reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UKE: Refarming w Polsce odbędzie się bez opóźnień

dodano: 2020-03-18 14:00 | aktualizacja: 2020-03-18 14:40
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

NTC naziemna telewizja cyfrowa antena 360px.jpg Po informacjach dotyczących zawieszenia procesu refarmingu naziemnej telewizji cyfrowej w Portugalii, a także wstrzymania procesu migracji z DVB-T na DVB-T2 w Czechach, pojawiły się pytania, czy opóźnienia dotkną również polskiego rynku. Zmiany w harmonogramach w Portugalii i Czechach są spowodowane rozprzestrzenieniem się koronawirusa i wynikającymi z tego obawami o możliwe problemy w zachowaniu ciągłości odbioru telewizji naziemnej przez obywateli tych krajów.

NTC DVB-T naziemna telewizja cyfrowa MUX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Refarmingiem określa się przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694-790 MHz do niższego zakresu 470-694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także z zapowiadanym przejściem na nadawanie w DVB-T2/HEVC.

Jak poinformował 18 marca br. portal satkurier.pl rzecznik prasowy UKE, nie są planowane zmiany w harmonogramie refarmingu w 2020 roku.
 

- Odnosząc się do pytań dotyczących refarmingu pasma 700 MHz, wyjaśniam, że Urząd nie planuje wprowadzać zmian do harmonogramu refarmingu w 2020 roku - powiedział dla satkurier.pl Martin Stysiak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Nasza redakcja zwróciła się z prośbą o komentarz również do rzecznika prasowego firmy Emitel. 17 marca otrzymaliśmy następującą odpowiedź:
 

- Na obecnym etapie za wcześnie jest na jednoznaczną odpowiedź. Analizujemy sytuację, jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi dostawcami. Wiele zależy od rozwoju wydarzeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym - poinformowała satkurier.pl Agnieszka Sobucka, menedżer ds. komunikacji i PR, rzecznik prasowy Emitel.

Przypomnijmy, że zgodnie z harmonogramem, pierwsze zmiany w ramach procesu refarmingu zostaną przeprowadzone w nocy z 29 na 30 marca 2020 roku i będą dotyczyły Białogardu i Koszalina. Sygnały zostaną wówczas przeniesione odpowiednio z kanału 45 na 21 oraz z kanału 40 na 28. Natomiast ostatnie zmiany nastąpią w nocy z 29 na 30 czerwca 2022 roku.

Osobno, UKE opublikował też wstępny plan zmiany technologii nadawania multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Przełączenie na DVB-T2/HEVC nastąpi najwcześniej w południowo-zachodniej Polsce. Pierwszy etap zaplanowano na 28 marca 2022 roku, a kolejne na: 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca.

Zobacz zarządzenie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz (plik PDF).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

469 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...