reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wenezuela utraciła kontrolę nad satelitą VeneSat-1

dodano: 2020-03-26 00:16 | aktualizacja: 2020-03-26 00:53
autor: Dr. Satelita | źródło: Seradata/AGI/Lyngsat

Satelita Simon Bolivar Venesat 1 wenezuela 360px.jpg Raport wyspecjalizowanych obserwatorów Seradata twierdzi, że satelita VeneSat-1 (Simon Bolivar) należący do Wenezueli kręci się bez kontroli wokół własnej osi na nieużywanej orbicie i może nie być możliwy do odzyskania. Satelita powinien znajdować się na pozycji 78°W, ale ostatnio 24 marca miał znajdować się na odległej pozycji 120°W, gdzie miało trwać jego przesuwanie o 3,6°W/dziennie na zachód. To kluczowy satelita dla nadawców i platform w Wenezueli.

Simon Bolivar
Satelita Simon Bolivar Venesat 1 wenezuela 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita VeneSat-1 - znany również jako Simon Bolivar - został zbudowany przez China Great Wall Industry Corp. i wprowadzony na orbitę w 2008 roku z przewidywaną długością pracy na orbicie około 12 lat. Satelita ten miał pewne problemy od co najmniej 10 dni po serii manewrów z 13 marca br., ale wcześniej w lutym była mowa o zgłoszonym problemie z panelami słonecznymi.

Satelita Simon Bolivar jest własnością rządu Wenezueli. Do dyspozycji ma transpondery pasma C i Ku. Powinien działać na pozycji 78°W. Satelita służył widzom platformom DTH w Wenezueli i obejmował pakiet płatnej telewizji CANTV oraz usługi SiBCI, w tym Telesur.

Inny obserwator tego co dzieje się na orbicie, Bob Hall z Pensylwanii z Analitical Graphics (AGI), wykorzystując obserwacje teleskopowe, powiedział branżowemu portalowi Space News, że satelita Simon Bolivar przesunął się o 30 stopni od swojej właściwej pozycji orbitalnej. Twierdzi on, że jest całkiem możliwe, że satelita Simon Bolivar może zostać odzyskany w miarę upływu czasu, ale pod warunkiem, że nie został poważnie uszkodzony. Nie do końca wiadomo dlaczego satelita znalazł się na tak odległej pozycji i czy nie spowoduje on uszkodzeń innych satelitów na orbicie, bo obok jest kilka amerykańskich satelitów telekomunikacyjnych. Odległości na orbicie w skali 36 tys. km od Ziemi są ogromne, ale nigdy nie wiadomo.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Gold Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Gold Combo UHD 4K S2X - wersja uznanego...

459 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna podwójna E863B - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin dwuczęściowa do masztów...

139 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Prime

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

1 090 zł Więcej...
reklama