reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pierwsze testy usługi Starlink w Europie

dodano: 2021-01-02 19:33 | aktualizacja: 2021-01-05 16:46
autor: Jan Borejko | źródło: SpaceX/Starlink

High speed starlink satelita 360px.jpg Ponieważ coraz więcej internetowych satelitów Starlink jest umieszczanych na orbicie, to firma SpaceX postanowiła rozszerzyć testy beta Internetu satelitarnego na coraz więcej krajów (zaczęto od USA, a szczególnie Alaski oraz Kanady). Są pierwsze przymiarki do testów na terenie Indii. Teraz na liście znalazł się pierwszy europejski kraj, a jest nim Wielka Brytania.

Starlink
Starlink antena terminal spacex 750px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oficjalnie niby nie ma informacji o fakcie testów Starlink w Wielkiej Brytanii, ale wielu użytkowników mediów społecznościowych z Wysp Brytyjskich pochwaliło się, że w grudniu 2020 r. dostali e-maile od operatora usługi z zaproszeniem do udziału w beta testach.

- W ciągu najbliższych kilku miesięcy spodziewaj się szybkości transmisji między 50 Mb/s a ​​150 Mb/s, ale mogą wystąpić krótkie okresy rozłączenia. Gdy wyniesiemy więcej satelitów i zainstalujemy więcej stacji naziemnych oraz ulepszymy nasze oprogramowanie, to znacznie poprawią się szybkości transmisji danych, opóźnienia i wolne od zakłóceń działanie - napisała firma Starlink.


Zestaw Starlink, który obejmuje małą antenę satelitarną, stojak i router Wi-Fi, kosztuje w Wielkiej Brytanii 439 GBP (2250 zł), a opłata miesięczna wynosi 89 GBP (457 zł) - odpowiednio w USA - 500 USD i 100 USD. Nie wiem czy w Polsce komuś zależałoby na takich rachunkach za Internet, chyba że byłby bardzo zdesperowany i faktycznie nie miałby dostępu do Internetu w żaden inny lub tańszy sposób.

W 2021 roku SpaceX planuje rozmieścić początkową minimalną liczbę satelitów Starlink na orbicie, by wtedy uruchomić pełnoprawną usługę Starlink na całym świecie. Oczekuje się, że firma będzie uruchamiać co najmniej 120 satelitów Starlink miesięcznie.

Dwa pierwsze starty spodziewane są w styczniu: misje Starlink 16 i Starlink 17, a lutym ma polecieć kolejne 60 satelitów w misji Starlink 18. Na razie wszystkie te misje są opóźnione, bo najpierw rakieta Falcon 9 musi wynieść inne cenniejsze ładunki. 8 stycznia w oknie startowym od 01:28 do 06:20 UTC ma polecieć turecki satelita Türksat 5A, który już miał być wyniesiony 30 listopada, 15 grudnia i 31 grudnia - możliwe, że w końcu uda się na początku stycznia. Później rakieta Falcon 9 poleci dla misji Transporter 1 z dziesiątkami małych mikrosatelitów i nanosatelitów dla klientów komercyjnych i rządowych. Ten lot jest opóźniony od 16 grudnia 2020 r.

Problem, że te 5 startów rakiety należącej do SpaceX może odbyć się tylko z jednego pola startowego SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie, a trzeba około 5-7 dni na przygotowanie kolejnego startu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...