reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Starlink ma ponad 1,5 mln użytkowników

dodano: 2023-05-09 11:01
autor: Jan Borejko | źródło: Elon Musk twitter

High speed starlink satelita 360px.jpg System szerokopasmowego połączenia satelitarnego Starlink Elona Muska ma obecnie ponad 1,5 mln abonentów na całym świecie. Taka liczba pojawiła się w tweecie ze Starlink z towarzyszącym materiałem wideo z niektórych trudnych lokalizacji. Starlink nie wspomina o wojskowych i innych użytkownikach rządowych na Ukrainie ani nie mówi, czy te niepłatne numery są uwzględnione w ponad 1,5 mln użytkowników. Faktem jest, że Starlink świetnie korzysta na darmowej promocji przy okazji wojny w Ukrainie, gdzie pomaga armii ukraińskiej.
 


Starlink
Starlink


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Analiza przepływów finansowych przygotowana przez bank inwestycyjny kilka lat temu dla Starlink sugerowała, że osiągnięcie 1,5 mln użytkowników jest mało prawdopodobne przez... jakiś czas. Okazało się, że stało się zupełnie inaczej i niespodziewanie szybko Starlink zrobił doskonały wynik.

Przypomnijmy, że pierwsze satelity Starlink zostały wystrzelone w maju 2019 r., chociaż usługa stała się dostępna w niektórych ograniczonych lokalizacjach w 2020 r.

Starlink przekroczył 1 mln subskrybentów w grudniu 2022 roku.

Starlink potrzebował zaledwie 3 lat, aby osiągnąć imponującą liczbę abonentów, co kwalifikuje tego operatora jako największego dostawcę satelitarnego Internetu szerokopasmowego, a równie imponujące zajęło zaledwie 4 miesiące, aby dodać około 500 tys. użytkowników (od grudnia 2022 do teraz).

Prawdopodobnie ​​Starlink zbliży się do 3 mln subskrybentów do końca 2023 roku.
W ostatnich miesiącach Starlink zwiększył swoją zdolność produkcyjną do ponad 150 tys. sztuk terminali miesięcznie. Szeroko rozszerzył również rynki, na których jest obecnie dostępny.

Obecna flota satelitów Starlink może obsłużyć około 5-10 mln abonentów
Popyt jest taki, że w niektórych częściach świata (zwłaszcza w niektórych stanach USA) dostęp jest ograniczony. Uruchamiane obecnie satelity Starlink drugiej generacji usuną niektóre z tych wąskich gardeł, ale ich wynoszenie i uruchamianie potrwa jeszcze.

Flota satelitów Starlink drugiej generacji będzie obsługiwać od 20 do 30 mln klientów.

Główny rywal, należący do EchoStara, firma Hughes Network System, ma ponad 1,3 mln subskrybentów głownie w obu Amerykach. Viasat z Kalifornii nie ujawnia liczby abonentów, ale w ostatniej publicznej deklaracji (wiosna 2021 r.) stwierdził, że ma tylko 590 tys. subskrybentów.

Przewaga, jaką Starlink ma nad systemami HughesNet i Viasat, polega na tzw. opóźnieniu.
Nisko latające satelity Starlink mają imponująco szybkie połączenia, podczas gdy Hughes i Viasat, które wykorzystują satelity geostacjonarne, które orbitują na znacznie wyższych wysokościach, a to zwiększa opóźnienie w Viasat i HughesNet, umożliwiając usłudze Starlink oferowanie lepszych wrażeń w zadaniach takich jak czaty wideo i gry online, które wymagają szybszych połączeń o mniejszych opóźnieniach do interakcji w czasie rzeczywistym. Ten czas rzeczywisty działania przydaje się także podczas działań wojennych w Ukrainie.

Starlink podobno generuje około 1 mld dol. rocznych przychodów. Są to dane nieoficjalne.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...