reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Polonia wraca do Ameryki Północnej i Południowej

dodano: 2021-02-08 23:12 | aktualizacja: 2021-02-09 10:43
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Polonia Telewizja Polska poinformowała, że zakończyła sukcesem proces z firmą Spanski Enterprises Inc. prowadzony przed sądem w Nowym Jorku. Dzięki pomyślnie zakończonemu procesowi już wkrótce kanał TVP Polonia ma być ponownie dostępny dla naszych rodaków w obu Amerykach, szczególnie dla Polonii zamieszkującej USA i Kanadę.

TVP Polonia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kanadyjska firma Spanski Enterprises Inc. pierwszą umowę z Telewizją Polską podpisała w 1994 r.
Prawa autorskie na wyłączną dystrybucję TVP Polonia na terenie Ameryki Północnej i Południowej sprzedane zostały w okresie początkowej transformacji w 1994 r., na 25 lat. Nabywcą jest Bogusław Spanski, który wyemigrował do Kanady na początku lat 80., a w 2015 r. nawet kandydował na senatora do Senatu RP.

Umowa pomiędzy TVP a firmą Spanski Enterprises wygasła 13 grudnia 2019 r. Jednak jeszcze przed tą datą, firma Spanski Enterprises Inc. wystąpiła z powództwem przeciwko Telewizji Polskiej S.A. i rozpoczęła spór sądowy, w którym dowodziła, że ma prawo do jednostronnego wydłużenia czasu trwania umowy uprawniającej do wyłącznej dystrybucji kanału TVP Polonia na terenie obu Ameryk na kolejne 10 lat.

Warunki umowy z firmą Spanski Enterprises Inc. zakładały wyłączność tej firmy do dystrybucji TVP Polonia na określonych rynkach oraz dawały jej wiele innych uprawnień, które Telewizja oceniała jako niekorzystne dla nadawcy publicznego. Inna sprawa, że kwota, jaką żądano za jeden kanał TVP Polonia w fatalnej rozdzielczości SD była czasami równa cenie za pakiet filmowych kanałów HBO, co nawet majętnym Polonusom wydawało się nieracjonalne.

Telewizja Polska, broniąc prawa do samodzielnego wyboru sposobu dystrybucji i ewentualnych partnerów, zmuszona była do wstrzymania dystrybucji kanału TVP Polonia na terytorium obu Ameryk w ostatniej fazie sporu. Kanał zniknął z emisji satelitarnej, co spowodowało znaczące straty zarówno finansowe, jak i dla wizerunku Telewizji Polskiej jako nadawcy.

Dzięki pomyślnie zakończonemu procesowi stacja TVP Polonia wkrótce zostanie udostępniona w obu Amerykach, szczególnie dla Polonii zamieszkującej tak licznie Stany Zjednoczone. Na razie nie podano sposobu dystrybucji TVP Polonii i czy pojawi się z jakiegoś satelity nad Ameryką.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2021

10 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...