dodano: 2020-05-22 17:54 | aktualizacja:
2020-05-23 15:40
autor: HP |
źródło: internationalwebpost.org/davidemaggio.it/parabola.cz
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Włoska policja finansowa
Guardia di Finanza odkryła kolejne 10 nielegalnych usług telewizyjnych IPTV, które zapewniły dostęp do kanałów włoskiej płatnej telewizji za niewygórowaną opłatą. Żeby było śmieszniej to podczas pandemii koronawirusa pirackie strony dość nieudolnie sugerowały pozostanie w domu i oglądanie nielegalnej oferty kanałów z platformy IPTV.
Piracka platforma Xtream Codes, zbudowana przez dwóch obywateli Grecji, umożliwiała przekształcanie strumieni audiowizualnych chronionych prawem autorskim w dane komputerowe. Członkowie pirackiej organizacji, jak wyłonili się z dochodzeń, przygotowali i zarządzali przestrzeniami IT za granicą, przez które retransmitowali sygnały płatnych kanałów na dużą skalę, również we Włoszech.
Działała dobrze zorganizowana sieć dystrybucji, rozproszona na całym terytorium Włoch.
Główne „bazy" pirackiej sieci były w Lombardii, Veneto, Kampanii, Apulii, Kalabrii i Sycylii. Potencjalny abonent otrzymywał sygnał do setek płatnych kanałów. Nielegalnie pozyskane całe pakiety kanałów pay-tv później odsprzedawano klientowi końcowemu w cenie około 12 euro/mies., co było bardzo atrakcyjną ceną, a często użytkownik nie zdawał sobie sprawy, że to piracka oferta.
Prokuratura w Neapolu wydała 8 europejskich nakazów dochodzeniowych, które za pośrednictwem Europejskiej Agencji ds. Koordynacji Śledczej i Współpracy Sądowej „Eurojust” zostały wykonane przez miejscową policję w Holandii, Francji, Grecji, Niemczech i Bułgarii.
Sąd wydał decyzję przeciwko 3 firmom i 5 osobom fizycznym.
Oprócz zajęcia i zaciemnienia całej platformy Xtream Codes, zamknięto 80 stron internetowych i 183 serwery służące do obsługi i rozpowszechniania pirackiego streamingu. W momencie akcji i zajęcia serwerów było ponad 700 tys. pirackich użytkowników online. Tylko we Włoszech doszło do 25 przeszukań.
- Dzięki adresom IP udało nam się zidentyfikować całą piracką organizację, która działała nie tylko we Włoszech, ale i całej Europie za pośrednictwem szeregu serwerów połączonych ze sobą. Za pośrednictwem platformy Xtream Codes udało im się stworzyć serię pakietów, szyfrując sygnał dużych platform w sektorze telewizyjnym i sprzedając wszystkie pakiety kanałów telewizyjnych po bardzo niskich cenach - podkreślił Giovanni Reccia, dowódca jednostki specjalnej ds. ochrony prywatności i oszustw technologicznych Guardia di Finanza.
Śledztwo było kierowane przez prokuratora Republiki Neapolitańskiej Giovanniego Melillo i koordynowane przez zastępcę prokuratora Vincenzo Piscitellego i zastępcę prokuratora Valerię Sico. Prokurator Melillo zwrócił uwagę na znaczenie wykonanych prac i operacji przeprowadzonych w różnych krajach europejskich. Prokuratura w Neapolu działa wspólnie z Eurojustem i prokuraturą w Rzymie.
Piractwo jest plagą, która pochłania zasoby, które zostałyby zainwestowane w inny sposób, a także zasila przestępcze organizacje. Tylko we Włoszech straty z tego tytułu przekraczają 1 mld euro. Włoska Liga Serie A przeznaczyła znaczne środki na zwalczanie tego przestępczego zjawiska.
- To doskonała wiadomość dla naszego kraju, znanego niestety z dużej liczby hakerów - skomentował dyrektor generalny ligi Serie A Luigi De Siervo - chcę podziękować wszystkim, którzy brali udział w tej wielkiej akcji przy współpracy kilku krajów, pokazując jak bardzo potrzebne jest zaangażowanie wszystkich w zwalczanie tej zakazanej praktyki.
- W końcu zaczynamy przywracać praworządność, będziemy kontynuować naszą działalność uświadamiającą, aby ścigać organizacje przestępcze, a także każdego użytkownika, który ryzykuje grzywny w wysokości do 25 tys. euro za korzystanie z nielegalnej telewizji IPTV. Piractwo zabija piłkę nożną, ale mogę powiedzieć, że nasz świat jest znacznie lepszy - dodał De Siervo.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.