reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Paragwaj w cztery dni

dodano: 2016-11-20 17:14 | aktualizacja: 2017-04-19 17:54
autor: Tomasz Bobrowski | źródło: SAT Kurier 7-8/2015

Aquabidan_rozladunek_Paragwaj W marcu 2015 roku zostałem zaskoczony nagłą propozycją wyjazdu do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Na podjęcie decyzji miałem 24 godziny, aby w ciągu tygodnia wylecieć do Buenos Aires, a zaraz potem do Ushuaia. Stamtąd statkiem na Wyspę Króla Jerzego i 8 godzin na wykonanie serwisu antenowego. Potem czekał mnie 8-dniowy rejs powrotny statkiem do portu La Plata w Argentynie. Korzystając z okazji, postanowiłem przez następne 3 tygodnie zwiedzić wodospady Iguazu, Paragwaj oraz Pantanal, Kurytybę i Rio de Janeiro w Brazylii. Właśnie o Paragwaju, kraju niezbyt często odwiedzanym przez turystów, chciałbym tu napisać kilka słów.

Aquibadan_Bahia_Negra_Paragwaj


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Mój kontakt z Paragwajem rozpoczął się w miejscu, gdzie stykają się granice trzech państw: Argentyny (Puerto Iguazu), Brazylii (Foz do Iguacu) i Paragwaju (Ciudad del Este). Po 2-dniowym zwiedzaniu wodospadów od strony Argentyny i Brazylii, pojechałem autobusem miejskim w Foz do Iguacu (Brazylia), zwiedzić jedną z największych budowli na świecie, a mianowicie zaporę Itaipu Dam. Jest to obecnie druga pod względem wielkości zapora na świecie, na rzece Parana i na granicy Brazylii i Paragwaju. Budowa trwała łącznie 39 lat i została zakończona w 2014 roku. Tym gigantycznym przedsięwzięciem zarządza spółka Itaipu Binacional, w której 50% udziałów należy do Brazylii i 50% do Paragwaju. Elektrownia wodna, za pomocą 20 generatorów, po 700 MW każdy, produkuje rocznie 98,6 TWh energii, co zaspakaja 90% zapotrzebowania na energię całego Paragwaju i 17% całej Brazylii.
 
Zapora Itaipu Dam

Pomiędzy trzema miastami położonymi w trzech krajach można się przemieszczać za pomocą autobusów miejskich. Aby jednak dostać się z Puerto Iguazu w Argentynie do Ciudad del Este w Paragwaju, trzeba przejechać przez most na rzece Parana, który łączy Foz Iguacu w Brazylii z Ciudad del Este w Paragwaju. Komunikacja jest tak zorganizowana, że autobus miejski z Argentyny do Paragwaju przejeżdża przez Brazylię, nie zatrzymując się, tak więc nie trzeba tam pokazywać i stemplować paszportów. Miasto graniczne Ciudad del Este to miejsce, gdzie Argentyńczycy i Brazylijczycy dokonują tanich zakupów, głównie sprzętu elektronicznego, jako że w Paragwaju nie ma ceł ani VAT.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ameryka Płn. i Płd.


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 159 zł Więcej...
reklama