reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 30°W?

dodano: 2020-12-14 10:54
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 9-10/2020

Hispasat 30W-6 HISPASAT jest hiszpańskim operatorem łączności satelitarnej, liderem w dystrybucji treści w językach hiszpańskim i portugalskim. Dzięki 30-letniemu doświadczeniu grupa Hispasat jest obecna na Półwyspie Iberyjskim oraz w Ameryce Łacińskiej, gdzie jest czwartym operatorem satelitarnym. Silne wiązki europejskie stacjonujących satelitów Hispasat 30W-5 i Hispasat 30W-6 pozwalają na stabilny odbiór w Polsce bez potrzeby stosowania wielkich anten. Pozycja 30°W to transmisje DTH, DTT, kanałów FTA, PLS/Multistream i ciekawe przekazy satelitarne.

Hispasat
Hispasat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jak wyszukać pozycję 30°W?

Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E.

1. Satelity Hispasat 30W-5/30W-6 stacjonują na 30°W długości geograficznej zachodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-zachodnim (bliżej centralnego zachodu) i trochę pochylona, bo jej kąt elewacji (góra-dół) będzie obniżony o kilkanaście stopni. Należy się upewnić, czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.

2. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew), znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.

3. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy „celować” w pozycję 30°W.
4. Odbiornik pozostawiamy na transponderze w najmocniejszej wiązce dla naszej lokalizacji. Dla Polski będzie to wiązka Europe.

5. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, tak aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na to, co dzieje się na ekranie. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo np. antena znajduje się na dachu), to należy koniecznie uwzględnić punkt 12.

6. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć na str. 64 magazynu SAT Kurier lub w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza do ustawienia (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.

7. Następnie pochylamy lustro anteny w dół do wartości wyliczonej przez kalkulator na stronie internetowej (średnio czaszę trzeba będzie obniżyć o 10-18 stopni w zależności od regionu).

8. Kolejnym krokiem jest ustawienie azymutu (obracamy w kierunku zachodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej.
9. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.

10. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera). Pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla innych transponderów, doprowadzając do najbardziej optymalnego odbioru.

11. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozłożył się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie.

12. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, precyzyjniej ustawić wszystkie parametry.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

1. W takim przypadku pomocnym (choć bardziej czasochłonnym) rozwiązaniem jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku zachodnim. Czyli najpierw celujemy w Eutelsat 9B (9°E), wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK z wiązki Wide.
2. Kolejnym celem będzie np. Astra 4A (4,8°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK z wiązki Europe. Tu już należy pochylić czaszę lekko w dół, jeżeli wybraliśmy do szukania satelity multipleks DVB-S2/8PSK.

3. Następnie Intelsat/Thor (0,8°W), Amos (4°W) i Telstar (15°W). Na każdym z tych satelitów jest także wskazane lekkie pochylanie lustra.

4. Z listy transponderów dla docelowej pozycji 30°W wybieramy jeden z najmocniejszej wiązki dla naszej lokalizacji. Dla Polski będzie to wiązka Europe.

5. Lustro czaszy delikatnie pochylamy w dół, a następnie obracamy w kierunku zachodnim, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.

6. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie, pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla innych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru. LNB należy obrócić w prawo patrząc od tyłu czaszy.

Dwóch stałych klientów DTH z Portugalii

NOS powstała w maju 2014 roku z połączenia dwóch największych firm telekomunikacyjnych w kraju – ZON i Optimus. Z kolei ZON to ostatnia nazwa dawnej platformy TV Cabo, która na rynku działała 16 lat i była pierwszym krajowym operatorem płatnej telewizji. Początkowo oferta obejmowała 30 kanałów, a liczba portugalskich stacji ograniczona była tylko do tych dostępnych z telewizji naziemnej. Liczba kanałów w języku narodowym rosła w miarę upływu kolejnych lat. Dzisiejsza platforma NOS liczy ponad 120 różnych kanałów w ofercie satelitarnej. Obok usługi telewizyjnej, NOS zapewnia też telefonię komórkową i dostęp do Internetu. Także dysponuje największą siecią kin w Portugalii (ponad 200 w całym kraju), które pokazują najnowsze filmy w najbardziej zaawansowanych technologiach (83 kina z ekranem 3D, 3 kina IMAX, 2 kina 4DX i 2 kompleksy ze 100% projekcją laserową). Usługi telewizyjne NOS w 2019 roku posiadały 1,6 mln abonentów.

