reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Szwajcaria obniża opłatę za TV w 2021

dodano: 2020-12-28 23:04
autor: Jerzy Kruczek | źródło: SRGSSR.ch

szwajcaria_PV_360px.jpg W Szwajcarii w 2021 r. zostanie obniżona opłata licencyjna na publiczną telewizję pobierana od prywatnych gospodarstw domowych i firm. Zamiast 365 franków szwajcarskich (1530 zł) rocznie, prywatne gospodarstwa domowe będą musiały zapłacić tylko 335 franków (1400 zł). Kwota za abonament RTV jak na warunki polskie jest bardzo wysoka. Przypomnijmy, że w Polsce opłata abonamentu RTV zamiast zmaleć, choćby z powodu pandemii koronawirusa to wzrosła o... 2 zł/miesięcznie i wynosi 264,60 zł za rok. I tak wielu Polaków nie chce go płacić z różnych powodów.

SRF.ch
No Billag Szwajcaria abonament RTV 2021 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Szwajcaria ma najwyższą kwotę opłaty licencyjnej za TV w Europie.
Rząd szwajcarski uzasadnił swoją decyzję, że obniżka opłata abonamentowych jest możliwa, ponieważ liczba gospodarstw domowych, które muszą płacić składki, wzrosła. Dlatego mniej gospodarstw jest zwolnionych z podatku, niż oczekiwano. W 2019  r. zmieniono abonament RTV na opłatę niezależną od urządzenia. Opłata zostanie zweryfikowana ponownie w 2022 r.

Co ciekawe, w referendum w 2018 r. Szwajcarzy głosowali 71,6 proc. przeciwko zniesieniu składek. Była wtedy wielka akcja „No Billag" przeciwko zniesieniu opłaty licencyjnej na TV. Wynikało to z obaw, że publiczna telewizja SRG tracąc finansowanie wpadnie w sidła ogromnej liczby programów z sąsiednich krajów (Niemcy, Francja, Austria i Włochy).

Gdyby w Polsce było takie referendum to 90 proc. Polaków głosowałoby za... całkowitym zniesieniem abonamentu RTV, uznając, że to rząd powinien zapewniać finansowanie rządowej telewizji.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...