reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Fiu Fiu, czyli Phi Phi - wyprawa do raju [wideo]

dodano: 2022-03-14 15:21 | aktualizacja: 2023-04-07 15:14
autor: Marta Karendał / Janusz Blamowski | źródło: SAT Kurier 1-2/2022

Ko Phi Phi zatoka Loh Samah Zaprzyjaźnieni z redakcją vlogerzy z kanału na YouTubie „Janusz i Grażyna w Tajlandii” odwiedzili archipelag Phi Phi. To grupa wysp zbudowanych z wapiennych skał i pokrytych bujną roślinnością. Dwie największe z nich to Ko Phi Phi Don i Ko Phi Phi Le, z których tylko ta pierwsza jest zamieszkała.

Zatoka Pi Leh, fot. Janusz Blamowski
Ko Phi Phi zatoka Pi Leh


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Archipelag Phi Phi należy do prowincji Krabi, ale największa liczba odwiedzających przypływa tutaj z wyspy Phuket. Stąd z nabrzeża Rassada wyruszamy na Phi Phi Don szybką łodzią – podróż na wyspę trwa około godziny. Łódź zabiera nie tylko uczestników wycieczki, ale także podróżujących na wyspę. Port i pirs, gdzie cumują łodzie, znajduje się w zatoce Ton Sai.

Ko Phi Phi Don to właściwie dwie wyspy połączone wąskim, piaszczystym przesmykiem. Tu właśnie położony jest port i główne miasteczko wyspy – Ton Sai Village.
 
Ton Sai Village

Pamiętne tsunami z grudnia 2004 roku uderzyło na wyspę z dwóch stron – od południa z zatoki Ton Sai i od północy z zatoki Lo Dalam. Pięciometrowe fale zniszczyły ponad 70% infrastruktury, spowodowały śmierć 850 osób, a ponad 1300 uznano za zaginione.
 
Ton Sai
 
Plaża Lo Dalam
Zatoka Lo Dalam

Wyspa liczy niewielu stałych mieszkańców, większość osób przybywa tu w sezonie turystycznym. Jest tu też wiele hoteli i kilka pięknych plaż.

Ko Phi Phi Don to baza wypadowa dla największej w archipelagu atrakcji turystycznej – wyspy Ko Phi Phi Le rozsławionej filmem „Niebiańska plaża” z Leonardo DiCaprio.

Nasza łódź cumuje obok groty Viking Cave Jaskini Wikingów, której nazwa pochodzi od pozostawionych przez chińskich żeglarzy znajdujących się tu malowideł okrętów, z których jedno przypomina łódź Wikingów. Kiedyś jaskinię zamieszkiwała kolonia jerzyków, których gniazda są jadalne i są cenionym i drogim przysmakiem w Chinach (słynna zupa z jaskółczych gniazd). Podobno, jak głosi legenda, gniazda te uratowały od śmierci głodowej marynarzy, którzy utknęli tu podczas sztormu. Widoczne tu bambusowe rusztowania służyły zbieraczom gniazd, obecnie jest to zabronione, a jaskinię podziwiać można jedynie z pokładu łodzi.
 
Viking Cave – Jaskinia Wikingów

Płyniemy do zatoki Pi Leh zwanej również laguną Pi Leh. Przemierzamy wodę jakby kanionem pomiędzy stromymi klifami, który prawie przecina Phi Phi Le na pół. Widok zapiera dech w piersiach, dokładnie widać płytko położone dno. Tu już dłuższy postój i czas na kąpiel w krystalicznie czystych, płytkich wodach zatoki.
 
Zatoka Pi Leh
Zatoka Pi Leh

Płyniemy do następnej zatoki – Loh Samah Bay z piaszczystą plażą – obecnie zamkniętą, stąd prowadziła ścieżka na słynną plażę z filmu.

Nasza łódź zakotwiczona, ekwipunek do nurkowania rozdany – już indywidualnie wypływamy na zwiedzanie rafy koralowej. Woda jest bardzo przejrzysta, widok rafy koralowej dostarcza niezapomnianych wrażeń.
 
Zatoka Loh Samah
Zatoka Loh Samah

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...