reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Problem z TVP3 na tunerach Linux

dodano: 2020-10-06 12:13
autor: Mariusz Kobiela | źródło: SAT Kurier 7-8/2020

TVP3 TVP 3 Trójka Użytkownicy odbiorników na systemie Linux zgłaszają nam problem z odbiorem więcej niż jednej lokalnej wersji TVP3. Polega on na tym, że wersje te są zapisywane pod jedną częstotliwością. Jak rozwiązać ten problem?

TVP3 TVP 3 Trójka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na przykładzie Krakowa wygląda to tak, że po automatycznym przeskanowaniu częstotliwości naziemnych, TVP3 Kraków zapisywany jest pod częstotliwością 634 MHz (k. 41), podczas gdy faktycznie nadawany jest na częstotliwości 482 MHz (k. 22). Na kanale 41 nadawany jest MUX 3 z RTON Wisła/Skrzyczne z kanałem TVP3 Katowice. W takim przypadku możliwy jest odbiór wersji z Katowic a nie z Krakowa. Oczywiście odbiór wersji krakowskiej uzyskać można po ręcznym przeskanowaniu kanału 22. Wtedy nastąpi sytuacja odwrotna. Będzie można oglądać wersję krakowską a nie katowicką.

Istnieje jednak pewien trik, po wykonaniu którego będzie można oglądać obie wersje, a w niektórych rejonach kraju nawet kilka wersji lokalnej „trójki”. Aby to przeprowadzić, należy mieć tuner wpięty do lokalnej sieci LAN (kabel lub Wi-Fi). Następnie pobrać ze strony dreamboxedit.com program DreamboxEDIT. Skonfigurować go, aby uzyskać połączenie z tunerem. Pobrać listę kanałów. Potem przefiltrować kanały tak, aby wyświetliły się tylko naziemne programy (rys. 1).
 
Rys. 1. Obie wersje TVP3 błędnie zapisane pod tą samą częstotliwością

Na liście znaleźć kanał nieodbierany (w tym przypadku TVP3 Katowice). Najechać na niego myszką i wcisnąć prawy przycisk. Rozwinie się menu, z którego należy wybrać opcję „Edycja transpondera i nadawcy” (rys. 2). Wyświetli się tabela z obecnymi nieprawidłowymi parametrami kanału.
 
Rys. 2. Rozwijane menu

Z lewej strony w części Transponder należy w polu ID Transpondera zmienić wartość o jeden większą np. na 4 i w polu częstotliwość wpisać prawidłową w tym przypadku 634. Dodatkowo w polu Flagi zaznaczyć opcję „(Utrzymaj): Nie aktualizuj automatycznie parametrów nadawcy” (rys. 3).
 
Rys. 3. Edycja transpondera przed i po oraz zmiana w polu Flagi

Po zmianie zatwierdzić przyciskiem „Dodaj”. Na liście kanałów pojawi się kopia TVP3 Katowice z prawidłową częstotliwością (rys. 4).
 
Rys. 4. TVP3 Katowice już pod poprawną częstotliwością

Po tej operacji należy listę wgrać do tunera, tuner najlepiej zrestartować i można oglądać.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...