reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kuala Lumpur - tam bliźniacze wieże nie są tylko marzeniem

dodano: 2021-01-22 16:49 | aktualizacja: 2021-02-20 00:55
autor: Marta Karendał | źródło: SAT Kurier 9-10/2020

Kuala Lumpur - Park KLCC i dwie wieże Stolica Malezji  - Kuala Lumpur miała być dla nas tylko portem przesiadkowym w drodze na malezyjskie wyspy Langkawi i Penang, gdyż około 40 km od miasta znajduje się największe w Malezji lotnisko KLIA (Kuala Lumpur International Airport), przed pandemią wygodnie skomunikowane z całym niemal światem. Tymczasem to miasto zauroczyło nas tak bardzo, że wygospodarowaliśmy kilka dni z naszej malezyjskiej wyprawy, by się w nim zatrzymać przed wylotem do Polski i tu właśnie przywitać Nowy Rok.

Kuala Lumpur - tańczące fontanny


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wielką bolączką azjatyckich miast jest dla nas słaby transport publiczny, co zmusza nas do korzystania z taksówek i riksz, przez co łatwo można stać się łupem dla miejscowych naciągaczy i oszustów. W Kuala Lumpur byliśmy mile zaskoczeni. Transport publiczny był dla nas zupełnie wystarczający zarówno w drodze z/na lotnisko (do wyboru autobus lub pociąg), jak również do poruszania się po mieście (głównie korzystaliśmy z kolejek miejskich, jest kilka linii do wyboru).

Korzystając ze świetnie rozwiniętych połączeń kolejowych, wybraliśmy się na wycieczkę podmiejską do słynnej hinduskiej świątyni w jaskini – Batu Caves. Do wnętrza świątyni prowadzą 272 schody, wejścia strzeże ogromny posąg hinduskiego bóstwa. Jak to często w Azji bywa, okolice świątyń zamieszkuje wiele zwierząt liczących na dobre serce rozmodlonych pielgrzymów.
 
Batu Caves
Batu Caves - wejście do jaskiń
Batu Caves - wnętrze jaskiń

Malezja to oficjalnie kraj muzułmański, jednak społeczeństwo jest wielokulturowe. Muzułmanie stanowią niecałe 60% społeczeństwa, są tu też duże grupy imigrantów z Indii, Chin i innych głównie azjatyckich krajów, wyznających inne religie jak buddyzm, taoizm, hinduizm. Chrześcijanie stanowią ok. 9% społeczeństwa. Różnorodność etniczna i kulturowa przejawia się również w gastronomii. Trudno nam określić, czym tak naprawdę jest kuchnia malezyjska, bo w food stallach na ulicy czy w centrach handlowych, w restauracjach Little India czy Chinatown kosztowaliśmy potraw z całego świata i bardzo nam to odpowiadało.

Wieża telewizyjna

Miasto wieżowców najlepiej podziwiać z lotu ptaka albo przynajmniej z dużej wysokości. Zamiast, jak większość turystów, wjechać na taras widokowy w Petronas Towers, zdecydowaliśmy się oglądać te wieże z innego dostępnego punktu widokowego – wieży telewizyjnej Menara Kuala Lumpur. Wysoka na 421 metrów jest najwyższą wieżą telewizyjną w południowo-wschodniej Azji i siódmą co do wysokości na świecie. Z tej perspektywy zobaczymy miasto w całej okazałości.

Bardzo nas ciekawi, czy szybko rozwijające się Kuala Lumpur będzie umiało połączyć tradycję i nowoczesność, czy obok powstających jak grzyby po deszczu nowych wieżowców będzie wciąż miejsce dla enklaw z tradycyjnymi domami i wąskimi uliczkami, tak jak niegdyś zachowano w środku miejskiej dżungli kawałek dżungli pierwotnej. Przyjedziemy to sprawdzić, jak tylko na powrót otworzą się granice i wróci normalność.
 
Panorama miasta w wieży telewizyjnej

Wieża telewizyjna Menara Kuala Lumpur – ciekawostki
  • Jest to 7. najwyższa wolnostojąca wieża na świecie (421 m).
  • Jej budowa została rozpoczęta 1 października 1991 roku, a ukończona 13 września 1995 roku.
  • Obiekt został otwarty dla zwiedzających 23 lipca 1996 roku, a oficjalna inauguracja odbyła się 1 października 1996 roku.
  • Platforma widokowa znajduje się na wysokości 276 m.
  • W wieży mieści się też restauracja obrotowa, na wysokości 335 m.
  • W szybie wieży, składającej się z 22 kondygnacji, znajdują się: klatka schodowa (2058 stopni) i 4 windy.
  • Co roku odbywają się tu wyścigi, podczas których uczestnicy wbiegają po schodach na szczyt.
  • Wieża służy również jako miejsce obserwacji faz księżyca, co jest podstawą muzułmańskiego kalendarza.
  • Główny hol na górnym parterze jest ozdobiony wspaniałymi szklanymi kopułami, które błyszczą jak gigantyczne diamenty. Te kopuły zostały zaprojektowane i zaaranżowane w formie mukarnas (ornamentu stalaktytowego).
 
Wieża telewizyjna Menara Kuala Lumpur


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Optibox NGEN H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki OptiBox firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...