reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Großglockner Hochalpenstraße - alpejska droga widokowa

dodano: 2020-06-21 19:37
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Großglockner Hochalpenstraße - Fuscher Törl Przyznam, że ostatnią rzeczą, jaką chciałam zobaczyć podczas wycieczki w austriackie Alpy, była słynna wysokogórska droga widokowa Großglockner Hochalpenstraße, wijąca się serpentynami między szczytami Wysokich Taurów. Wyszłam z założenia, że szkoda jest czasu na siedzenie za kółkiem, kiedy wokół panuje piękna pogoda zachęcająca do długich, pieszych wędrówek. Zdarzyło się jednak tak, że jeden z dni mojego czerwcowego pobytu w Austrii był wyjątkowo pochmurny i deszczowy. Nie pozostało mi nic innego, jak przejechać się tą drogą, tak chętnie fotografowaną i filmowaną nie tylko przez turystów. Bynajmniej nie żałowałam.

Großglockner Hochalpenstraße


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

5. Fuscher Törl (2428 m n.p.m.)
Taras widokowy na Großglockner i inne szczyty. Pomnik pracowników, którzy zginęli przy budowie Großglocknerstraße. Restauracja. Możliwość noclegu.
 
Restauracja Fuscher Törl
Widok z parkingu Fuscher Törl
Widok z parkingu Fuscher Törl

6. Punkt dydaktyczny Greifvögel (2320 m n.p.m.)
Orły przednie to największe ptaki występujące w Alpach. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć te potężne drapieżniki podczas ich majestatycznego lotu. Tablice dydaktyczne przybliżają styl życia „królów przestworzy”.

7. Fuscher Lacke (2262 m n.p.m.)
Na placu nad niewielkim jeziorem znajdowała się kiedyś stróżówka. Dziś mieści się tam wystawa Bau der Straße (Budowa ulicy). Jest tam też plac zabaw i restauracja. Herbert Haslinger, gospodarz Mankeiwirt, zajmuje się hodowlą świstaków. W restauracji można spróbować m.in. Kaiserschmarrn - omletu cesarskiego (słodkiego, grubego naleśnika porwanego w trakcie smażenia na kawałki). Możliwość noclegu.
 
Widok na Fuscher Lacke i masyw Brennkogel z Fuscher Törl

8. Wystawa geologiczna na świeżym powietrzu Tauernfenster (2290 m n.p.m.)
Ustawione tutaj przekroje geologiczne zbudowane są ze skał występujących w Wysokich Taurach. Brama wejściowa o wysokości ponad 5 m wykonana jest z prasinitu - skały o zielonkawym zabarwieniu, z której zbudowany jest Großglockner.
 
Przekrój geologiczny
W tle tunel Mittertörl - jeden z dwóch na trasie

9. Przełęcz Hochtor (2504 m n.p.m.)
Wystawa Passheiligtum Hochtor ze słynną rzeźbą Herkulesa z brązu. Ścieżka dydaktyczna Kelten-, Säumer- und Römerweg o ludziach, którzy przemierzali góry tą przełęczą kilka tysięcy lat temu.
 
Widok z przełęczy Hochtor (obok wlotu tunelu) na południe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...