MEO jest marką firmy Altice Portugal (dawniej Portugal Telecom), uruchomioną w technologii ADSL w 2007 roku. Platforma DTH wystartowała w kwietniu 2008 roku i oferowała dostęp do ponad 70 kanałów. Dzisiaj MEO jest całkowicie ofertą multiplatformową z usługami DTH, IPTV, telefonii mobilnej i Internetu. Swoje usługi dostarcza też na urządzeniach Apple TV i Android TV. Zestaw dostępnych funkcji pozwala na przesył wideo między smartfonem, tabletem lub telewizorem oraz pobieranie treści z takich serwisów, jak YouTube 4K, Spotify czy TED Talks. Dla MEO z satelity jest dystrybuowanych ponad 100 kanałów zaszyfrowanych w systemie Nagra MA. Podobnie jest zabezpieczana oferta konkurencyjnego operatora NOS.

Pakiety Abertis dla naziemnej TDT (La Televisión Digital Terrestre)

Abertis Telecom świadczy usługi dystrybucyjne dla nadajników naziemnej telewizji cyfrowej w Hiszpanii. Są nadawane pakiety w systemie Multistream i zaszyfrowane w BISS. Zawierają najpopularniejsze kanały telewizyjne, takie jak Telecinco, Antena 3, La 1, La Sexta, Cuatro, La 2, FDF, Energy, Nova, Neox i oczywiście kanał sportowy Gol. Łącznie ponad 30 kanałów telewizyjnych (niektóre w HD) oraz państwowy La 1 w kilkunastu wersjach regionalnych (Estremadura, La Rioja, Murcja, Walencja, Nawarra, Asturia, Aragonia, Kantabria, Baleary, Kastylia-La Mancha, Andaluzja, Kastylia i León, Wyspy Kanaryjskie, Galicja, Kraj Basków, Madryt). Od 2023 roku wszystkie kanały hiszpańskiej NTC mają być nadawane w HD, a simulcasty SD wyłączone, więc zmiany w pakietach dosyłowych Abertis będą niewykluczone.
 
FDF
La 1
Neox

Bezpłatna telewizja na Hispasacie

W ofercie darmowych stacji telewizyjnych (FTA) znajdziemy kilka hiszpańskich i portugalskich. Nie jest ich dużo. Nadawcy z Hiszpanii i Portugalii są obecni w innych drogach dystrybucyjnych, np. jako dosył przez IP albo w streamingu w Internecie.

Jednym z kanałów FTA jest Kuriakos TV, który za cel stawia produkcję treści chrześcijańskich, skierowanych do ogółu społeczeństwa. Oferuje programy z najróżniejszych dziedzin, takich jak między innymi informacja, kultura, sport i rozrywka. Kuriakos TV jako jedyny zajmuje niszę w panoramie portugalskiej telewizji, opierając się na krajowych i zagranicznych treściach, w tym talk-show, programach rozrywkowych, filmach animowanych, blokach informacyjnych, serialach i filmach poruszających tematy o chrześcijaństwie.
 
Kuriakos TV

Teledeporte to darmowy kanał sportowy nadawcy publicznego Radiotelevision Espanola (RTVE), nadający krajowe i międzynarodowe turnieje sportowe. Widzowie oglądają hokej na trawie, hokej na lodzie, kolarstwo szosowe, rugby, tenis ziemny, siatkówkę, piłkę wodną, piłkę ręczną, lekkoatletykę, narciarstwo alpejskie, pływanie, koszykówkę i wyścigi samochodowe.
 
Teledeporte

BOM Cine TV to najlepsze kino w telewizji. Codziennie prezentuje 8 filmów w najważniejszych gatunkach: komedia, thriller, dramat,
akcja i horror. Najlepsi aktorzy w najbardziej niezależnym kinie dla wszystkich. Światowe hity, filmy oscarowe, najlepsze dokumenty i kultowe produkcje. Z kolei niezależne i darmowe kino hiszpańskie powstaje obecnie we Wspólnocie Madrytu, Wspólnocie Walencji, Murcji i w całej Andaluzji.
 
BOM Cine TV

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

30 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...