reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zagadka i wojna w marcu w Polsat Viasat History

dodano: 2021-02-09 23:58
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History HD W marcu br. kanał Polsat Viasat History poleca swoim widzom takie programy jak „Epidemia: wielka zaraza w Londynie”, „Kobiety, które walczyły z Hitlerem”, „Zagadka kości: rewolucja płci” i „Wspomnienia z Wielkiej Wojny”.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Marzec 2021 roku w ofercie kanału Polsat Viasat History:

„Epidemia: wielka zaraza w Londynie” („Epidemic: The Great Plague”)
emisja: od niedzieli, 7 marca br. o 21:00

355 lat przed Covid-19 przez Wielką Brytanię przetoczyła się inna pandemia: wielka zaraza z 1665 roku. W samym Londynie zabiła wówczas 100 tysięcy osób, czyli 25 procent ówczesnych mieszkańców miasta, i kolejne 100 tysięcy w pozostałych częściach kraju. W programie dokumentalnym lekarz Xand van Tulleken, archeolożka Raksha Dave i dziennikarz John Sergeant odkrywają niezwykłe podobieństwa między tymi dwiema epidemiami. Jak czytamy w opisie, widzowie dowiedzą się, jak wyglądał dystans społeczny w XVII wieku, jak współczesne „zamknięcia” przypominają dawne kwarantanny, oraz że bielenie - najczęściej stosowana metoda czyszczenia domów po zarazie - mogło być równie skuteczne, jak współczesne środki odkażające. Nowe dowody obalają długo powtarzane tezy, że to szczury i pchły były odpowiedzialne za rozprzestrzenianie dżumy. W programie widzowie zobaczą prawdziwych winowajców.

„Kobiety, które walczyły z Hitlerem” („The Women Who Fought Hitler”)
emisja: w poniedziałek, 8 marca br. o 21:00

Pochodziły z różnych warstw społecznych i wcześniej były wzorowymi obywatelkami III Rzeszy. Grupa niemieckich kobiet, które stały się członkiniami ruchu oporu, walczyła z nazizmem wszelkimi dostępnymi im środkami. Robiły to mimo przemocy ze strony aparatu władzy nazistowskich Niemiec i terroru gestapo. Choć bały się o swoje życie, narażając się na donosy ze strony sąsiadów oraz krewnych, przekazywały poufne informacje, rozpowszechniały antynazistowskie ulotki i ratowały Żydów. Po aresztowaniu były więzione, wywożone do obozów, a nawet rozstrzeliwane. Po 1945 roku, pomimo ich odwagi, na długo o nich zapomniano. Dziś ich historie wychodzą na jaw. Wśród tych dzielnych kobiet były między innymi: urzędniczka ministerstwa propagandy Libertas Schulze-Boysen, dziennikarka Ruth Andreas-Friedrich i studentka Sophie Scholl.

„Zagadka kości: rewolucja płci” („Riddle of the Bones: Gender Revolution”)
emisja: w poniedziałek, 8 marca br. o 22:05

Mężczyźni - łowcy i kobiety - zbieraczki: taki znamy podział ról od czasów prehistorycznych. Przez wieki uznawano, że mężczyzna - łowca był żywicielem rodziny, a tym samym od zarania dziejów ludzkości stał na szczycie drabiny społecznej. Dzięki tej teorii pierwsi archeolodzy w XIX i na początku XX wieku uznali ten stan rzeczy za sytuację „naturalną”. Dziś naukowcy nie są już tego pewni. Okazuje się, że część odkryć nie pasuje do tego obrazu i na jaw wychodzi coraz więcej błędnych interpretacji. Metody naukowe zwykle stosowane w kryminalistyce pomagają badaczom na całym świecie uzyskać nowe spojrzenie na tę kwestię.

„Wspomnienia z Wielkiej Wojny” („Great War Diaries”)
emisja: od poniedziałku do piątku (od 15 marca 2021 roku) o 21:00

Kiedy w lipcu 1914 roku w Europie wybuchła wojna, ludzie we wszystkich zaangażowanych w nią krajach wierzyli, że skończy się ona przed Bożym Narodzeniem. Nie zdawali sobie sprawy, jak bardzo się mylą. Pozornie drobny konflikt w Bośni szybko eskalował, stając się pierwszą w historii prawdziwą wojną globalną, zupełnie nową, toczoną przy użyciu nieznanych wcześniej środków i technik. Do listopada 1918 roku zginęło dziesięć milionów ludzi, a polityczna mapa świata została nakreślona na nowo. Umysły i postawy ludzi zmieniły się na zawsze, zaczęła się epoka współczesna. Wojenny chaos ogarnął miliony zwykłych mężczyzn, kobiet i dzieci, których życie zmieniło się w niewyobrażalny sposób. Oto ich historie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...