reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Wyspowy: Ćwilin, Łopień i Śnieżnica

dodano: 2021-01-17 11:31 | aktualizacja: 2021-02-19 13:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Wyspowy - Ćwilin - ołtarz polowy - maj 2017 Ćwilin, Łopień i Śnieżnica w Beskidzie Wyspowym to trzy sąsiadujące ze sobą masywy górskie o wysokości około tysiąca metrów nad poziomem morza, które wraz z wysuniętą na południe Mogielicą - najwyższym szczytem pasma, nadają wyjątkowy charakter temu regionowi. Dlaczego warto odwiedzić te trzy samotne wyspy?

Beskid Wyspowy - Ćwilin


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ćwilin (1072 m n.p.m.) jest drugim co do wysokości szczytem Beskidu Wyspowego, po Mogielicy. Rozciągają się z niego rozległe widoki od wschodu, przez południe, aż po zachód. Najbardziej okazale prezentują się Tatry Wysokie, których szczyty, przy dobrych warunkach atmosferycznych, wyraźnie zarysowują się na widnokręgu.

Atrakcją Ćwilina są nie tylko piękne widoki, ale i olbrzymia Polana Michurowa, na której można odpocząć, pomodlić się lub coś zjeść. Znajdują się na niej bowiem kapliczka, ołtarz polowy, ławki i stoły oraz miejsce na ognisko. Przez wiele lat polana tętniła intensywnym życiem pasterskim, teraz powoli zarasta krzewinkami borówek i samorzutnie się zalesia.
 
Okolice podszczytowe
Na szczycie Ćwilina

W zachodniej części polany znajduje się kamienny obelisk ustawiony w 2011 r. przez parafian z Jurkowa w hołdzie Janowi Pawłowi II. Obok niego stoi ołtarz polowy wzniesiony w 2000 r. z drewnianą tablicą podzieloną na cztery części. Natomiast nieco z tyłu znajduje się kapliczka zbudowana w 1941 r. przez J. Schnaydra i A. Millera, a odnowiona w 1969 r. za bacowania gazdy Kołodzieja z Wilczyc przez Walerego Krawczyńskiego z synami.
 
Pomnik i ołtarz polowy, w tle Tatry Wysokie, Turbacz i Tatry Zachodnie
Pomnik, kapliczka i ołtarz polowy przed odnowieniem - 2017 r.
Kapliczka i ołtarz polowy z bliska
Pomnik papieski z bliska

Oprócz pokarmu dla duszy, na szczycie Ćwilina można też zażyć pokarmu dla ciała. Wystarczy wziąć ze sobą kiełbaski, trochę chleba czy inne produkty nadające się na ognisko. Mile spędzone chwile przy blasku i cieple płomieni gwarantowane.
 
Ćwilin - miejsce na ognisko

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

499 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...