reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Kostaryka

dodano: 2020-06-25 15:19 | aktualizacja: 2020-09-07 13:49
autor: Inż. Daniel Szenk | źródło: SAT Kurier 5-6/2020

Kostaryka Na początku XVI wieku Krzysztof Kolumb, kiedy dotarł do wybrzeża tego kraju, podobno powiedział: „la costa rica”, co w tłumaczeniu oznacza bogate wybrzeże. I rzeczywiście śmiało można stwierdzić, że odpowiada to pierwszemu wrażeniu, jakie robi na nas Kostaryka, często porównywana w turystycznych folderach do raju.

Kostaryka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z kolei na przeciwległym wybrzeżu Kostaryki od strony Morza Karaibskiego znajduje się Park Narodowy Tortuguero. Największą atrakcją tego parku jest możliwość podglądania różnych gatunków żółwi morskich składających w okresie letnim jaja na plaży. W Tortuguero pojawiają się zarówno żółwie zielone i skórzaste, jak też zagrożone wyginięciem żółwie szylkretowe.
 
Znak drogowy z wizerunkiem krokodyla
Tablica informująca o obecności krokodyli

Jednym z bardziej fascynujących parków Kostaryki jest Park Narodowy Rincon de la Vieja, który rozciąga się niedaleko granicy z Nikaraguą i którego centralny punkt stanowi czynny wulkan Rincon de la Vieja posiadający aż 9 kraterów.

W trakcie wielu wycieczek objazdowych po Kostaryce turyści mają też okazję poznać sekrety produkcji czekolady, zobaczyć, w jaki sposób zbiera się owoce z drzewa kakaowego, jak wydobywa się z nich ziarna i jak poddaje się je fermentacji.
 
Tukan

JEDZENIE

Kostarykańska żywność jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna, a ryż z czarną fasolą z przyprawami i kurczakiem lub innym rodzajem mięsa, zwany Gallo Pinto, jest obowiązkową potrawą serwowaną w wielu restauracjach. W typowym menu znaleźć można liczne warzywa i przeróżne owoce często nawet w ogóle nieznane u nas w Polsce.

Poza kawą można spróbować tutaj przepysznej czekolady. Rośnie tutaj jedna z najszlachetniejszych na świecie odmian kakaowca. Kostarykanie jedzą też casado, czyli ryż i fasolę z dodatkiem kurczaka, wołowiny bądź ryby. Popularnością cieszą się także patacones, czyli smażone placuszki z zielonych bananów. Przysmakiem jest tamales. Gotowany ryż miesza się z różnymi warzywami, najczęściej kukurydzą i marchewką. A z zup sopa negra (kremowa zupa fasolowa).

Poza rodzimą kuchnią można skorzystać z innych kuchni świata, a do najliczniejszych w San Jose należą chińskie restauracje. Także restauracje fast food są bardzo popularne, a sieć McDonald’s jest w stolicy bardzo gęsta – chyba nawet bardziej niż w Stanach Zjednoczonych.

KAMIENNE KULE

Na terenie Kostaryki można spotkać kamienne kule różnych rozmiarów, od niewielkich kilkucentymetrowych do ogromnych o średnicy prawie 2,5 m. Archeolodzy nie są jednomyślni w kwestii, czemu miały one służyć, jednakże są zgodni, że powstawały na przestrzeni od 200 roku p.n.e. do 800 roku n.e. Najczęściej wykonane są ze skały magmowej. Aktualnie ich liczbę szacuje się na około 300. Wiele z nich zostało wywiezionych z Kostaryki, ale w 1970 roku władze samorządowe objęły je ochroną, zaś w 2014 roku kule zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kamienna kula przed muzeum prekolumbijskim
Zagramy w piłkę?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ameryka Płn. i Płd.


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Złącze F PCT 6,8 mm Kompresyjne

Specjalne złącze kompresyjne dla kabla satelitarnego. Złącze to zostało tak...

2 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...