartku, 9 kwietnia br.

„Rosja, kobiety w niebezpieczeństwie”
Francja 2017, reżyseria: Galina Breitkreuz

36-letnia Jana Sawczuk została pobita na śmierć przez partnera. Od śmierci Jany jej ojciec mówi publicznie o tym, o czym większość Rosjan woli milczeć - o codziennej przemocy domowej. Rosyjskie kobiety się zmieniły, jednak przekonanie, że „jak bije, to kocha” wciąż pozostaje żywe. Tabu czasów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, przemoc domowa, zaczyna być w Rosji dostrzegane. Wciąż jednak problem ten jest bagatelizowany. Film będzie dostępny do poniedziałku, 31 sierpnia br.

„Sekrety kobiet”
Niemcy 2015, reżyseria Stefanie Brockhaus

- Trzy pokolenia kobiet, które stanęły przed ciężką decyzją o aborcji. Dokument pokazuje drogę, jaką przechodzi kobieta postawiona przed koniecznością podjęcia tej decyzji - czytamy w opisie. Film będzie dostępny do czwartku, 4 czerwca br.

„Argentyna: Bunt kobiet”
Francja 2019, reżyseria: Karen Naundorf

Jak czytamy w opisie, społeczeństwo argentyńskie jest uważane za jedno z najbardziej maczystowskich na świecie - wiele Argentynek skarży się na to, że są traktowane jak przedmioty. W Buenos Aires 4 lata temu protesty na rzecz praw kobiet przekształciły się w prokobiecy ruch, który walczy również o prawo do aborcji. Film będzie dostępny do soboty, 8 października 2022 roku.

„Rożawa: Kobieca rewolucja”
Francja 2018, reżyseria: Mylène Sauloy

Umowa społeczna Rożawy - regionu zajmującego jedną trzecią terytorium Syrii - przewiduje równe prawa dla kobiet, wolność wyznania i zakaz kary śmierci. To zdumiewający rozwój wydarzeń w ultra-macho, wieloetnicznym regionie Bliskiego Wschodu borykającym się z nacjonalizmem i nietolerancją religijną. Film będzie dostępny do wtorku, 9 listopada 2021 roku.

„Karate przeciw gwałcicielom”
Francja 2017, reżyseria: Katia Clarens

Laurence Fischer, trzykrotna mistrzyni świata w karate, od 3 lat współpracuje z fundacją wspierającą zgwałcone kobiety z Demokratycznej Republiki Konga. Dzięki jej naukom młode kobiety na nowo odnajdują pewność siebie. Film będzie dostępny do soboty, 23 maja br.

„Kongo: Emancypacja kobiet - górników”
Francja 2019, reżyseria: Eleonora Vio i Marine Courtade

Kobiety w górnictwie w Demokratycznej Republice Konga pracują prawie za darmo. Wiele jest zmuszonych do uzupełnienia swoich zarobków prostytucją lub kradzieżą. Ale nadchodzą zmiany. Grupa kobiet na wschodzie kraju jest zdecydowana założyć własną spółdzielnię. Film będzie dostępny do soboty, 29 września 2029 roku.

„Delphine i Carole. Nieposłuszne”
Francja 2019, reżyseria: Callisto Mc Nulty

W 2009 roku feministyczna reżyserka, Carole Roussopoulos, kilka miesięcy przed śmiercią zainicjowała projekt dokumentalny poświęcony swojej przyjaciółce Delphine Seyrig - feministce, aktorce i działaczce na rzecz praw kobiet. - Projekt ten był punktem wyjścia tego filmu, który zanurza nas w latach 70. ubiegłego wieku, epoce złośliwego aktywizmu, wesołego i szalonego, ale także otwartej mizoginii propagowanej w mediach - czytamy w opisie. Film będzie dostępny do soboty, 2 maja br.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

279 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Kabel bez wiercenia - super płaski

Przejściówka 20cm umożliwiająca przejście kabla antenowego do anteny satelitarnej lub...

15 zł Więcej...
reklama