reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cyberprzestępcy używają botów Telegram i Google Forms

dodano: 2021-04-07 21:28
autor: Dr. Hack | źródło: Group-IB

Group-IB atak phishing 2021 360px.jpg Cyberprzestępcy, którzy kradną dane za pomocą ataków phishingowych, coraz częściej używają nie tylko poczty elektronicznej, ale także botów Telegram i formularzy Google do przesyłania skradzionych informacji - tak twierdzi międzynarodowa firma Group-IB.

Group-IB
Group-IB atak phishing 2021 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Alternatywne metody dostarczania danych skradzionych w wyniku phishingu pozwalają cyberprzestępcom zapewnić ich bezpieczeństwo i wydajność. Boty używające Telegramu są również wykorzystywane przez cyberprzestępców w gotowych platformach do automatyzacji phishingu dostępnych w darknecie: mają część administracyjną opartą na botach, które kontrolują całość proces, w tym ataki phishingowe i prowadzenie rejestrów skradzionych pieniędzy - podano w oświadczeniu.


Zespół reagowania na zagrożenia komputerowe ( CERT-GIB ) Group-IB przeanalizował narzędzia używane do tworzenia stron phishingowych (tzw. zestawy phishingowe) i odkrył, że w ubiegłym roku były one najczęściej wykorzystywane do generowania stron internetowych naśladujących usługi online (narzędzia online do przeglądać dokumenty, zakupy online, usługi przesyłania strumieniowego itp.), klientów poczty e-mail i - tradycyjnie - organizacje finansowe. W 2020 roku Group-IB zidentyfikowała zestawy phishingowe skierowane przeciwko ponad 260 unikalnym markom.

Zestaw phishingowy to zestaw narzędzi, który pomaga tworzyć i obsługiwać phishingowe strony internetowe, które naśladują określoną firmę lub nawet kilka naraz. Zestawy phishingowe są zwykle sprzedawane na podziemnych forach w sieci darknet. Dla cyberprzestępców, którzy nie mają silnych umiejętności kodowania, zestawy phishingowe są sposobem na bezproblemowe zbudowanie infrastruktury dla kampanii phishingowych na dużą skalę i szybkie wznowienie operacji, jeśli zostanie zablokowana.

Wyodrębniając zestawy phishingowe, analitycy cyberbezpieczeństwa mogą zidentyfikować mechanizm wykorzystywany do przeprowadzenia ataku phishingowego i dowiedzieć się, dokąd wysyłane są skradzione dane. Ponadto dokładne zbadanie zestawów phishingowych pomaga analitykom wykryć cyfrowe ślady, które mogą prowadzić do twórców zestawu phishingowego. 

Ujawniono nowy schemat oszustwa

W 2020 roku, podobnie jak w roku poprzednim, głównym celem cyberprzestępców były usługi internetowe (30,7%)Kradnąc dane logowania do konta użytkownika, hakerzy uzyskują dostęp do danych powiązanych kart bankowych. Usługi e-mail stały się mniej atrakcyjne w 2020 roku, a odsetek zestawów phishingowych, które je wykorzystują, spadł do 22,8%. 

Trzecim faworytem wśród oszustów okazały się instytucje finansowe, których udział przekroczył 20%. W 2020 roku najczęściej wykorzystywanymi markami w zestawach phishingowych były Microsoft, PayPal, Google i Yahoo.

Dane, które użytkownik wprowadza w witrynie phishingowej, nie są natychmiast dostępne dla atakującego. Najpierw są zapisywane do lokalnego pliku, po czym trzeba wyodrębnić skradzione. Najczęściej do przesyłania takich danych wykorzystywane są adresy pocztowe zarejestrowane w usługach bezpłatnych. Według obliczeń Group-IB stanowią one 66% całkowitej liczby adresów znalezionych w zestawach phishingowych. Najpopularniejsze konta to Gmail i Yandex.

Analitycy Group-IB dzielą alternatywne sposoby pozyskiwania danych przez hakerów na 2 kategorie:
  • lokalną (gdy dane są przechowywane w pliku znajdującym się na samym zasobie phishingowym)
  • zdalną (gdy są wysyłane na inny serwer). 

Cyberprzestępcy aktywnie korzystają z legalnych usług w celu uzyskania zagrożonych danych. 
Nowym trendem było wykorzystywanie formularzy Google i prywatnych botów Telegram do zbierania skradzionych danych użytkowników.


Ogółem alternatywne metody pozyskiwania zagrożonych danych stanowią około 6%. 

Analitycy CERT-GIB przewidują, że udział alternatywnych sposobów pozyskiwania danych będzie nadal rósł, przy czym Telegram wykazuje największy wzrost ze względu na łatwość obsługi i anonimowość.


Funkcjonalność zestawów phishingowych nie ogranicza się do generowania fałszywych stron internetowych w celu kradzieży danych użytkownika. 
Niektórzy przesyłają złośliwe pliki na urządzenie ofiary. Sprzedawcy zestawów do phishingu czasami okazują się lekkomyślni i oszukują własnych kupujących, próbując dwukrotnie na nich zarobić. Oprócz sprzedaży stworzonego przez siebie szkodliwego narzędzia, mogą też mieć na oku dane skradzione za jego pomocą. Korzystając ze specjalnego skryptu osadzonego w treści tekstowej zestawu phishingowego, kierują strumień skradzionych danych użytkownika do własnych hostów sieciowych lub przechwytują dostęp do usług hostingowych swoich klientów.

Firma Group-IB ma system  
Threat Intelligence & Attribution, który analizuje ataki phishingowe i przypisuje je określonej grupie hakerów, identyfikując wszystkie utworzone przez nią strony internetowe. System Group-IB Threat Intelligence & Attribution zgromadził obszerną bazę zestawów phishingowych, co umożliwia walkę z phishingiem ukierunkowanym na konkretną markę. Ta baza danych jest stale wzbogacana: gdy tylko TI&A wykryje witrynę phishingową, skanuje całą infrastrukturę atakujących. 
 

Źródło: group-ib.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...